Propozycje wsparcia pracy nowoczesnego bibliotekarza
image1 image2 image3 image4 image5

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Propozycje wsparcia pracy nowoczesnego bibliotekarza
środa, 13 listopada 2013 09:09

Jak co roku na przełomie października i listopada odbyła się konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy szkolnych, która zainaugurowała współpracę naszej Biblioteki z bibliotekarzami szkolnymi chętnymi do korzystania z naszej oferty edukacyjnej i kulturalno-oświatowej. Ze względów organizacyjnych i merytorycznych konferencja odbyła się w dwóch terminach. Program nie różnił się zasadniczo jeśli chodzi o pierwszą część konferencji.
Pani dyrektor Beata Zych przywitała gości i w krótkich słowach nakreśliła zmiany, które czekają nas w najbliższym czasie w ramach współpracy biblioteki pedagogicznej ze szkołami chętnymi do realizacji zadań w zakresie wspomagania doskonalenia nauczycieli na podstawie diagnozy pedagogicznej uwzględniającej potrzeby szkoły jako instytucji. Wśród uczestników konferencji rozdaliśmy ankietę, która ma pomóc Bibliotece w odnalezieniu właściwej drogi do planowanych zmian.
Realizując program przedstawiliśmy ofertę edukacyjną i kulturalno-oświatową obu współpracujących placówek współorganizujących nasze spotkania tzn. WCIES i PBW przy ul. Gocławskiej 4. Pokazaliśmy również jak skutecznie korzystać z informacji aktualizowanych na stronach www.

1

Następnie Pani Sylwia Patoka z Ośrodka Rozwoju Edukacji w sposób bardzo szczegółowy omówiła budowę nowej wersji portalu edukacyjnego Scholaris. Pokazała jak skutecznie korzystać ze zgromadzonych na portalu materiałów i narzędzi przygotowanych specjalnie dla nauczycieli. Zachęcała do kreatywnej postawy zarówno przy korzystaniu z opublikowanych zasobów, jak i tworzenia własnych wersji materiałów pomocniczych przy wykorzystaniu poszczególnych części do własnych przeróbek. Zwróciła uwagę na opracowanie najnowszych zasobów pod kątem dopasowania ich treści do nowej podstawy programowej i na możliwość skutecznego przeszukiwania zasobów portalu na wiele sposobów w zależności od potrzeb osoby poszukującej. Prosiła o dzielenie się wiedzą o portalu z innymi członkami rad pedagogicznych w poszczególnych szkołach.

2

Następnie Pani Paulina Borek-Ofiara jako przedstawicielka Wydawnictwa RAABE omówiła możliwości wykorzystywania Serwisu Nowoczesnego Bibliotekarza w codziennej pracy szkoły. Odpowiadała na pytania i wątpliwości, podpowiadała korzystne rozwiązania finansowe oraz zachęcała do korzystania z oferty w jak najszerszym zakresie włączając do współpracy nauczycieli innych przedmiotów.

3

6 listopada w terminie dla nauczycieli bibliotekarzy pracujących w szkołach podstawowych mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu autorskim, które nazwaliśmy Akademią uczuć według Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Autorka przyjechała na spotkanie z nami aż z Gdańska. Mogliśmy ją gościć dzięki uprzejmości i wieloletniej współpracy Biblioteki z wydawnictwem Bajka. Ciekawą rozmowę z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel przeprowadziła Dorota Koman, która nie po raz pierwszy uświetniła nasze spotkanie swoimi dociekliwymi pytaniami i komentarzami. Pani Roksana okazała się osobą chętną do odkrywania tajników swego warsztatu pisarskiego oraz otwartą na pokazanie własnego sposobu widzenia świata emocji i dostrzegania sytuacji, które mogą stanowić początek pisarskiej przygody. Wykazała się ogromną wiedzą psychologiczną, umiejętnością obserwacji i wchodzenia w bliskie relacje z osobami, które spotyka na swej drodze.

4

Panie bibliotekarki były zachwycone autorką i jej twórczością. Po kilka razy podchodziły do stoiska z jej książkami i po raz kolejny decydowały się na zakup przedstawianych na spotkaniu tytułów.

5

Potem stały w bardzo długiej kolejce po podpis i dedykację Pani Roksany, która nie żałowała czasu na rozmowy, ze spragnionymi jak najbliższego z nią kontaktu, bibliotekarkami.

6

Poprawiony: środa, 13 listopada 2013 09:28