XIX - 27.11.2014 r. -„Na dachu świata… W drodze na Mont Everest” - z Bożeną Chlebicką-Abramowicz
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start PBW w Warszawie

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

XIX - 27.11.2014 r. -„Na dachu świata… W drodze na Mont Everest” - z Bożeną Chlebicką-Abramowicz
środa, 03 grudnia 2014 09:33

W czwartek 27 listopada w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Bibliotekarze z pasją”. Bożena Chlebicka-Abramowicz, koleżanka z Centralnej Biblioteki Wojskowej, przewodnicząca Oddziału Warszawskiego SBP zabrała nas do Tybetu. Oczywiście tylko wirtualnie, zdając relację z pobytu tam w czerwcu 2009 roku.

Swoją opowieść zatytułowała „Na dachu świata… W drodze na Mont Everest”. Pojechała razem z mężem, tak jak Ona pasjonatem podróżowania. Na miejscu otrzymali tybetańskiego przewodnika i kierowcę, którzy towarzyszyli im cały czas. Z tej fascynującej wyprawy Bożena przywiozła młynek modlitewny, bardzo tam popularny, oraz mnóstwo fotografii. Część z nich mogliśmy podziwiać w czasie spotkania patrząc na przepiękną przyrodę: góry, jeziora i pastwiska. Pejzaże, które zobaczyliśmy, dosłownie zapierały dech w piersiach. Interesujące były też portrety mieszkańców Tybetu, głównie kobiet i dzieci oraz mnichów.

Tybet to część Chin ze stolicą w Lhasie. Większość mieszkańców stanowią Chińczycy i Tybetańczycy, wyznawcy buddyzmu tybetańskiego tzw. lamaizmu. Zobaczyliśmy fotografie wspaniałych, pełnych przepychu świątyń.

Tybet to kraina pasterska, w której hoduje się m. in. jaki, kozy i owce. Prawie 70% powierzchni zajmują pastwiska. Widzieliśmy na zdjęciach całe rodziny wędrujące do swoich letnich domów na tychże pastwiskach. Domy tak naprawdę służą do spania, gdyż większa część życia toczy się na zewnątrz. Temperatura powietrza bywa tak wysoka, że w czajniku wystawionym na słońce można zagotować wodę!

Bożena Chlebicka-Abramowicz opowiadała bardzo żywiołowo i emocjonalnie, chcąc przekazać uczestnikom spotkania swoje ówczesne odczucia. Udało Jej się to znakomicie.

bzp19 bzp t SBP_1
Poprawiony: środa, 03 grudnia 2014 09:38