image1 image2 image3 image4 image5 image6

Serdecznie zapraszamy nauczycieli na konferencję "Edukacja Varsavianistyczna w szkole - III edycja - [program konferencji]

Zgłoszenia: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl (imię i nazwisko, miejsce pracy, nr tel.),
Udzielanie informacji pod nr tel. 501-379-703 lub 22 810 46 64 wew. 110
Konferencja jest bezpłatna.
Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.

Jesteś tutaj: Start Filie

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

polona

X Jesienne Spotkania z Książką w Bibliotece Pedagogicznej
piątek, 12 października 2012 11:52

Październik to czas złotej polskiej jesieni, zapach dojrzewających owoców, szelest spadających liści i krople porannej mgły na pajęczych sieciach. To również znak zbliżającej się listopadowej nostalgii. Każdy z nas w tym czasie wspomina kogoś bliskiego, kto odszedł. W takim właśnie klimacie wspomnień Biblioteka Pedagogiczna w Błoniu prowadzi cyk Jesiennych Spotkań z Książką, w tym roku już po raz dziesiąty. Naszym gościem była Pani Mariola Pryzwan, humanistka, bibliotekarka, autorka kilku książek biograficznych poświęconych ludziom pióra, filmu i estrady. Tegoroczne spotkanie, w pięknej jesiennej scenerii, miało miejsce 3 października 2012 r. w czytelni biblioteki i było poświęcone nowemu wydaniu wspomnień o Zbyszku Cybulskim pod tytułem „Cybulski o sobie”. „Niewielu wie, że zaliczano go do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych aktorów świata”. Urodził się 3 listopada 1927 roku, gdyby żył, miałby 85 lat.

DSC_3658 DSC_3643

Książka składa się z 43 krótkich rozdziałów, w których Cybulski opowiada m.in.: o nauce, odpowiedzialności, filmie, teatrze, przyjaźni, miłości i szczęściu. Autorka dotarła do bardzo osobistych dokumentów i zdjęć z prywatnych archiwów rodzinnych, które nigdy wcześniej nie były publikowane. W rozdziale „ O nauce”, cytat z Żołnierza Wolności, 1965, Cybulski mówi „ Miałem dwanaście lat, gdy zostałem sam. Moich rodziców aresztowano. Okupację przeżyłam w Warszawie. Jak było? Żyłem sam, jak setki bezdomnych, osieroconych wówczas dzieci”. Cytat z rozdziału „O odpowiedzialności”. „Okres studencki to czasy, kiedy kształtowało się moje ja, kiedy długo nie widziałem, jakiemu zawodowi mam się poświęcić”. O teatrze i filmie mówi, że „Gdyby zestawić teatr i film, określić ich funkcje użytkową, to teatr jest dla widza ciastkiem, a film chlebem”. Cybulski mówi również, że „ sztuka jest sztuką, jeśli służy człowiekowi i, że „ Aktor musi głęboko tkwić w życiu swojego narodu – tak jak drzewo, aby było silne, musi mieć korzenie głęboko sięgające w glebę. Drzewo bez korzeni umiera”. Całość prelekcji uświetniła prezentacja multimedialna, przedstawiająca zdjęcia poety, jego najbliższych i przyjaciół, dokumenty, listy oraz sceny z filmów z jego udziałem, m.in. Pokolenie, Popiół i diament, Do widzenia, do jutra, Giuseppe w Warszawie, Miłość dwudziestolatków. Po spotkaniu można było kupić książkę i uzyskać dedykację z autografem.

DSC_3679 DSC_3680

Gośćmi tegorocznych jesiennych spotkań z książką byli nauczyciele-bibliotekarze ze szkół powiatu warszawskiego zachodniego oraz klasa maturalna z LO im. Władysława Broniewskiego w Błoniu z opiekunką p. Moniką Wolską.

DSC_3677

Po spotkaniu autorskim odbyła się konferencja informacyjno-metodyczna skierowana do bibliotekarzy na temat „Kryzys finansowy przyczyną likwidacji bibliotek”. Następnie uczestnicy zostali zapoznani z ofertą kształcenia na rok szkolny 2012/2013, która zawiera terminy i tematykę planowanych warsztatów metodycznych oraz terminy finałów konkursów czytelniczych. Ostatnim etapem spotkania było podziękowanie dla naszego miłego gościa oraz dyskusja przy kawie, która jest dobrym sposobem na wymianę doświadczeń, uwag i zapytań dotyczących bieżących spraw bibliotecznych.

DSC_3669 DSC_3684

Książki o Zbyszku Cybulskim oraz inne autorstwa M. Pryzwan, są do pożyczenia w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy.

Anna Buźniak


Poprawiony: piątek, 12 października 2012 13:40