Wieści z dnia 23.10.2014 r. - Jesienny Bazar Zauroczeń Czytelniczych
image1 image2

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Koło SBP

wwe_b

MOODLE2

MOODLE

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Wieści z dnia 23.10.2014 r. - Jesienny Bazar Zauroczeń Czytelniczych
poniedziałek, 27 października 2014 13:37

Bazar Zauroczeń Czytelniczych – spotkanie piąte

W czwartek 23 października 2014 r. już po raz piąty spotkaliśmy się na BZCz. Przyszło 12 osób. W tym nie najmniejszym, a jednak kameralnym gronie, mówiliśmy o wrażeniach z ostatnich lektur (używam czasowników w formie męskoosobowej, bo w naszej grupie znalazł się jeden pan).

Rozpoczęła Misia z PBW. Nietypowo, bo od książki będącej wywiadem z trzema wybitnymi językoznawcami: „Wszystko zależy od przyimka. Bralczyk, Miodek i Markowski w rozmowie z Jerzym Sosnowskim”. Czytanie rozmów tych profesorów to prawdziwa uczta duchowa! Koleżanka zacytowała fragment dyskusji dotyczącej tzw. poprawności politycznej. Spór rozpoczęty przez profesorów związany ze słowami: Cygan, Murzyn i Żyd kontynuowaliśmy w gronie bibliotekarskim.

Od tematyki żydowskiej zaczęła Dorota, bibliotekarka z LO im. Hoffmanowej, prezentując zbiór esejów „Dwa oddechy” Piotra Matywieckiego. Jest to bardzo osobista książka z pogranicza świata polskiego i żydowskiego. Jeszcze bardziej osobisty jest „Kompot - trudny powrót do życia” Tadeusza Detki. Są to wspomnienia dawnego narkomana, kolegi Doroty. Na zakończenie Dorota poleciła nam „Historię filozofii po góralsku” Józefa Tischnera, książkę do której zawsze warto wracać.

Po koleżance z LO pałeczkę przejęła Bożena, organizatorka spotkań. Przedstawiła książki dla dzieci, które powinny – jej zdaniem – znaleźć się w bibliotekach szkolnych i dziecięcych. Pochwaliła serię „Wojny Dorosłych, Historie Dzieci”. Pierwsza w tej serii wyszła „Asiunia” Joanny Papuzińskiej, teraz „Syberyjskie przygody chmurki”. Koleżanka zwróciła szczególną uwagę na rozdział „Zabawa w umieranie” i jego terapeutyczny charakter. Kolejna książka polecana przez Bożenę to „Świąty Mikołaj” Agnieszki Tyszki z ilustracjami Diany Karpowicz, wydana w serii „Czytam Sobie”. Ideą tej serii jest unikanie trudniejszych dla dziecka polskich liter. Jest to zapewne zabawa dla autorów. Bibliotekarki podeszły do tego pomysłu z mieszanymi uczuciami.

Dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów Bożena zaproponowała publikację Katarzyny Ryrych „O Stephenie Hawkingu, ciemnej dziurze i myszach podłogowych”.

Z kolei głos zabrała Jola, która już trzeci rok zajmuje się selekcją książek w PBW, stwierdziła, że czyta głównie stare rzeczy, które przy tej okazji wpadną jej w ręce. Z uwagi na wojnę toczącą się na wschodzie Ukrainy, zaczęła czytać bardzo ciekawe „Dzienniki czasu wojny” Zofii Nałkowskiej. Gorąco polecała także jeden z nielicznych dramatów tej autorki „Dom kobiet”, który widziała w sześciu różnych wersjach (pięć spektakli Teatru TV oraz film Krzysztofa Zanussiego).

Październik był dla Joli miesiącem trzech wycieczek, w związku z powyższym przeczytała kilka przewodników. Zaprezentowała „Przewodnik po Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce” Iwony Stefaniak. Zachęcała do zwiedzenia tego muzeum. Wsparła ją Aldona z Zespołu Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka mówiąc, że muzeum jest rewelacyjne! Obie namawiały obecnych do uczestnictwa w „Markowych wycieczkach”, dzięki którym można poznać wiele ciekawych miejsc w Polsce, nie tylko Warkę.

Na deser koleżanki zaproponowały dwa „czytadła”. Bożena propagowała „Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes - książkę, w której jest wszystko (wypadek, inwalidztwo, zazdrość, samobójstwo). Powieść ma być ekranizowana. Natomiast podróżniczka Aldona zarekomendowała „Rok na Majorce” i „Powrót na Majorkę” Anny Klary Majewskiej (córki Janusza Majewskiego i Zofii Nasierowskiej) – książki o szukaniu swego miejsca w życiu, optymistyczne publikacje na długie, chłodne jesienne wieczory.

W sympatycznej atmosferze bardzo szybko minął czas. Nie wszyscy zdążyli się wypowiedzieć. Tym bardziej zapraszamy na kolejne spotkanie!

bzcz 6 DSC02847  DSC02848

Opracowała Jolanta


Poprawiony: czwartek, 30 października 2014 08:22