17.10.2012 r., 24.10.2012 r. - Popularyzacja czytelnictwa raz jeszcze …
image1 image2 image3 image4 image5

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

17.10.2012 r., 24.10.2012 r. - Popularyzacja czytelnictwa raz jeszcze …
wtorek, 30 października 2012 10:17

   Obie konferencje otworzyła prezentacja duńskiego systemu bibliotecznego Dantek BiblioMatik. Przedstawiciele firmy duńskiej mającej swoją siedzibę w Poznaniu, pokazali szczegółowe rozwiązania systemowe i przybliżyli duńskie sposoby na kontakty młodego czytelnika z książką oraz informacją dostepną online. Nowością w zaprezentowanym podejściu jest przede wszystkim scentralizowany system zakupu i opracowania zbiorów. Na uwagę zasługuje także sprawny sposób wymiany zasobów pomiędzy szkołami i Centrum usług bibliotecznych. Centrum przygotowuje zbiory pod względem technicznym, opracowuje je w systemie i dostarcza na zamówienie do poszczególnych szkół. Dobrze zorganizowana wymiana zbiorów między bibliotekami pozwala na efektywniejsze ich wykorzystanie w obrębie posiadanych zasobów.

zdj1

    Następnym punktem programu było wystąpienie przedstawicielek Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Prezes Fundacji Irena Koźmińska i Dyrektor Programowy Fundacji Elżbieta Olszewska posługiwały się tą samą prezentacją. Jednak sposób interpretacji nosił znamiona indywidualnego podejścia i był naznaczony osobowością wyjątkowych prelegentek. Obie panie emanowały ogromną wiarą w wartość tego, co robią. Przekonywały nas, aby jeszcze raz przyjrzeć się sposobom podejścia do nauki czytania w szkołach. Udowadniały, że wczesne kontakty dziecka z książką (od narodzenia do nastolatka) i głośne czytanie dziecku każdego dnia, to nie tylko rozwój rozumianego zasobu słów, ale przede wszystkim zbudowanie z nim więzi emocjonalnej, która jest potrzebna człowiekowi przez całe życie, wzmacnia poczucie własnej wartości i pozwala na harmonijny rozwój osobowości. Prosiły, by nie popełniać błędu, który polega na zaprzestaniu czytania dziecku w momencie, gdy nabędzie ono umiejętność składania liter.
TU prezentacja obiecana uczestnikom konferencji.

zdj. 2

     Po przerwie przyszła pora na prezentację książki „Jaś Czytalski w bibliotece”. Nasza koleżanka Małgorzata Bykowska zaproponowała ciekawą pozycję ułatwiającą wprowadzenie młodego czytelnika w świat książki i biblioteki szkolnej.
   Konferencję dla bibliotekarzy pracujących w szkołach podstawowych zakończyła propozycja nowości wydawniczych dla dzieci. TU zobacz adnotowane zestawienie bibliograficzne literatury pięknej dla dzieci wydanej w latach 2011-2012.

zdj. 3

    Po przerwie (w terminie dla bibliotekarzy zatrudnionych w szkołach ponadpodstawowych) wystąpiła Pani Karina Mucha autorka podręczników do języka polskiego oraz popularyzatorka głośnego czytania dzieciom od najmłodszych lat. Jej wypowiedź (pomimo, że ostatnia) tryskała energią, optymizmem i praktycznym podejściem. Prezentacja Pani Kariny spotkała się z ogromnym zainteresowaniem zgromadzonych na sali nauczycieli. Prelegentka miała tak wiele do powiedzenia, że ostatni punkt programu, czyli omówienie nowości wydawniczych dla młodzieży ograniczyliśmy do wskazania miejsca na stronie TU, gdzie można samodzielnie zapoznać się z adnotowanym zestawieniem bibliograficznym literatury dla młodzieży wydanej w latach 2011-2012, przygotowanym na potrzeby konferencji.
TU możecie znaleźć również obiecaną prezentację Pani Kariny Muchy. Dziękujemy serdecznie przybyłym gościom, którzy zapełnili salę konferencyjną do ostatnich miejsc. W obu spotkaniach uczestniczyło 228 osób.
Jednocześnie zapraszamy na nasze szkolenia i konferencje w roku szkolnym 2012/2013.


Poprawiony: wtorek, 30 października 2012 10:44