image1 image2 image3 image4 image5 image6

Serdecznie zapraszamy nauczycieli na konferencję "Edukacja Varsavianistyczna w szkole - III edycja - [program konferencji]

Zgłoszenia: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl (imię i nazwisko, miejsce pracy, nr tel.),
Udzielanie informacji pod nr tel. 501-379-703 lub 22 810 46 64 wew. 110
Konferencja jest bezpłatna.
Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.

Jesteś tutaj: Start Filie

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

polona

XI Jesienne spotkania z Książką w Bibliotece Pedagogicznej
środa, 02 października 2013 07:33

Jesienne spotkania z książką organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Błoniu to już tradycja. W tym roku spotkaliśmy się po raz jedenasty. Naszym gościem, który od lat zachwyca nas swoimi opowieściami, była Mariola Pryzwan. Wspaniała osobowość, z wykształcenia humanistka, z zawodu bibliotekarka, z zamiłowania autorka kilkunastu książek biograficznych o ludziach pióra, filmu i estrady polskiej Każde takie spotkanie jest dla nas ważnym, kulturalnym wydarzeniem i głębokim, duchowym przeżyciem. Spotkanie odbyło się 25 września 2013 r. w czytelni biblioteki. W pięknej, jesiennej scenerii pisarka oczarowała nas swoim ciepłym głosem i niezwykłą opowieścią o życiu i pracy artystycznej wybitnej wokalistki polskiej estrady Anny German.

DSC_5745 DSC_5749

Opowiedziała o jej radościach i smutkach, o miłości, cierpieniu i macierzyństwie. Anna German to cudowna postać o oryginalnej barwie głosu, nieskazitelnej czystości i głębi zachwyca swoim śpiewem kolejne pokolenia. „Największy elf świata”, jak mówi o niej Jerzy Ficowski; anielska istota, „najdelikatniejsza z delikatnych i najdzielniejsza z dzielnych...”. „Anna to symbol wrażliwości i liryzmu w piosence, dobroci i łagodności w życiu”. Cudowny głos bez wątpienia był darem od ”Najwyższego”, gdyż, jak mówił jej przyjaciel Zbigniew Stawecki „Bóg jest Panem Bardzo Muzykalnym”. Urodziła się w Uzbekistanie, ale dorastała w Polsce i tu rozpoczęła swoją karierę muzyczną. Jej pierwsza piosenka „Tańczące Eurydyki” natychmiast znalazła uznanie słuchaczy i krytyków, trafiła na pierwsze miejsca list przebojów. Mimo, iż szczególnie o to nie zabiegała, stała się ulubienicą publiczności, nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Zdobywała kolejne nagrody i wyróżnienia. Jej kariera to pasmo sukcesów. W 1964 zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, w 1965 r. kolejna I nagroda na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W lutym 1967 r. jako pierwsza Polka wystąpiła na festiwalu w San Remo. Polonia Amerykańska przyznała Annie tytuł Najpopularniejszej Piosenkarki. Jako pierwsza cudzoziemka otrzymała „Oskara Sympatii” na Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej. W sierpniu 1965 r. będąc na tournee we Włoszech uległa bardzo poważnemu wypadkowi samochodowemu, po którym na długo wyłączyła się z życia artystycznego. Po bardzo długiej i ciężkiej rehabilitacji „cudem powróciła do życia i śpiewu”. W 1970 roku z lękiem, ale tryumfalnie powróciła na estradę. Pierwszy koncert odbył się w warszawskiej Sali Kongresowej. Publiczność powitała ją owacją na stojąco, a brawa trwały tak długo, aż w końcu piosenkarka nieśmiało zapytała, czy może zaśpiewać. Dwa lata później wyszła za mąż i urodziła syna, Zbyszka juniora, który był jej całym światem.
Anna żyła w dwóch światach jednocześnie: rosyjskim, który ją uwielbiał i polskim, który po ciężkim wypadku, zamknął przed nią drzwi. Być może była to reakcja na jej ogromną sympatię, gdyż Rosjanie uważali ją za „swoją”, więc Polacy w jakimś sensie ją odtrącili. „Odeszła u szczytu sławy, w rozkwicie swej piękności... i tylko ci, którzy słyszeli jej śpiew mogą zrozumieć żal rozłąki”. Zmarła w 1982 roku mając 46 lat. W tym roku, 31 lat od jej śmierci, telewizja polska wyemitowała dziesięcioodcinkowy serial pt. Anna German. W rolę piosenkarki wcieliła się Joanna Moro, która była doskonałą odtwórczynią głównej postaci. Serial oglądało miliony Polaków. W Rosji i na Ukrainie, gdzie była uwielbiana, serial ten wyemitowano w ciągu tygodnia, każdego dnia po dwa odcinki, tak bardzo ludzie byli ciekawi tej produkcji i nie zawiedli się.
Na spotkaniu autorskim z Panią Mariolą Pryzwan gościliśmy nauczycieli-bibliotekarzy z powiatu warszawskiego-zachodniego

DSC_5753

oraz młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. M. Wańkowicza w Błoniu.

DSC_5771

Autorka jako uzupełnienie prelekcji przygotowała prezentację z ponad 40 zdjęć, z życia piosenkarki. Każde z nich uzupełniła ciekawych komentarzem. Wysłuchaliśmy też kilku nagrań muzycznych. Po skończonej prelekcji były podziękowania oraz wspólne zdjęcie.

DSC_5768 DSC_5775

Młodzież przeprowadziła z pisarką dziennikarski wywiad.

DSC_5779

Można było kupić jedną z kilku książek o Annie German i uzyskać cenny autograf z dedykacją.
Po spotkaniu autorskim odbyła się konferencja informacyjno-metodyczna skierowana do bibliotekarzy na temat „Twórczej kreatywności w pracy bibliotekarza szkolnego”. Następnie uczestnicy zostali zapoznani z ofertą kształcenia na rok szkolny 2013/2014, która zawiera terminy i tematykę planowanych warsztatów metodycznych oraz terminy finału konkursów czytelniczych. Ostatnim etapem spotkania było podziękowanie dla naszego miłego gościa oraz dyskusja przy kawie, która jest dobrym sposobem na wymianę doświadczeń, uwag i zapytań dotyczących bieżących spraw bibliotecznych.
Książki o Annie German oraz inne autorstwa M. Pryzwan, są do pożyczenia w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy.

Anna Buźniak


Poprawiony: poniedziałek, 21 października 2013 12:33