Cykl spotkań autorskich w ramach „Literackich wtorków” – w roku szkolnym 2011-2012
image1 image2 image3 image4 image5

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Cykl spotkań autorskich w ramach „Literackich wtorków” – w roku szkolnym 2011-2012
czwartek, 31 maja 2012 09:53

Realizowane w ubiegłym roku spotkania autorskie dla najmłodszych w cyklu „Bajkowe środy”, w tym roku zastąpiliśmy spotkaniami pod nazwą ”Literackie wtorki”. Organizowane dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, miały w swoim założeniu umożliwić dzieciom i młodzieży szkolnej kontakt z autorami książek, którzy piszą właśnie dla nich. Wydział Informacyjno-Bibliograficzny kontynuował współpracę z Wydawnictwami Bajka i Stentor i korzystał z ich wsparcia w trudnej sytuacji budżetowej placówki. Wydawnictwa umożliwiły spotkania promocyjne z autorami w tzw. „gratisach”, dzięki czemu mogliśmy cieszyć się ze zorganizowanych spotkań i uczestniczyć w wyjątkowych chwilach, gdy autor zdradza sekrety swoich życiowych wyborów, sposobów na pisanie i sytuacji, z których czerpie pomysły.

Pierwsze spotkanie odbyło się 21 listopada dzięki współpracy z Wydawnictwem Stentor. Marcin Szczygielski nawiązał nić porozumienia z uczniami szkół ponadpodstawowych. Przybyło 69 uczniów z 6 opiekunami. Zapoznali się z marzeniem, które rodziło się w miarę przeczytanych książek, pomysłów na siebie i sytuacji, które doprowadziły do powstania pierwszych książek dla dorosłych, a potem dla młodzieży szkolnej. Książki Marcina Szczygielskiego dla młodzieży zdobyły od razu uznanie zarówno jurorów konkursów, jak też młodych czytelników. To powieści fantastyczno-przygodowe: „Omega” (2009), „Za niebieskimi drzwiami”(2010) oraz intrygujący „Czarny młyn”(2011).

zdj. 1

Z Marią Ewą Letki - autorką opowiadań, bajek i powieści dla dzieci i młodzieży oraz Wydawnictwem Bajka najmłodsi uczniowie spotkali się w tym roku szkolnym dwukrotnie:

22 listopada (61 uczniów i 7 opiekunów) oraz 27 marca (99 uczniów i 6 opiekunów). Uczniowie interesowali się przede wszystkim tym, skąd autorka czerpie pomysły do swoich książek. Wśród wielu atrakcyjnych dla dzieci tytułów: „Czarusia”, „Królewna w koronie”, „Tajemnicze sprawy”, „ Zaczarowane historie” był również „Diabełek” . To ta książka była dla dzieci najatrakcyjniejsza. Dopytywały się właśnie o nią i ją chciały kupić do swoich biblioteczek domowych.

zdj.2

13 grudnia Dorota Gellner jak zawsze powitała uczniów piosenką i wierszem. I jak zwykle sala była wypełniona po brzegi. 107 uczniów i 9 opiekunów śpiewało, rymowało, klaskało i skakało w rytm niezapomnianych piosenek napisanych przez bohaterkę spotkania. Autorka przedstawiła swoje najnowsze książki: „Gryzmoł”, „Zając”, „Krawcowe”, „W czepku urodzone”, „Wścibscy”. Wszystkie prezentowane książeczki bardzo przypadły dzieciom do gustu i od razu zapałały chęcią zakupienia którejś z nich. Bardzo długo stały w kolejce po dedykację autorki. Było głośno, wesoło i bardzo sympatycznie.

zdj. 3

10 stycznia dzieci spotkały się z Małgorzatą Strzałkowską – autorką i ilustratorką książek dla dzieci. Napisała ponad sto książek dla dzieci, z których ostatnio prym wiodą „Leśne Głupki”, ” Zbzikowane wierszyki łamiące języki”, „Zielony i Nikt”. Dzieci miały okazję zetknąć się z pięknie wydanymi i pięknie ilustrowanymi książkami. Dotykały je i oglądały z wielkim zainteresowaniem. Prawie każde dziecko wyszło z biblioteki z własną książką Małgorzaty Strzałkowskiej opatrzoną dedykacją autorki. W spotkaniu uczestniczyło 78 uczniów i 4 opiekunów.

17 kwietnia 42 uczniów i 3 opiekunów uczestniczyło w spotkaniu z Małgorzatą Węgrzecką redaktorką naczelną „Świerszczyka” i autorką książek detektywistycznych dla dzieci wydanych w Serii z Dreszczykiem w Wydawnictwie Bajka: „Żółty Smok i Żółty Smok”, „Akademia Detektywów”, „Wyprawa po skarb”. Na spotkaniu autorka skupiła się jednak na zainteresowaniu dzieci czasopismem, które dla nich redaguje, czyli „Świerszczykiem”. Przyniosła ze sobą wiele egzemplarzy pisemka i rozdała dzieciom po kilka numerów. Rozwiązywała z nimi zagadki, zachęcała do różnych artykułów publikowanych w poszczególnych działach. Dzieci, zachęcone do aktywnego czytania „Świerszczyka”, poszły do domu niosąc ze sobą najnowsze, atrakcyjne numery tego pisma.

zdj. 5

15 maja gimnazjaliści poznali osobiście Pawła Beręsewicza - pisarza, poetę, tłumacza i leksykografa. Zaproszony gość nawiązał z młodzieżą gimnazjalną kontakt poprzez ciekawe formy rozmowy, konkursy, pytania. Było bardzo dynamicznie i nawet Ci, którzy przyszli z klasą (bez zbytniego zainteresowania), już po krótkiej chwili łaskawszym okiem patrzyli na człowieka, który miał im do zaoferowania nie tylko interesujący sposób na życie, ale także błyszczał humorem i elokwencją. Gimnazjalistów zachęcał do lektury nie tylko najnowszych swoich książek: „Kiedy chodziłem z Julką Maj”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „A niech to czykolada!”, „Zawodowcy”, „Ciumkowie w szkocką kratę”. Mówił o nich w taki sposób, by zaintrygować i sprowokować do aktywności już po spotkaniu. Szkoda, że tym razem swoją obecność niespodziewanie odwołały wcześniej umówione klasy i ze spotkania z Pawłem Beręsewiczem skorzystało tylko 46 uczniów i 4 opiekunów.

zdj. 6

Podsumowując cykl spotkań trzeba powiedzieć, że w naszych „Literackich wtorkach” uczestniczyło łącznie 502 uczniów i 39 opiekunów. Dodatkowo na konferencjach marcowych z Łukaszem Wierzbickim i Marcinem Szczygielskim spotkało się 233 nauczycieli.

Jesteśmy przekonani, że nasz wkład w popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych zaowocuje w przyszłości zamiłowaniem do czytania książek.

Dziękujemy serdecznie Wydawnictwu Bajka i Wydawnictwu Stentor za dostarczenie dzieciom i nauczycielom wielu miłych i pełnych wzruszeń chwil.

Fot. i opr. bdl


Poprawiony: czwartek, 31 maja 2012 10:49