image1 image2 image3 image4 image5 image6

Serdecznie zapraszamy nauczycieli na konferencję "Edukacja Varsavianistyczna w szkole - III edycja - [program konferencji]

Zgłoszenia: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl (imię i nazwisko, miejsce pracy, nr tel.),
Udzielanie informacji pod nr tel. 501-379-703 lub 22 810 46 64 wew. 110
Konferencja jest bezpłatna.
Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.

Jesteś tutaj: Start Filie

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

polona

XII Jesienne Spotkania z Książką w Bibliotece Pedagogicznej
poniedziałek, 20 października 2014 12:34

Tradycyjnie już, kiedy przyroda maluje otaczający nas świat najpiękniejszą paletą jesiennych barw, Biblioteka Pedagogiczna w Błoniu organizuje kolejne Jesienne Spotkania z Książką. W tym roku odbyły się po raz dwunasty. Naszym gościem niezmiennie od lat jest Mariola Pryzwan, z wykształcenia humanistka, z zawodu bibliotekarka, z zamiłowania autorka kilkunastu wspaniałych książek biograficznych o ludziach pióra, filmu i estrady polskiej Każde takie spotkanie jest dla nas ważnym, kulturalnym wydarzeniem i głębokim, duchowym przeżyciem. Spotkanie odbyło się ósmego października 2014 r. w czytelni biblioteki. W pięknej, jesiennej scenerii pisarka oczarowała nas swoim ciepłym głosem i niezwykłą opowieścią o życiu i pracy artystycznej wybitnej wokalistki polskiej estrady Anny Jantar. „Bursztynowa Dziewczyna” jest zbiorem wspomnień rodziny, przyjaciół i znajomych Anny Szmeterling, gdyż Jantar to był jej pseudonim artystyczny.

IMG_0005 IMG_0010

Książka, jest próbą ocalenia pamięci o niej, przybliżenia jej postaci i próbą ocalenia czasu. Autorka książki pisze o niej tak „Anna Jantar była wielką gwiazdą polskiej estrady. Jedną z najlepszych i najpopularniejszych piosenkarek lat siedemdziesiątych. Ikoną muzyki pop. I fascynującą kobietą.” Marek Sewen, który wydał jej pierwszą płytę „Tyle słońca w całym mieście” nazwał ją „bursztynowa dziewczyną”. Znajomi mówią o niej, że była duszą towarzystwa. Piękna o oryginalnej urodzie, duże, wyraziste oczy i wspaniałe włosy. Urodziła się po to, żeby śpiewać”, „miała w sobie delikatność i zwiewność motyla…” Rok poprzedzający tragiczną datę 14 marca 1980 roku, to czas największych sukcesów, poszukiwań i przeobrażeń, czas rozkwitu jej talentu i urody. Anna Jantar odeszła tragicznie, mając 29 lat. Zostawiła męża i trzyletnią córeczkę Natalię. Za wcześnie rozstała się z estradą, piosenką i życiem. Któż nie zna złowróżbnych słów piosenki „Nic nie może przecież wiecznie trwać”. Przyjaciele mówią, że pozostał po Ani rodzaj jakiegoś nieuchwytnego smutku. Pierwszego czerwca 2012 roku w opolskiej Alei Gwiazd córka artystki Natalia Kukulska odsłoniła Gwiazdę Anny Jantar. W tym roku mija 34 rocznica jej śmierci.
Na spotkaniu autorskim z Panią Mariolą Pryzwan gościliśmy nauczycieli-bibliotekarzy z powiatu warszawskiego-zachodniego

IMG_0037 IMG_0041

oraz młodzież z kl. III a Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego pod opieką Moniki Wolskiej.

IMG_0033

Autorka jako uzupełnienie wspomnień przygotowała ciekawą prezentację zdjęć, przedstawiających najważniejsze wydarzenia z życia artystki. Każde z nich uzupełniła ciekawych komentarzem. Wysłuchaliśmy też kilku nagrań muzycznych. Po skończonej prelekcji były podziękowania i kwiaty.

IMG_0027 IMG_0036

Można było kupić książkę o Annie Jantar i uzyskać cenny autograf z dedykacją. Książki o Annie Jantar, Annie German, Zbyszku Cybulski, Halinie Poświatowskiej i inne autorstwa M. Pryzwan są do pożyczenia w naszej bibliotece. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Po spotkaniu autorskim odbyła się konferencja informacyjno-metodyczna skierowana do bibliotekarzy na temat „Zmian i nowych zadań w pracy bibliotekarza szkolnego”.

IMG_0043

Następnie uczestnicy zostali zapoznani z ofertą kształcenia na rok szkolny 2014/2015, która zawiera terminy i tematykę planowanych warsztatów metodycznych oraz terminy rozstrzygnięć konkursów czytelniczych. Ostatnim etapem spotkania było podziękowanie dla naszego miłego gościa oraz dyskusja przy kawie na tematy bieżące dotyczące pracy bibliotekarza szkolnego.

IMG_0002

Anna Buźniak


Poprawiony: poniedziałek, 20 października 2014 13:01