27.05.2020 r. - Zarządzanie informacją własną - wykład prof. Katarzyny Materskiej na ostatnim spotkaniu sieci Inspiracje są wśród nas
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

27.05.2020 r. - Zarządzanie informacją własną - wykład prof. Katarzyny Materskiej na ostatnim spotkaniu sieci Inspiracje są wśród nas
Wpisany przez Maciej Bidelski   
czwartek, 28 maja 2020 07:42

Ostatnie, zdalne spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycielek Bibliotekarek Inspiracje są wśród nas było wyjątkowe. Uczestniczki miały zaszczyt i przyjemność wysłuchać wykładu prof. Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Katarzyny Materskiej.

1

Nasza prelegentka łączyła się z nami aż z Katowic. Swój wykład rozpoczęła cytatem J. Naisbitta Toniemy w informacji, umieramy z braku wiedzy. Cytat ten pochodzi wprawdzie z 1981 r., ale jest jak najbardziej aktualny. Wykład pani dr dotyczył efektywnego Zarządzania informacją własną. Głównym jego celem było podniesienie osobistych kompetencji w pracy z informacją własną. We współczesnym świecie dosłownie „zalewa” nas mnogość różnego rodzaju informacji, w ostatnich latach są to również informacje z Internetu. Na początku nasza prelegentka przedstawiła 3 typy postaw zarządzających własną informacją 1) tzw pillersi, czyli osoby, które gromadzą wszelkie informacje w jednym miejscu, nie katalogując ich ; 2) tzw Spring cleaners czyli Wiosenni Sprzątacze – osoby, które porządkują swoje informacje od czasu do czasu ; 3) tzw Fillersi, czyli osoby, które systematyczne porządkują zebrane informacje. Jak nietrudno się domyślić – trzecia grupa osób jest najmniej liczna. Statystyki pokazują, że najwięcej jest wiosennych sprzątaczy.

W swoim wykładzie dr Materska udzieliła odpowiedzi na następujące pytania: Jak wyselekcjonować te najbardziej przydatne informacje? Jak je uporządkować? Naświetliła również problem z informacją własną poprzez chociażby dublowanie i rozpraszanie informacji, brak miejsca itp… Wyjaśniła, że zarządzanie informacją własną to teoria oraz praktyka tego, jak każdy człowiek zarządza na własny użytek informacją, która pozostaje w jego dyspozycji.

Dziękujemy dr Materskiej za profesjonalne przygotowanie tematu. Uczestniczki sieci Inspiracje są wśród nas dostaną od prelegentki prezentację na temat Zarządzania informacją własną. To było ostatnie, w tym trudnym i innym roku szkolnym, spotkanie sieci. Następne odbędzie się jesienią, ale czy będzie miało formę on-line czy stacjonarną, tego jeszcze nie wiadomo.

2

Poprawiony: środa, 10 czerwca 2020 10:17