image1 image2 image3 image4 image5 image6

Serdecznie zapraszamy nauczycieli na konferencję "Edukacja Varsavianistyczna w szkole - III edycja - [program konferencji]

Zgłoszenia: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl (imię i nazwisko, miejsce pracy, nr tel.),
Udzielanie informacji pod nr tel. 501-379-703 lub 22 810 46 64 wew. 110
Konferencja jest bezpłatna.
Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.

Jesteś tutaj: Start Filie

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

polona

Tamte lata, co minęły…
czwartek, 13 marca 2014 08:49

Wystawa kalendarzyków listkowych

W dniu 6 marca 2014 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Błoniu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy kalendarzyków listkowych z prywatnej kolekcji znanego błońskiego bibliofilia Romana Nowoszewskiego. Gośćmi honorowymi byli burmistrz Marek Książek oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej, którego p. Roman jest prezesem.

DSC_6328 DSC_6331

Niezwykle ciekawy zbiór liczy kilka tysięcy kalendarzyków, jednakże wystawa mogła pomieścić tylko te najciekawsze, wyeksponowane na kilkunastu planszach.

DSC_6279 DSC_6280

Gości powitała Anna Buźniak, kierownik biblioteki, a słowo wstępne wygłosił autor kolekcji, wyjaśniając, co to takiego te kalendarzyki i jaki był początek jego zbieractwa.

DSC_6303 DSC_6317

„Kalendarzyk listkowy to niewielki, barwny karteluszek z kalendarzem na dany rok po jednej stronie i jakąś ilustracją lub reklamą po stronie przeciwnej. Leżą takie kalendarzyki w bankach, urzędach, instytucjach, na poczcie, w sklepach i marketach, można je brać do woli. Żyją dwanaście miesięcy, a gdy kończy się rok, wyrzucamy je i sięgamy po nowe. Zresztą coraz rzadziej, każdy ma przecież elektroniczny kalendarz w telefonie komórkowym, niepotrzebny ten papierowy. Jednak nie wszystkie kalendarzyki trafiają do kosza, są zbieracze, którzy gromadzą te karteluszki, tworząc z nich całe kolekcje. Jestem jednym z takich pasjonatów, a moja kolekcja liczy kilka tysięcy egzemplarzy. Zbieram je, porządkuję, a czasem pokazuję na wystawach. To już drugi taki pokaz, pierwszy był w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, a tym razem – w Bibliotece Pedagogicznej, której pracownikom serdecznie dziękuję za przyjęcie wystawy”.
Na planszach kalendarzyki są ułożone według wybranych tematów: ptaki, zwierzęta, samochody, architektura, ekslibrisy, kwiaty, kobiety (nieubrane), zegary, rozrywki umysłowe i wiele innych. Mozaika tematów, kolorów, zdjęć, ilustracji. A wszystko w kalendarzykowej miniaturze. Imponuje w tym zbiorze zarówno pomysłowość twórców kalendarzyków, jak wytrwałość zbieracza.
Po krótkim słowie wstępnym goście zostali zaproszeni na lampkę wina. Z zainteresowaniem oglądali zbiory, dyskutowali i wymieniali opinie. Każdy z uczestników otrzymał dwa pamiątkowe kalendarzyki na 2014 rok autorstwa Romana Nowoszewskiego, z jego ekslibrismi.

DSC_6295 DSC_6296 DSC_6334 DSC_6338 DSC_6348 DSC_6299

Można było wyrazić swoje uznanie wpisując się do księgi pamiątkowej.

DSC_6325 DSC_6350 DSC_6293

Wystawa będzie czynna do 28 marca 2014 r. w godzinach pracy Biblioteki. Serdecznie zapraszamy.

Anna Buźniak

Poprawiony: czwartek, 13 marca 2014 11:17