VI - 30 listopada 2011 r. - z Elżbietą Bursztyką w gruzińskich klimatach
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start PBW w Warszawie

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

VI - 30 listopada 2011 r. - z Elżbietą Bursztyką w gruzińskich klimatach
poniedziałek, 28 maja 2012 10:49

30 listopada w PBW przy ul. Gocławskiej 4 odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu "Bibliotekarze z pasją". W podróż po Gruzji zabrała nas Elżbieta Bursztyka – nauczycielka bibliotekarka z Zespołu Szkół nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku i wiceprezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. W listopadzie 2010 uczestniczyła w wyjeździe studyjnym zorganizowanym przez Fundację Partners Polska do Gori, Achalcyche, Upliscyche, Mcchety i Tbilisi. Obecnie zaangażowana jest w polską pomoc rozwojową w Gruzji.

Opowieściom o pobycie w tamtejszych szkołach (i oczywiście szkolnych bibliotekach), o kuchni gruzińskiej, obyczajach i mentalności Gruzinów towarzyszył pokaz slajdów i piosenki: „Batumi” w wykonaniu Filipinek i "Tbiliso" w interpretacji Sławy Przybylskiej. Na stolikach były wyeksponowane książki o Gruzji (m. in. "Historia Gruzji", "Kaukaz", "Gruzja wczoraj i dziś"), elementarz i zeszyt do nauki języka gruzińskiego, gazety – w języku gruzińskim i rosyjskojęzyczne, jak "Wieczorne Tbilisi" i "Wolna Gruzja". Były rogi bawole do picia wina, ikony oraz chonguri – gruzińska trójstrunowa gitara. Zaciekawieni braliśmy do ręki kielich do wina i breloczek z portretem Stalina, który urodził się w Gori, a którego kult nadal jest żywy w Gruzji...

Wieczór zakończył się tak, jak kończą się gruzińskie spotkania – tradycyjną lampką wina i uroczystym toastem przeczytanym specjalnie na tę okazję.

bursztykamm

Poprawiony: poniedziałek, 28 maja 2012 10:53