Literacki wtorek z Marcinem Szczygielskim
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Literacki wtorek z Marcinem Szczygielskim
piątek, 28 marca 2014 11:42

We wtorek, około godziny jedenastej, budynek biblioteki pedagogicznej przy Gocławskiej 4 zatrząsł się od dachu po same fundamenty. Rozległ się tupot nóg i wielki hałas, przez chwilę nie wiadomo było co się dzieje?! Może to z sąsiedniej budowy dochodzą odgłosy ciężkiego sprzętu?...Po chwili wszystko się wyjaśniło. To młodzi czytelnicy podążali za swoim ulubionym autorem do stolika, przy którym miały być rozdawane autografy. Każdy chciał być pierwszy, każdy chciał choć przez chwilę porozmawiać w cztery oczy z gościem. Kto nie miał książki podchodził z kartką lub zeszytem, trudno było nie skorzystać z takiej okazji.

IMG_0684 IMG_0668 IMG_0673

A działo się to 25 bm., w kolejny „literacki wtorek”. Gościem biblioteki był Marcin Szczygielski i uczniowie SP 61, SP 143, SP 258 w sumie ponad sto osób. W imieniu gospodarzy powitał przybyłych Robert Miszczuk, a życiorys artystyczny przybliżyła zebranym Katarzyna Szantyr-Królikowska z wydawnictwa „Bajka”. Dowiedzieliśmy się m.in., iż pierwszą powieścią dla młodego czytelnika była „Omega „, która została wyróżniona w II Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej w 2010 roku i trafiła na "Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej". Została także wyróżniona w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2009 organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Jury konkursu literackiego organizowanego przez Polską Sekcję IBBY – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych – uznało Omegę za najlepszą polską powieść dla młodzieży 2010 roku, przyznając autorowi I nagrodę konkursu, a Omedze tytuł „Książki Roku 2010”.

IMG_0552 IMG_0594 IMG_0601

Kolejną powieścią dla młodzieży był Czarny Młyn. Opowiada ona o dzieciach z popegeerowskiej wioski, zmuszonych do starcia z bezosobowym złem, które opanowało ruiny pobliskiego kombinatu. Autor napisał ją na Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren organizowany w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom przez Fundację ABCXXI. Jury uznało Czarny Młyn za najlepszą spośród wszystkich 580 nadesłanych książek, i przyznało mu Grand Prix konkursu i statuetkę Pippi Langstrump, a także I nagrodę w kategorii powieści dla dzieci w wieku od dziesięciu do czternastu lat.

Trzecia młodzieżowa powieść Szczygielskiego zatytułowana Za niebieskimi drzwiami ukazała się w październiku 2010 roku pod patronatem Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”. W kwietniu 2011 roku została nominowana do Nagrody Donga (wcześniej „Dziecięcy Bestseller Roku”) przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych. Książka Za niebieskimi drzwiami została nominowana do tej nagrody zarówno przez Jury Profesjonalne, jak i przez Jury Dziecięce, otrzymując ostatecznie główną nagrodę Dużego Donga od Jury Profesjonalnego oraz wyróżnienie od Jury Dziecięcego. Powieść za Niebieskimi drzwiami została uhonorowana także w III Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, organizowanym przez Muzeum Książki Dziecięcej, otrzymując II nagrodę. Podobnie jak Omega została także wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

O wszystkich tych książkach opowiadał na spotkaniu sam autor, ale głównym bohaterem poranka była najnowsza jego powieść „Czarownica piętro niżej”....Autor oczarował widownię czytając fragmenty utworu...efekt opisaliśmy na początku.

IMG_0632 IMG_0634 IMG_0647

Oprac. Robert Miszczuk
zdjęcia : Iwona Liwanowska-Macios, Olga Wasilewska Jaszczuk


Poprawiony: piątek, 28 marca 2014 15:14