image1 image2 image3 image4 image5

„...Każde źdźbło trawy ma swe miejsce na ziemi, skąd czerpie swe życie i siłę; tak i człowiek ma swe korzenie w kraju, z którego ciągnie wraz z życiem wiarę swoją!”

  • Źródło: Lord Jim, t. II, r. XXI, Warszawa 1904, s. 52, tłum. Emilia Węsławska.

Joseph Conrad,
właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

BM
Dziękujemy księgarni internetowej BookMaster za nieodpłatne przekazanie książek.

O książce elektronicznej i urządzeniach ułatwiających jej odbiór
Wpisany przez Maciej Bidelski   
środa, 16 listopada 2011 12:19

26 października 2011 roku sala konferencyjna PBW wypełniła się bibliotekarzami pracującymi w szkołach ponadpodstawowych (118 osób) zainteresowanych naszą ofertą edukacyjną na rok szkolny 2011/2012 oraz tematem dotyczącym przemian w bibliotekach w związku z nowymi możliwościami, jakie niesie Internet i pojawieniem się na rynku czytelniczym książek elektronicznych i coraz bardziej nowoczesnych, wielofunkcyjnych urządzeń do ich czytania. Grzegorz Gmiterek (pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego) w przystępny sposób omówił zachodzące zmiany oraz wskazał możliwości czynnego włączenia się w ten proces.

zdjecie 1

Po przerwie zgromadzeni na sali goście mieli przyjemność wysłuchać informacji "od kuchni" o tym, jak Marcin Szczygielski zaczął swoją przygodę z pisarstwem dla młodzieży. Autor szybko nawiązał kontakt ze słuchaczami, wśród których wyczuwało się atmosferę zaciekawienia, podziwu, dociekliwości. Odpowiedzi na pytania z sali pozwoliły lepiej poznać Marcina Szczygielskiego, który zaprezentował otwartą postawę osoby chętnej do dzielenia się swoimi przemyśleniami i warsztatem twórczym.

9 listopada przybyli bibliotekarze pracujący w szkołach podstawowych (97 osób). Pierwsza część konferencji była analogiczna do tej sprzed dwóch tygodni. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu Grzegorza Gmiterka z zainteresowaniem, ale niektórzy zdawali się zachowywać dużą rezerwę do omawianych treści. Wyczuwało się wśród nich mur niechęci do nowinek technicznych i zupełnie nowych wyzwań. Choć niektóre osoby były zadowolone z pokazania nowych sposobów aktywności, większość wyszła z przekonaniem, że nie mają czasu i możliwości na realizowanie omawianych form działania. Bibliotekarze szkolni zgłaszają duże obciążenie zastępstwami za chorych nauczycieli i brak czasu na wypełnianie podstawowych zadań bibliotecznych.

zdjecie 2

Tym razem po przerwie pojawił się znany bibliotekarzom Łukasz Wierzbicki z ogromnym wózkiem bibliotecznym rekwizytów ubarwiających jego wypowiedź. W pasjonujący sposób przedstawił swoją drogę do pisania dla dzieci oraz wędrowanie po całej Polsce z opowieściami skierowanymi do nich. W barwnej prezentacji pokazał zróżnicowane sposoby pracy z dziećmi. Na zdjęciach obserwowaliśmy zaciekawione twarze maluchów, którym Łukasz Wierzbicki odkrywa nowy, nieznany, ale bardzo ciekawy świat pełen przesłań zachęcających do aktywności, realizacji marzeń i determinacji w pokonywaniu trudności. Pan Łukasz przyjechał ze wszystkimi swoimi książkami. Opowiadał jak powstała "Afryka Kazika", "Dziadek i niedźwiadek" oraz najnowsza książka autora "Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana".

Na obu konferencjach bibliotekarze mieli do dyspozycji bardzo bogata ofertę książek, które mogli przeglądać i oczywiście kupować. Swoją ofertę prezentowały wydawnictwa: Stentor, Bajka, Fraszka Edukacyjna, Pointa oraz WSP TWP.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszą ofertą edukacyjną do korzystania z informacji zamieszczanych na naszej stronie w zakładce: Dla bibliotekarzy. Omówiliśmy tam dokładnie wszystkie formy naszej współpracy i zachęcamy do korzystania z nich. Cały czas przyjmujemy zapisy na poszczególne szkolenia. Zamieściliśmy również (zgodnie z zapowiedzią) prezentację wzbogacającą wykład Grzegorza Gmiterka.

Zespół redakcyjny serwisu WWW

Poprawiony: czwartek, 01 marca 2012 10:55