Nasze marcowe konferencje
image1 image2 image3

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Nasze marcowe konferencje
poniedziałek, 07 kwietnia 2014 13:17

W dniach 19 i 26 marca 2014 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie odbyły się konferencje metodyczne dla nauczycieli bibliotekarzy szkolnych na temat: „Doskonalenie komunikacji interpersonalnej w szkole – wybrane zagadnienia”. W pierwszym terminie dla szkół podstawowych przyszło 89 bibliotekarzy, w drugim – dla szkół ponadpodstawowych – 64.

Głównym punktem obu konferencji był wykład Agnieszki Wesołowskiej, psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ulicy Mińskiej w Warszawie. Pani Agnieszka zatytułowała swoje wystąpienie: „Komunikacja w szkole – ze szczególnym uwzględnieniem relacji uczeń nauczyciel oraz wpływu zachowań wychowawczych nauczyciela na kształtowanie prawidłowych relacji interpersonalnych między uczniami”. Kilkakrotnie podkreślała, jak dużo zależy od nauczyciela, od tego, co myśli o uczniu. Najlepiej po prostu uwierzyć w ucznia i wykorzystać jego potencjał.

Pani Agnieszka przywoływała teorie Thomasa Gordona, autora bestsellerowej książki „Wychowanie bez porażek”, m. in. tę, że problem rozwiązuje osoba, której ten problem dotyczy. Jeśli więc uczeń ma problem, to rozwiązuje go on, a nie nauczyciel, jak często się zdarza. Prelegentka uczulała nauczycieli, by odpowiednio słuchali i egzekwowali konsekwencje, a nie tylko o nich mówili.

Wykład Agnieszki Wesołowskiej spotkał się z dużym zainteresowaniem zwłaszcza nauczycieli bibliotekarzy ze szkół podstawowych. Oni też spontanicznie przyjęli ofertę publikacji literackich wydawnictwa Stentor przygotowaną przez Grażynę Bogucką.

Pani Grażyna, emerytowana nauczycielka języka polskiego i wieloletni doradca metodyczny, z wielu omawianych książek sama korzystała na lekcjach. Często dotyczyły problemu inności dziecka i reakcji na nią. Szczególnie polecała książki polskich pisarzy: Beaty Wróblewskiej („Jabłko Apolejki” i „Motyl w podróży”), Katarzyny Ryrych („Wyspa mojej siostry”), Pawła Beręsewicza („A niech to czykolada”) i Marcina Szczygielskiego („Czarny młyn” i „Arka czasu”).

zdj. 1

Podczas konferencji dla nauczycieli bibliotekarzy szkół ponadpodstawowych koleżanka z PBW Iwona Szagała przedstawiła swoje propozycje książek dotyczących komunikacji w szkole. To była bardzo ciekawa prelekcja – dowcipna i mądra. We wszystkich proponowanych książkach powtarzały się cechy, które powinny charakteryzować nauczyciela: empatia, otwartość i szczerość.

Iwona Szagała zaczęła od przedstawienia książki „Szach-mat, czyli o komunikacji w rzeczywistości szkolnej” Katarzyny Bocheńskiej, potem były m. in. „Doświadczenia komunikacyjne uczniów w czasie lekcji” Renaty Wawrzyniak-Beszterdy, „Jak przetrwać w szkole i nie zwariować” Jana Wróbla i poważniejsza praca „Nauczycielem być…” Ewy Góralczyk.

Na obu konferencjach Małgorzata Bykowska, doradca metodyczny bibliotek szkolnych m. st. Warszawy przedstawiła zebranym propozycje warsztatów i szkoleń przygotowanych przez WCIES – Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Malwina Tomala-Pietrzak z Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego w kilku słowach zareklamowała warsztaty, które poprowadzi w maju – o wykorzystaniu zasobów bibliotek cyfrowych w celach edukacyjnych.

Na jednej i na drugiej konferencji pracownicy PBW Agnieszka Zdrojewska i Robert Miszczuk omówili wyniki ankiety dotyczącej potrzeb szkoleniowych nauczycieli bibliotekarzy szkolnych. Ankieta była przeprowadzona jesienią 2013 roku w czasie poprzednich konferencji. Koleżanki i koledzy ze szkół podstawowych nadal proszą o tematy związane głównie z popularyzacją czytelnictwa, a ich koledzy ze szkół ponadpodstawowych o tematy poświęcone nowoczesnej bibliotece – platformie cyfrowej czy nauczaniu on line.

Mamy nadzieję, że informacje zdobyte w czasie marcowych konferencji pomogą naszym koleżankom i kolegom z bibliotek szkolnych w codziennej pracy.

zdj.2

Poprawiony: poniedziałek, 07 kwietnia 2014 13:24