XVI - 18.09.2013 r. - "Ferraty, freski i tiramisu – ciekawe podróże" - pasje Joanny Matoszko
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start PBW w Warszawie

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

XVI - 18.09.2013 r. - "Ferraty, freski i tiramisu – ciekawe podróże" - pasje Joanny Matoszko
poniedziałek, 23 września 2013 13:19

Pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu "Bibliotekarze z pasją" odbyło się w środę 18 września. Joanna Matoszko, Koleżanka z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, zabrała nas w podróż do Włoch. A wszystko w niezwykle interesującej, inspirującej i barwnej prelekcji "Ferraty, freski i tiramisu – ciekawe podróże". Już samo słowo "ferrata" zaintrygowało wielu. Po włosku znaczy "żelazna droga". Ferraty to ubezpieczone szlaki turystyczne wyposażone w stalowe liny, stopnie, drabinki i mosty.

Joasia wyjechała w Dolomity – pasmo górskie w północno-wschodniej części Włoch. Dzięki pokazowi pięknych slajdów i filmu z tej wyprawy poczuliśmy smak niezwykłej przygody. Podziwialiśmy księżycowy krajobraz, jak go nazwała prelegentka, strome zbocza gór, pionowe ściany, ale też doliny i miasteczka leżące u stóp Dolomitów Brenty.

Z biurem podróży, które zorganizowało tę wyprawę, Joanna wybrała się także do Umbrii na wycieczkę szlakiem św. Franciszka. Jakże inna to była podróż! Trasa wiodła przez urokliwe włoskie miasta: Perugię, Spoleto, Flamini, Asyż, w których wiele zabytków rzymskich, bizantyjskich i etruskich, dużo wspaniałych kościołów z unikalnymi freskami. I bajkowy krajobraz – pagórki, łąki, gaje oliwne... Ech, chciałoby się to wszystko zobaczyć!

Na spotkaniu była też mowa o kuchni północnych Włoch, o tiramisu i festiwalu rzeźby z czekolady.

Zasłuchani w opowieść Joanny, zapatrzeni w ekran, na którym przewijały się malownicze pejzaże, jedliśmy czekoladki o smaku tiramisu, ciasteczka i owoce, podziwialiśmy odwagę i pasje naszej Koleżanki, i marzyliśmy o włoskich podróżach...

ferraty hh
Poprawiony: piątek, 05 sierpnia 2016 12:42