29.04.2020 r. - Kwiecień miesiącem wiedzy o autyzmie - te ksiażki warto znać na III zdalnym spotkaniu Sieci Inspiracje są wśród nas
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

29.04.2020 r. - Kwiecień miesiącem wiedzy o autyzmie - te ksiażki warto znać na III zdalnym spotkaniu Sieci Inspiracje są wśród nas
Wpisany przez Maciej Bidelski   
czwartek, 30 kwietnia 2020 09:54

III zdalne spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Inspiracje są wśród nas upłynęło pod znakiem wartościowych książek dotyczących autyzmu i zespołu Aspergera. Książki te polecała Iwona Szagała z Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego.

siec1

Kończący się kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyzmie. Powstało na temat tej choroby mnóstwo książek. Jest to właściwie temat-rzeka, o którym można mówić w nieskończoność. Każdy przypadek osoby dotkniętej autyzmem jest inny. Są również symptomy charakterystyczne dla właściwie prawie każdego autystyka.

Iwona Szagała w trakcie spotkania przygotowała wykaz, jej zdaniem wartościowych książek, poświęconych autyzmowi. Książek, których bohaterowie zmagają się z autyzmem lub dotknięci są zespołem Aspergera. Książek dla dzieci i o dzieciach. Tytuły wymienionych pozycji przedstawiamy poniżej:

Krzyś jest wyjątkowy: dla dzieci o autyzmie Charlesa A. Amenta przybliża świat dziecka autystycznego, a jednocześnie pozwala zrozumieć jego zachowania. Pokazuje również jego relację z rodzicami i rodzeństwem. Więcej na temat książki Krzyś jest wyjątkowy można przeczytać w recenzji Iwony Szagały w zakładce Polecamy.

Podaj łapkę misiu Krystiana Głuszko to piękna, pełna uroku książka o akceptacji, przyjaźni i tolerancji. Tytułowy miś Kostek jest ładny, ale wyjątkowy, inny niż wszyscy. W czym tkwi sekret jego odmienności? Dlaczego drażni go tak wiele rzeczy? Tego dowiecie się z lektury książeczki. Kolejnym tytułem przedstawionym na spotkaniu był Kosmita Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Tytułowy kosmita tak naprawdę ma na imię Kacperek i jest długo oczekiwanym, upragnionym młodszym braciszkiem kilkuletniej Oli. Jednak Kacperek różni się od innych dzieci – nie uśmiecha się na widok starszej siostry, nie reaguje na łaskotki, ciągle jest nieobecny. Jak ktoś nie z tej planety. Książka Jędrzejewskiej-Wróbel to pełna ciepła, ale i zakodowanego cierpienia historia o autyzmie i tolerancji.

Książka Moje dziecko ma autyzm: opowieści matek Golding Maggi oraz Stacey Jill może stanowić źródło inspiracji dla rodziców dzieci dotkniętych autyzmem. Zawiera ona opowieści matek z różnych części świata. To zbiór wzruszających, a niekiedy wręcz wstrząsających historii złożonych z elementów codziennego życia rodzinnego. Oddając głos matkom dzieci z autyzmem, autorki obaliły stereotyp, który mówił, że choroba ta jest wynikiem błędów wychowawczych. Jednocześnie książka ta pozwala uwierzyć w moc rodzicielskiej miłości oraz pokazuje uniwersalność doświadczeń matek dzieci dotkniętych autyzmem.

Czas na książkę dla nieco starszych odbiorców. Szukaj mnie wśród szaleńców Krystiana Głuszki to bardzo osobisty pamiętnik autora. To zapiski oswajające go ze stanami, których bardzo często on sam nie jest w stanie zrozumieć. Pozorny spokój miesza się z lękiem, ponieważ w każdej chwili może wydarzyć się coś nieoczekiwanego, co zburzy porządek. Życie autora można porównać do domku z kart. Warto bliżej zapoznać się z biografią tragicznie zmarłego Krystiana Głuszki.


Ostatnią książką zaprezentowaną na spotkaniu była pozycja Czy mogę się przytulić Eoin McLaughlin z pięknymi ilustracjami Polly Dunbar. Jest to dwustronicowy picturebook skierowany do najmłodszych dzieci. Nie poruszany jest tam jest wprawdzie problem choroby, ale Iwona Szagała zdecydowała się przedstawić tę książeczkę, ponieważ opowiada o przyjaźni, bliskości, a wreszcie o poczuciu bycia zauważonym, co można połączyć z osobami dotkniętymi autyzmem czy zespołem Aspergera.

Dziękujemy Iwonie Szagale za profesjonalne podejście do tematu i przygotowanie się do spotkania. A samo spotkanie było poruszające, co zresztą widać na zasłuchanych, a nawet zasmuconych minach uczestniczek.

siec2

Poprawiony: czwartek, 30 kwietnia 2020 10:09