28.03.2012 r. - IX spotkanie z cyklu „Bibliotekarze z pasją”
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start PBW w Warszawie

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

28.03.2012 r. - IX spotkanie z cyklu „Bibliotekarze z pasją”
poniedziałek, 02 kwietnia 2012 07:34

"Książki, obrazy i podróże Aldony Szpejn” Bohaterką dziewiątego już spotkania z cyklu „Bibliotekarze z pasją” była Aldona Szpejn. Jak sama o sobie mówi jest: „maniakalnym zbieraczem wszystkiego: książek, wrażeń, obrazów, wspomnień, zdjęć z podróży, pocztówek, starego szkła aptecznego, sosjerek a nade wszystko – miłośnikiem Warszawy”.

1

Aldona niezwykle emocjonalnie i barwnie mówiła o swoich ulubionych lekturach, podróżach i obrazach. Podała nam wiele informacji i ciekawostek, jak choćby tę, że św. Izydor jest patronem internetu.
Swoją przygodę z biblioteką rozpoczęła od praktyki studenckiej w Głównej Bibliotece Lekarskiej. Jest córką lekarki, więc wszystko, co ma związek z medycyną znajduje się w kręgu Jej zainteresowań. W czasie praktyk Aldona trafiła do Działu Zbiorów Specjalnych, gdzie były inkunabuły, obrazy, okulary, szkło lekarskie i apteczne oraz meble. Siedziała przy biurku należącym niegdyś do Marii Skłodowskiej-Curie i marzyła o pracy w Głównej Bibliotece Lekarskiej. Udało się. Później były biblioteki szkolne, lecz Aldona z medycyną czuje się związana do dziś. Gdziekolwiek jest, wędruje szlakiem lekarzy. Tak odkryła tablicę pamiątkową na kamienicy przy ulicy Piwnej, w której mieszkał Wojciech Oczko. Historie lekarzy łączą się z Warszawą – ukochanym miastem Aldony. W ogóle Jej pasje przenikają się, wynikają jedna z drugiej. Na spotkanie z kolegami bibliotekarzami Aldona przyniosła część swoich zbiorów: trochę książek, obrazów, zdjęć i szkła aptecznego (dawne butelki na syropy lub... spirytus).

2

Z wielkim wzruszeniem i znawstwem opowiedziała bohaterka wieczoru o zniszczonych nagrobkach z kościoła św. Jacka w Warszawie. Zobaczyliśmy zdjęcia z tego kościoła i z kościoła św. Anny, w którym architektura miesza się z malarstwem. Sporo miejsca poświęciła Aldona ikonom. W swych zbiorach ma ich ok. 500. Oczywiście w większości są to fotografie i rysunki. Kilkanaście z nich mogliśmy obejrzeć, jak również część pocztówek z bogatego, liczącego ok. 2 tys. , zbioru. Bohaterka wieczoru próbowała też malować. Przyniosła ze sobą kilka swoich obrazków, które nazwała „wprawkami z czasów pracy w GBL”.
Wreszcie przyszedł czas na zdjęcia z podróży, m.in. z Tallina, Rygi, Turku, Jerozolimy. Zebranych bibliotekarzy, zainteresowała zwłaszcza postać „Madonny od dobrych książek” z Sewilli i skrzynia z książkami – taka podróżna biblioteczka Lapończyków.
Aldona Szpejn potrafi zarazić swoją pasją niejednego słuchacza.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z naszą Koleżanką – już w nowym roku szkolnym – poświęcone Jej największej miłości – Warszawie.

(relacja Marioli Pryzwan – 31.03.12 r.)


Poprawiony: poniedziałek, 28 maja 2012 09:32