29 lutego 2012 r - VIII spotkanie z cyklu "Bibliotekarze z pasją"
image1 image2 image3 image4 image5

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

29 lutego 2012 r - VIII spotkanie z cyklu "Bibliotekarze z pasją"
poniedziałek, 05 marca 2012 13:35

MB2mm

29 lutego 2012 r., mimo roku przestępnego i pierwszego meczu na Stadionie Narodowym, odbyło się ósme spotkanie z cyklu „Bibliotekarze z pasją”. Laptop nie spełnił oczekiwań prelegentki, rzutnik też szwankował, ale Małgorzata Bykowska zrekompensowała te braki piękną i zajmującą opowieścią o Łotwie.
      Już od pierwszych słów było oczywiste, że ma ogromną wiedzę na temat tego kraju. Przygoda Małgosi z Łotwą zaczęła się dwanaście lat temu w chwili poznania Romualda, przyszłego męża, redaktora „Echa Rygi”, czasopisma wydawanego w języku polskim. Któż z nas wiedział, że co czwarty Łotysz przyznaje się do polskich korzeni, m.in. premier Dombrovskis, że arcybiskup Łotwy jest Polakiem…
Usłyszeliśmy sporo faktów z trudnej, smutnej, czasem tragicznej historii Łotwy. Małgorzata Bykowska z ogromną pasją opowiadała o regionach tego kraju: Kurlandii, Ładgaldii, Semigalii i Widzeme; o kuchni zbliżonej do niemieckiej, o zabytkach stolicy. Jeszcze długo moglibyśmy słuchać Małgosi, ale czas płynął nieubłaganie. Na pamiątkę zostały nam foldery o Łotwie, brzmiąca w uszach melodia rosyjskiej „Piosenki o Rydze” oraz zdjęcie (tych wytrwałych) zrobione na tle półek z czasopismami. Trochę żal, że tej ciekawej opowieści nie wysłuchało więcej osób. Wierzcie, naprawdę było warto!


Poprawiony: poniedziałek, 28 maja 2012 09:33