Książki rozkładanki pop-up
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Książki rozkładanki pop-up
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 01 października 2020 07:34

W październiku w PBW w Warszawie ul. Gocławska 4 będzie prezentowana mała wystawa pt. "Książki rozkładanki pop-up". Można na niej obejrzeć wybrane strony z książek najwybitniejszych inżynierów papieru, takich jak: Robert Sabuda, Matthew Reinhart, Ray Marshall czy Vojtěch Kubašta.

1 2 3

Książką rozkładanką nazwać można publikację, w której znajduje się co najmniej jedna trójwymiarowa rozkładana ilustracja (ang. pop-up). Ilustracja unosi się z płaszczyzny strony poprzez otwarcie książki, pociągnięcie paska papieru lub podniesienie klapki. Pierwsze książki rozkładanki pojawiły się w XIX w., ale już wcześniej na rynku książki ukazało się wiele publikacji, w których zastosowano mechanizmy ruchome. Chronologicznie pierwszymi tego typu elementami były klapki i suwaki kołowe, które zastosowano w średniowiecznych rękopisach Mateusza Paryżanina i Rajmunda Llulla w latach ok. 1290-1305. W bibliotece na Gocławskiej znajduje się tylko jedna książka rozkładanka, którą można wypożyczyć, autorstwa Anouck Boisrobert i Louisa Rigauda, W głębinach oceanu (pop-up), Wydawnictwa Dwie Siostry z 2017 r. Książki prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnych zbiorów kolekcjonera książek.

4 5 6
Poprawiony: czwartek, 01 października 2020 07:43