Wieści z dnia 28.05.2014 r. – Wiosenny Bazar Zauroczeń Czytelniczych
image1 image2

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Koło SBP

wwe_b

MOODLE2

MOODLE

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Wieści z dnia 28.05.2014 r. – Wiosenny Bazar Zauroczeń Czytelniczych
środa, 11 czerwca 2014 11:07

Bazar 28 maja niepokoił niską frekwencją. Do ostatniej chwili czekałyśmy z niecierpliwością na osoby zainteresowane naszym wiosenno-letnim spotkaniem. Ostatecznie zebrała się garstka zapalonych i wiernych koleżanek. Tym razem ja zaczęłam rozmowę o książkach, które poruszyły mnie w ostatnich miesiącach. Przekonywałam, że warto przeczytać „Sztuka Słyszenia Bicia Serca”, którą w 2002 r. napisał niemiecki pisarz Jan-Philipp Sendker. W Polsce została wydana przez Wydawnictwo Amber w lutym 2013 r. w momencie, gdy cieszyła się popularnością wśród czytelników na całym świecie.
Opowieść obejmuje siedem dziesięcioleci, od lat 20. do 90. XX wieku, dwa kontynenty, dwie kultury, dwie filozofie życia, dwa systemy wartości. Jest wyjątkowa, a jej bohaterowie doświadczają czegoś za czym natura ludzka tęskni w świecie pośpiechu, zagubionych wartości i autorytetów.
Poleciłam również powieść biograficzną Stephenie Cowell „Claude i Camille: Monet, jego muza i miłość”. To nie tylko żywy portret artysty i narodzin impresjonizmu, ale przede wszystkim historia pięknej, bezwarunkowej miłości. Bieda, niedostatki życia codziennego przeplatają się z nadziejami na stworzenie czegoś wyjątkowego. Dnie spędzone w plenerze pozwalają zapomnieć wielkiemu malarzowi o zimnie, wietrze, głodzie i kłopotach, które są jego wiecznym utrapieniem. Tak chciałby zapewnić ukochanej kobiecie wszystko na co zasługuje, a tak jest bezradny wobec niezrozumienia i niepowodzeń.
Zwróciłam również uwagę na „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy” nowość majowych targów Małgorzaty Strzałkowskiej i Wydawnictwa Bajka. Pięknie, bardzo starannie i przystępnie napisana historyczno-literacka interpretacja tekstu naszego hymnu, który wszyscy znamy, ale nie zawsze do końca rozumiemy. Zachęcam wszystkich bibliotekarzy szkolnych, aby zakupili do zbiorów. Naprawdę warto!

Misia tym razem rekomendowała wydawnictwa o Warszawie. „Literacki Melanż z Pragi” – zbiór opowiadań pokazujący warszawską Pragę, minioną i współczesną. To literacka forma przekazu wspomnień, obserwacji, nostalgii i humoru. Wśród autorów przyjaciółka Misi Dorota Koman. Druga polecana pozycja to „Warszawa na starych pocztówkach” Jerzego S. Majewskiego. Autor zaprasza w podróż po Warszawie pierwszych czterech dekad XX wieku, zaprezentowaną na 99 historycznych pocztówkach. Ubolewa nad tym, że w czasach, gdy powstawały nie dbano o zamieszczenie nazwisk autorów fotografii, które obecnie są słynnymi oknami na stary świat fotografowanej wówczas Warszawy.

Jola, choć nie mogła przybyć przysłała poczta mailową swoja propozycję. „W starym gnieździe: z sagi rodu Kolbergów” Stanisławy Dębickiej czyta się świetnie. Ciekawie opisane przez stryjeczną wnuczkę Oskara Kolberga relacje rodzinne, w których dziadek był starszy od ojca, a pradziadek był jednocześnie dziadkiem. Kogo interesują zagmatwane koligacje rodzinne, ciekawostki sąsiedzkie i przyjaźnie z najwybitniejszymi, ten znajdzie to wszystko w omawianej książce. Koleżanka zachęca także do zwiedzenia Przysuchy.

Wspomnieliśmy jeszcze przez chwilę o Marii Kuncewiczowej i jej zbiorze opowiadań „Dwa księżyce” - choć nie jest to nowość, ale warto do niej wrócić.

Zupełnie niespodziewanie resztę spotkania zdominowała książka „Niesamowicie rozkoszne koty”, którą napisał Stuart Macfarlane. Bardzo ciekawe zdjęcia, które potwierdzają prawdziwość kocich myśli pisanych ludzka ręką: „…Koty rządzą światem, ludzie są naszymi niewolnikami... Jesteśmy niezależne, dumne, pogardliwe i... bardzo, bardzo przymilne. Musicie to przyznać. Jesteśmy zachwycające.”

Nie tylko dla miłośników kotów i psów - zbiór cytatów i filozoficznych myśli bardziej i mniej znanych postaci. Niewielki format sprawia, że możemy się do tej książki przyzwyczaić w krótkich podróżach do pracy.

bzcz5 mm

Opracowała Bożena


Poprawiony: środa, 11 czerwca 2014 11:26