9 kwietnia 2020 roku - 10. rocznica śmierci Moniki Warneńskiej
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

9 kwietnia 2020 roku - 10. rocznica śmierci Moniki Warneńskiej
Wpisany przez Maciej Bidelski   
wtorek, 07 kwietnia 2020 16:46

Monika Warneńska (wł. Kazimiera Jelonkiewicz) – pisarka, reportażystka, biografistka, autorka książek dla młodzieży urodziła się 4 marca 1922 roku w Myszkowie w Zagłębiu Dąbrowskim. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Była redaktorką dziennika „Polska Zbrojna”, „Trybuny Ludu”, a potem popularnego ilustrowanego tygodnika społeczno-politycznego „Perspektywy”.

portret

Osobny rozdział w życiu Moniki Warneńskiej stanowią Indochiny, zwłaszcza Wietnam i Kambodża. W latach 1964–1975 była korespondentką wojenną dla prasy polskiej oraz zagranicznej. Nadsyłała reportaże prosto z frontu w Wietnamie. Po powrocie do Polski swoje doświadczenia opisała między innymi w książkach: Alarm na ryżowiskach, Córka jego ekscelencji i Nie ma pokoju dla pól ryżowych. Wietnam to była jej miłość. W wielu książkach Warneńska zdała relacje ze swoich podróży po Azji Południowo-Wschodniej. Była również świadkiem wydarzeń w Kambodży (Niespokojna oazaŚladami Pol Pota).
Monika Warneńska pisała także dla młodszych czytelników. Przybliżała im odległe kultury w książkach: Wąż ma groźne oczy, Ścieżki przez dżunglę, czy Tygrysie oczy. Opowieści egzotyczne.
Po zmianie ustroju w Polsce pisarka straciła na popularności, dlatego pomimo regularnych podróży do Azji wydała tylko kilka książek, wśród nich Zaginione królestwo i Oczy smoka – powieść, której akcja toczy się w Kambodży w czasie reżimu Czerwonych Khmerów.

Niezwykle ważną dziedziną twórczości Moniki Warneńskiej są opowieści o wielkich pisarzach, jej literackich fascynacjach: Żeromskim, Balzaku, Sienkiewiczu, Konopnickiej, Reymoncie, Słowackim, Mickiewiczu czy Tuwimie (Romantyczna podróż pana Honoriusza, Nad wodą wielką i czystą, Warsztat czarodzieja, Róża na wietrze czy Śladami pisarzy).
Monika Warneńska od 1945 roku mieszkała w Warszawie – mieście, które bardzo kochała i w którym zmarła 9 kwietnia 2010 roku. Została pochowana w rodzinnym grobie na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

mw6 mw8 mw10
Poprawiony: wtorek, 07 kwietnia 2020 16:55