Literacki wtorek z Joanną Chmielewską
image1 image2 image3 image4 image5

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Literacki wtorek z Joanną Chmielewską
środa, 19 marca 2014 14:26

Na kolejnym „literackim wtorku” w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie, 11.03.br., gościliśmy Joannę Marię Chmielewską oraz uczniów szkół: Argonaut Sp.zo.o z ul. Radarowej 6, SP 143 z Al. St. Zjednoczonych 27 i SP 258 z ul. Brechta 8. Widownia przybyła tłumnie z gwarem i wypiekami na policzkach ( ponad 100 osób) ciekawa, jak w rzeczywistości wygląda autorka „Muszli” i „Niebieskiej niedźwiedzicy”, bo o tych książkach głównie mieliśmy mówić. Zebranych, w imieniu gospodarzy, przywitał Robert Miszczuk wręczając bohaterce spotkania bukiet wiosennych żonkili i przekazał głos przedstawicielowi wydawnictwa „Bajka” Pani Kasi Szantyr-Królikowskiej, która dokonała prezentacji dorobku pisarki.

Obraz 146 Obraz 244

Dowiedzieliśmy się m.in., że Joanna Maria Chmielewska (rocznik 1964) jest pedagogiem, autorką książek dla dzieci (powieści – „Historia srebrnego talizmanu”, „Neska i srebrny talizman”, serii poetyckiej „Zaczarowane rymowanki”) i dla dorosłych („Poduszka w różowe słonie”, „Sukienka z mgieł”). Za książkę „Neska i srebrny talizman” była nominowana do nagrody literackiej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2011. „Niebieską niedźwiedzicę” czytelnicy uznali Najlepszą Książką Dziecięcą „Przecinek i kropka” 2012 (główna nagroda w konkursie Empiku). Jej teksty znajdują się w podręcznikach i antologiach. Prowadzi warsztaty twórczego pisania dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Obraz 305 Obraz 337

Po tych wstępach rozpoczęło się właściwe spotkanie. Rozmawialiśmy o życiu pisarki, o tym kiedy i dlaczego zaczęła pisać, jak długo pisze się książkę oraz jaka jest rola pisarza, ilustratora, drukarza i wydawcy. Barwne dyskusje przeplatane były fragmentami utworów...Zanim, żeśmy się spostrzegli przyszedł czas na autografy i zakończenie spotkania....

Obraz 157 Obraz 174 Obraz 181 Obraz 190

Zapraszamy na strony internetowe autorki i następny „literacki wtorek” w PBW na Gocławskiej 4.

Opracował: Robert Miszczuk

Fotografia: Olga Wasilewska-Jaszczuk


Poprawiony: czwartek, 20 marca 2014 13:54