image1 image2 image3 image4 image5 image6

Serdecznie zapraszamy nauczycieli na konferencję "Edukacja Varsavianistyczna w szkole - III edycja - [program konferencji]

Zgłoszenia: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl (imię i nazwisko, miejsce pracy, nr tel.),
Udzielanie informacji pod nr tel. 501-379-703 lub 22 810 46 64 wew. 110
Konferencja jest bezpłatna.
Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.

Jesteś tutaj: Start Filie

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

polona

Nie starzeje się ten, kto nie ma czasu
czwartek, 08 marca 2012 13:21

Ani się spostrzegliśmy, jak minął rok działalności Biblioteki Pedagogicznej w Błoniu, Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie, w nowej pięknej siedzibie. Z tej okazji 29 lutego zorganizowaliśmy w Centrum Kultury uroczystość. Nie chcąc, aby to była impreza typowa, odwołaliśmy się do epoki PRL-u. Przy ogromnej pomocy Kasi Wójcik, nauczycielki z Zespołu Szkół nr 1 im. M. Wańkowicza, przygotowaliśmy wystawę „Gadżety PRL-u. Podróż sentymentalna”.

DSC_0751 IMG_6085 IMG_6107 IMG_6115

W tym też stylu młodzież zaprezentowała część artystyczną. Razem z wystawą otwarto dwie ekspozycje linorytów Zbigniewa Jóźwika.
Kierowniczka biblioteki Anna Buźniak wróciła wspomnieniami do wydarzeń sprzed roku. Przypomniała trudności, jakie towarzyszyły przeniesieniu biblioteki do nowej siedziby, wstrzymanie dotacji na wyposażenie, a w końcu o braku zgody na przeprowadzkę, czyli w konsekwencji likwidację placówki. Było ciężko, ale udało się, Biblioteka jest i funkcjonuje, ku zadowoleniu pracowników i czytelników. Uroczystość była dobrą okazją, aby raz jeszcze podziękować tym, dzięki którym jesteśmy, a naszymi dobrymi duchami byli wówczas burmistrz Zenon Reszka i wiceburmistrz Marek Książek, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz oraz dyrekcja PBW w Warszawie – Beata Zych i Jadwiga Doda.
W nastój epoki PRL-u wprowadził krótki film dokumentalny przypominający koszmar tamtych czasów: kartki na żywność, puste półki, ogólny brak wszystkiego. W części artystyczna młodzież z ZS, pod czujnym okiem Małgorzaty Śliwińskiej i Luizy Wadeckiej, przygotowała piosenki i niezapomniany skecz Z tyłu sklepu.

DSC_1596 DSC_1629

Całości dopełnił przygotowany przez Kasię Wójcik fantastyczny pokaz mody. Dobór strojów i dbałość o detale wzbudziły podziw i uśmiech, lecz nikt nie żałował, że mamy już tę epokę za sobą.

DSC_1605 DSC_1607 DSC_1610

Do tamtych lat nawiązał też w wykładzie dr Tomasz Terlikowski, wspominając swoje dzieciństwo, które zahaczyło o stan wojenny, polityczne prześladowania i represje.

DSC_1665 DSC_4474_m

Burmistrz Zenon Reszka i przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Fuglewicz złożyli gratulacje i życzenia dalszych sukcesów, były również podziękowania dla kunsztu artystycznego młodzieży i jej opiekunek.

DSC_1635

A następnie, już w lokalu Biblioteki – toast oraz tort urodzinowy z jedną świeczką zdmuchniętą przez wszystkich pracowników, w asyście burmistrza Zenona Reszki i dyrektor Beaty Zych.

DSC_4470_m DSC_1568

Smaczny poczęstunek przygotowany przez restaurację Honoratka z ul. Miodowej w Warszawie – z dużą starannością zadbano o PRL-owskie menu.

DSC_0629 DSC_0695

Oprócz wymienionych na spotkanie przybyło wielu dostojnych gości: liczna grupa bibliotekarzy – zawsze niezawodnych koleżanek i kolegów z bibliotek pedagogicznych, szkolnych i publicznych oraz byli pracownicy, przyjaciele i sympatycy Biblioteki, a także wicestarosta Paweł Białecki, przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Wójcik, ks. prałat Tadeusz Jaworski, Leszek Tokarczyk z Ożarowa Maz., dyr. Dariusz Sitarski, naczelnik oświaty Włodzimierz Leduchowski, dyrektorzy szkół: Magdalena Rak, Mirosława Domańska, Andrzej Trzciński i Marek Parafiniuk, prezes UTW Helena Szymańska i prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej Roman Nowoszewski.

DSC_1568 DSC_1585 DSC_1565

Każdy mógł do woli oglądać eksponowane „skarby” minionej epoki Nie było końca westchnieniom, uśmiechom, wspominkom. Udało się zgromadzić meble pokojowe i kuchenne, sprzęty domowego użytku, bibeloty, prasę, książki, literaturę drugiego obiegu, monety, ordery i mnóstwo innych eksponatów. Wystawa nadal zachwyca – można ją zwiedzać do 17 marca. Niektórzy nadal przynoszą swoje pamiątki z tamtych lat i oddają w depozyt.
W zupełnie inny nastrój wprowadzają ekspozycje dwóch cykli linorytów Zbigniewa Jóźwika, lubelskiego artysty grafika. Cykl „Portrety pisarzy i poetów” obejmuje szesnaście podobizn, a każda z nich w otoku roślin, dobranych odpowiednio do danej postaci. Cykl „Madonn” (41 linorytów) ukazuje sylwetki Matki Bożej czczonej w różnych miejscach kultu. Wystawy przygotowano z inicjatywy i z pomocą Romana Nowoszewskiego.

DSC_1771

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia wystaw – w godzinach pracy Biblioteki.


Poprawiony: wtorek, 24 kwietnia 2012 08:31