Wieści z dnia 27.11.2013 r. - Jesienny Bazar Zauroczeń Czytelniczych
image1 image2

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Koło SBP

wwe_b

MOODLE2

MOODLE

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Wieści z dnia 27.11.2013 r. - Jesienny Bazar Zauroczeń Czytelniczych
piątek, 06 grudnia 2013 12:59

Jesienny Bazar Zauroczeń Czytelniczych
Nowe i stare

W środę 27 listopada odbyło się kolejne spotkanie BZCZ. Uczestniczyli w nim pracownicy PBW, bibliotekarki szkolne i bibliotekarka z biblioteki publicznej. Dzieliliśmy się wrażeniami z naszych lektur. Mówiliśmy o książkach wydanych w ostatnich latach, a także o zupełnie starych.
Zacznę od tych jeszcze pachnących drukiem, ofert 2013 r.. Jedna z koleżanek zachęciła nas do przeczytania książki „Skąd się biorą dorośli? Dlaczego, u licha, nasi rodzice o tym nie wiedzieli”. Jest to długi wywiad dziennikarza Tomasza Kosiorka z psychoterapeutką Małgorzatą Liszek-Kozłowską. Publikację warto przeczytać dla przyjemności i pożytku. Szczególnie przydatna dla przyszłych i obecnych rodziców.

A co dla dzieci? Koleżanka z biblioteki publicznej przedstawiła nam dwie książki. Pierwsza to „Nie odrobiłem lekcji, bo…” autorstwa Davide Cali (tekst) i Benjamina Chauda (ilustracje), wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Cali wymienił wiele absurdalnych uczniowskich usprawiedliwień świadczących o nieograniczonej dziecięcej wyobraźni, a Chaud ciekawie je zilustrował. Książka rozśmieszy nie tylko uczniów!

Kolejna dziecięca książka to „Sprytnie Albercie”. Napisała ją i zilustrowała Gunilla Bergstrom, a wydały Zakamarki . Książki o Albercie, pisane od 40 lat, tłumaczone są na kilkadziesiąt języków, uzyskały już nakład 8 mln egzemplarzy. Autorka za swą twórczość otrzymała wiele nagród.

Jak zwykle czytamy biografie. Bibliotekarka z Gocławskiej zaprezentowała nam „Ingrid Bergman prywatnie” Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm. Mąż autorki jest kuzynem wielkiej szwedzkiej gwiazdy. Dzięki niemu pisarka miała dostęp do rodzinnych dokumentów. Książka ukazuje Ingrid Bergman jako ciepłą życzliwą, kobietę, żonę i matkę. Ta sama koleżanka zachęcała nas do przeczytania książki Magdaleny Zawadzkiej „Gustaw i ja” opowiadającej o wspólnym życiu artystów, zawierającej imponującą ikonografię. Wydały ją Marginesy w 2011 r. Pięknie zredagowała Zofia Turowska. Czyta się wspaniale.

Kolejna biografia warta przeczytania to – według koleżanki ze Smyczkowej - „Polka na francuskim tronie” Ryszarda Zielińskiego. Jej bohaterką jest jedyna nasza rodaczka, która została królową Francji – Maria Leszczyńska (1703-1768). Książka świetnie napisana. Nawet o złożonych problemach dyplomatycznych autor pisze w sposób lekki. W Zamku Królewskim od 21 września 2013 do 5 stycznia 2014 r. prezentowana jest wystawa „Wersal Marii Leszczyńskiej. Sztuka dworska we Francji XVIII wieku”. Zachęcamy do lektury przed lub po obejrzeniu wystawy! Należy w tym celu odwiedzić którąś z bibliotek lub antykwariat, bo książka została wydana w 1978.

Ta sama koleżanka lubi opowiadania psychologiczne. Poleciła dwie pozycje. Pierwsza to „Karnawał” Stanisława Dygata, który przedstawia ciekawą historię miłosną wplątaną w tę wielką historię. Zawiera też interesujące rozważania na temat polskości. Opowiadanie było wydawane wielokrotnie – samo lub w zbiorze – m. in. w latach 1968, 1974, 1981 przez różne wydawnictwa. Druga propozycja to dzieła mistrza krótkiej (i nie tylko) prozy psychologicznej, austriackiego pisarza Stefana Zweiga (1881-1942) - opowiadania zebrane w tomie „24 godziny z życia kobiety”. Zbiorek wydawany jest w każdej dekadzie (ostatni znany mi w 2003 r. przez Świat Książki).
Uroczemu klimatowi staroci uległa też jedna z bibliotekarek szkolnych. Przeczytała zebranym fragment książki Józefa Dużyka z 1985 r. „Wędrówki włoskie” opowiadający o rzymskiej kawiarni Antico Caffe Greco znajdującej się na na Via dei Condotti w pobliżu Schodów Hiszpańskich. Z kawiarnią tą związanych było wielu literatów, także polskich. Którzy pisarze i poeci tam chadzali? Nie zdradzę! Proszę zajrzeć do książki. Jest dostępna w PBW na Gocławskiej oraz w wielu bibliotekach publicznych.

Druga bibliotekarka szkolna przedstawiła cztery książki zdecydowanie nowsze. „Rondo. Wiersze z lat 2006-2009” Józefa Barana. Przypomnijmy, że poezja tego autora od 1989 r. jest w programach szkolnych, a później była także przedmiotem wypracowań maturalnych. To chyba pierwsza rekomendacja poetycka podczas naszych spotkań.

A co z prozy? Trzy książki, każda w innym klimacie. „Czytelniczka znakomita” Alana Bennetta wydana w 2009 r. przez Media Rodzina. Książka o czytaniu, o perspektywach, jakie ono otwiera. W roli początkującego mola książkowego... Elżbieta II.

Dwie kolejne książki zostały wydane w 2012 r.: kryminał „Grzech aniołów” autorstwa Charlotte Link oraz „Historie miłosne” francuskiego pisarza Erica Emmanuela Schmitta, tego od „Oskara i pani Róży”. Koleżanka ma nadzieję, że będą bardzo chętnie czytane przez uczniów jej liceum.

Polecamy te książki także naszym Czytelnikom. Warto czytać!

bzczmm

Poprawiony: piątek, 06 grudnia 2013 13:14