image1 image2 image3 image4 image5 image6

Godziny otwarcia

Biblioteka w Warszawie
pon., wt., czw., pt.: 9.00 - 19.00
środa: 14.00 – 19.00,   sobota: 9.00 – 15.00

Filie w Błoniu, Grodzisku Maz., Nowym Dworze Maz., Żyrardowie
pon., wt., czw., pt.: 9.00 - 18.00
środa: nieczynne,   sobota: 9.00 – 15.00

Filia w Sochaczewie
pon., wt., czw., pt.: 8.00 - 18.00
środa: nieczynna,   sobota: 9.00 – 15.00

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Dorośli
wtorek, 10 lutego 2015 12:45

Estes Clarissa Pinkola, Biegnąca z wilkami : archetyp Dzikiej Kobiety w mitach i legendach, Poznań, 2001, ISBN 83-7150-520-5.
GCWYP 145517

okladka12Autorka pochodzenia meksykańsko-hiszpańskiego wychowana w poszanowaniu tradycji i w bliskości z naturą twierdzi, że poezją zaczęła przemawiać, zanim nauczyła się pisać. Loretto Heights College ukończyła z wyróżnieniem. W The Union Institute otrzymała tytuł doktora etnologii i psychologii klinicznej, a następnie tytuł dyplomowanego psychoanalityka Międzynarodowego Związku Psychologii Analitycznej w Zurychu w Szwajcarii. "Biegnąca z wilkami" zawiera bogate intelektualnie mity, opowieści o kobiecie pełnej życiodajnej siły, wypełnionej dobrymi instynktami, pasją i kreatywnością. Jest ona dziką kobietą posiadającą naturę zdominowaną przez instynkt. Współczesnym kobietom Estés pomaga odnaleźć cechy, tworząc nowy leksykon opisujący kobiecą psychikę, a także pokazuje, jak wspaniale być kobietą. Światowy bestseller.

Źródło

 

 

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Rubin Gretchen, Projekt Szczęście : albo dlaczego przez cały rok śpiewałam o poranku, sprzątałam w szafach, kłóciłam się jak należy, czytałam Arystotelesa i dobrze się bawiłam, Warszawa, 2011, ISBN 978-83-10-11897-4.
GCWYP 145796

okladka13Gretchen Rubin zrozumiała to pewnego deszczowego dnia i zdecydowała, że sama spróbuje odkryć tajemnicę szczęścia. Aby tego dokonać, wprowadziła w życie Projekt Szczęście. Postanowiła przez rok w każdym miesiącu skupiać się na określonej dziedzinie, takiej jak małżeństwo, praca, rodzicielstwo, samospełnienie. W styczniu, lutym, marcu… podejmowała nowe postanowienia: by okazywać dowody miłości, kłaść się wcześniej spać, prosić o pomoc, bawić się, nie myśleć o skutkach. Wnikliwie przetestowała największe mądrości świata, współczesne odkrycia naukowe oraz lekcje popkultury na temat tego, jak być szczęśliwym. Wszystko po to, aby do grudnia osiągnąć pełnię szczęścia… Projekt Szczęście zmienił życie Gretchen Rubin, pozwól, aby zmienił i Twoje! Książka Gretchen Rubin plasuje się pomiędzy Sztuką szczęścia Dalajlamy a Jedz, módl się, kochaj Elizabeth Gilbert. Wypełniona została różnorodnymi spostrzeżeniami psychologów, pisarzy, poetów i filozofów. Należy do lektur, do których wracamy bez końca w poszukiwaniu spełnienia marzenia o szczęściu.

Źródło

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Yalom Irvin D., Leżąc na kozetce, Warszaw, 2004, ISBN 978-83-60747-24-7.
GCWYP 145754

okladka14Bohaterami tej niezwykłej, pełnej mądrości i humoru powieści są dwaj psychoanalitycy – o odmiennym podejściu do życia, siebie samych i istoty procesu psychoterapii – oraz ich pacjenci. Autor książki, słynny psychoterapeuta o ogromnym doświadczeniu zawodowym i talencie pisarskim potwierdzonym nagrodami literackimi, ukazuje czytelnikom nieznany świat wewnętrznych przeżyć osób prowadzących psychoterapię, uczuć doświadczanych w kontakcie z pacjentem, pokus i słabości, pozwala dogłębnie zrozumieć zjawisko określane tajemniczym terminem „przeciwprzeniesienie”.

Źródło

 

 

 

 

 

 


Marchocka Maryla Ścibor, Taniec z gronostajem, Poznań, 2007, ISBN 978-83-7278-242-7.
GCWYP 145818

okladka15Są książki, których lektura zadziwia nieprawdopodobnymi historiami wziętymi z życia, książki, który lektura porusza głęboko i pozostaje w czytelniku przez długi czas. Są książki, od których nie można się oderwać z obawy, że bohaterowie żyć będą dalej sami, bez naszej współobecności. Taką książką jest Taniec z gronostajem - opowieść o uwikłaniu w toksyczną miłość, o woli przetrwania, piekle codzienności, próbach ucieczki z destrukcyjnego związku i wreszcie - budowaniu życia na nowo.

Znajomość Krystyny z Wiktorem zaczęła się romantycznie – on mieszkał za granicą, ona w Polsce, więc pisali do siebie piękne listy. Wkrótce Wiktor poprosił Krystynę o rękę i nie został odrzucony. Zamieszkali w jego domu w Holandii. Sielanka trwała krótko, ponieważ wkrótce okazało się, że Wiktor jest uzależnionym od alkoholu domowym despotą, a życie z nim przypomina piekło. Czytelnik śledzi perypetie małżeńskie bohaterki z zapartym tchem. Cały czas zadaje sobie też pytanie, jak to możliwe, że wykształcona, utalentowana kobieta mogła aż tak poddać się stosującemu przemoc alkoholikowi. Na szczęście udało jej się przerwać ten obłędny taniec, znalazła pomoc i uniezależniła się psychicznie.

Źródło

 


Andre Christophe, Niedoskonali, wolni, szczęśliwi : o sztuce dobrego życia, Warszawa, 2012, ISBN 978-83-7554-422-0.
GCWYP 145771

okladka16Samoocena odgrywa ważną rolę w uzyskaniu harmonii i dobrej jakości życia. Związek z wewnętrznym Ja wywiera wpływ zarówno na nasze zachowanie i emocje, jak również na to, jak odczuwamy siebie i otaczający nas świat. Zachodnia kultura dowartościowuje pojęcie sukcesu, sprawia, że dążymy do jego osiągnięcia we wszystkich dziedzinach życia, a każda porażka obniża samoocenę. Christophe André od 1998 roku prowadzi badania nad problemem samooceny u swoich pacjentów. W prezentowanej książce analizuje ich postawy, emocje i zachowania, bada m.in. stosunek pacjentów do samych siebie, własnych działań, relacji z innymi i lęku przed śmiercią. Autor pomaga nam: przestać martwić się o to, jakie wrażenie robimy na innych, działać, nie bojąc się porażki i osądu, lepiej rozumieć siebie, nie drżeć więcej na myśl o odrzuceniu, uporać się z osobistymi problemami, odzyskać równowagę i osiągnąć spełnienie, odnaleźć swoje miejsce Christophe André jest lekarzem psychiatrą w Szpitalu Św. Anny w Paryżu. Wszystkie jego książki cieszą się wielkim powodzeniem: Psychologie de la peur, Vivre heureux, L'Estime de soi, La Force des émotions, Comment gérer les personnalités difficiles (z François Lelordem), La Peur des autres (z Patrickiem Légeronem).

Źródło

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Cahalan Susannah, Umysł w ogniu : prawdziwa historia młodej dziennikarki, która przeżyła medyczny koszmar, Poznań, 2013, ISBN 978-83-63622-36-7.
GCWYP 145822

okladka17Pewnego dnia Susannah Cahalan obudziła się w szpitalnym pokoju, przywiązana do łóżka i pilnowana, niezdolna mówić i poruszać się. Jej kartoteka medyczna obejmowała miesiąc – z którego kobieta absolutnie nic nie pamiętała – i znajdowały się w niej zapisy o psychozie, zachowaniach pełnych przemocy i niestabilności psychicznej. A przecież zaledwie kilka tygodni wcześniej Susannah była zdrowa i szczęśliwie zakochana, do tego stała u progu błyskotliwej kariery dziennikarskiej.

Źródło

 

 

 

 

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Yalom Irvin D., Kat miłości : [opowieści psychoterapeutyczne], Warszawa, 2014, ISBN 978-83-7554-979-9.
GCWYP 145747

okladka18Jeśli nie możesz znieść bólu, spróbuj nadać mu sens… Oto prawdziwe historie dziesięciu osób, które skorzystały z terapii, aby rozwiązać zwyczajne problemy. Odkryli, że głębokie korzenie ich lęku, strachu, depresji sięgają samych podstaw ich egzystencji. Oprócz bólu egzystencjalnego po utracie najbliższych, tym, co boli najbardziej jest utrata młodości, miłości i wieczna pogoń za szczęściem. Yalom jako terapeuta jest bezwzględnie szczery. Nie pomaga uśmierzać bólu, ale próbuje nadać mu sens. Na ogół – zdaniem autora – w niewłaściwy sposób usiłujemy poradzić sobie z wstrząsami, które oferuje nam życie.
Książka dla wszystkich, skorzystają z niej zarówno studenci psychologii i psycholodzy – obserwując warsztat świetnego terapeuty, jak i ci, którzy poszukują sensu w świecie, który sensu nie ma.

Źródło

 

 

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Reiland R. Uratuj mnie : opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie, Poznań, 2006, ISBN 83-7278-192-3, ISBN 978-83-7278-192-5.
GCWYP 124547, GCWYP 88669, GCWYP 88670

okladka19Pograniczne zaburzenie osobowości. "Co to, do diabła takiego?" - wściekała się Rachel Reiland, kiedy znalazła tę nazwę w papierach, które dostała, opuszczając szpital psychiatryczny. Miała wtedy dwadzieścia dziewięć lat, męża, dwoje dzieci i pracowała jako księgowa. Wkrótce okazało się, że ta diagnoza pomogła wyjaśnić jej wcześniejsze niekonwencjonalne zachowania, takie jak wybuchy gniewu, próby manipulowania innymi, myśli samobójcze, a także używanie narkotyków, anoreksję i częste zmiany partnerów seksualnych.

Źródło

 

 

 

 

 

 


Wanat Ewa, Andrzej Depko, Chuć czyli Normalne rozmowy o perwersyjnym seksie, Warszawa, 2012, ISBN 978-83-63387-48-8.
GCWYP 145712

okladka20Książka jest świetna, mimo że czytanie pierwszej połowy czasem irytuje, czasem męczy. Książkę przeczytać należy koniecznie, po pierwsze, żeby to Ewa Wanat miała rację, że się w tym kraju coś zmienia i ludzie chcą się dowiadywać, po drugie, że naprawdę warto, bo takiej porcji wiedzy (rzeczowej i bez obciążeń ideologicznych), nie dostaniecie nigdzie indziej.

Źródło

 

 

 

 

 

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Yalom Irvin D., Patrząc w słońce : jak przezwyciężyć grozę śmierci, Warszawa, 2008, ISBN 978-83-60747-11-7.
GCWYP 111134, GCWYP 145785

okladka21 Znakomita książka wybitnego amerykańskiego psychoterapeuty. Yalom analizuje doświadczanie lęku przed śmiercią, metody radzenia sobie z nim, a także jego pozytywny wpływ na nasze życie. Rozmyślania opiera na swoich doświadczeniach osobistych i zawodowych...W publikacji znajdziemy również autentyczne historie pacjentów Yaloma, którzy próbowali poradzić sobie z przemijaniem i nieuchronną śmiercią. Autor przypomina o nierozerwalnym związku między życiem a śmiercią oraz o tym, że dobre życie przygotowuje do dobrej śmierci a świadomość i uznanie obecności śmierci może pomóc w doświadczaniu ważności życia.

Źródło

 

 

 

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Borysenko Joan, Księga życia kobiety : ciało, psychika, duchowość, Gdańsk, 2012, ISBN 978-83-7489-377-0.
GCWYP 145753

okladka22Każda z nas po przeczytaniu tej książki poczuje większy szacunek do siebie i innych kobiet, do tego kim są w swoich ciałach, emocjach i duszach. Poczuje się szczęśliwa!
Z księgi życia kobiety można się nauczyć, jak w naturalny sposób przejść przez zmiany, które pojawiają się na kolejnych etapach życia, jak zachować zdrowie i czuć się doskonale.
Poszczególne etapy:
- dzieciństwo,
- dojrzewanie,
- macierzyństwo,
- menopauza,
- starość
traktowane są tu jak klucze do skarbnicy potencjału kobiety. Nikt wcześniej nie pisał o wzajemnych powiązaniach pomiędzy kobiecym ciałem, emocjami a duchowością. Joan Borysenko pokazuje, że najwyższe stadium rozwoju - wbrew ogólnym przekonaniom - kobieta osiąga po menopauzie. Jej książka obala zatem stereotypy dotyczące rozwoju i starzenia się kobiet. Dzięki temu możemy docenić własną wartość niezależnie od tego, ile mamy lat.

Źródło

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Andre Christophe, Medytacja dzień po dniu : 25 lekcji uważnego życia, Warszawa, 2013, ISBN 978-83-7554-655-2.
GCWYP 145761 + CD

okladka23Książka łączy w sobie urodę pięknego albumu z reprodukcjami arcydzieł malarstwa i użyteczność podręcznika, w którym autor uczy nas – w sposób poetycki i konkretny jednocześnie – jak żyć bardziej świadomie, jak być bardziej obecnym w swoim życiu.

Dzieła sztuki służą za punkt wyjścia do poruszania kolejnych zagadnień: praca z oddechem, obserwowanie swoich myśli, dostrzeganie tego, co zwyczajne lub niewidoczne, akceptacja, odpuszczanie… W świecie zdominowanym przez szybkość, w którym człowiek żyje pod presją czasu, odruchowo i nieraz bezrefleksyjnie się jej poddając, prędzej czy później zaczyna odczuwać naturalną potrzebę, by zwolnić, i zaczyna poszukiwać sposobu, by żyć w większej harmonii z sobą i światem. Medytacja uważności jest doskonałą odpowiedzią na te poszukiwania. Jest ona dla naszego umysłu tym, czym ćwiczenia fizyczne są dla naszego ciała.

Źródło

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Yalom Irvin D., Kiedy Nietzsche szlochał, Warszaw, 2012, ISBN 978-83-60747-52-0.
GCWYP 145748

okladka24Bohaterami tej pasjonującej powieści są filozof Friedrich Nietzsche i słynny wiedeński lekarz Josef Breuer. Ci dwaj wielcy ludzie spotykają się w 1882 roku w Wiedniu w niecodziennych okolicznościach. Nietzsche jest ciężko chory i pogrążony w rozpaczy. Nad życiem Breuera coraz bardziej zaczyna ciążyć fascynacja pacjentką, Anną O., którą uwolnił od objawów histerii. Czy będą potrafili uleczyć siebie nawzajem? Ich rozmowy służą Yalomowi do przedstawienia w niezwykły sposób zarówno filozofii Nietzschego, podstaw psychoanalizy, jak i rozważań dotyczących kwestii egzystencjalnych: sensu życia, śmierci, miłości, wolności.

Źródło

Recenzja

 

 

 

 

 


Yalom Irvin D., Mama i sens życia : [opowieści psychoterapeutyczne], Warszawa, 2014, ISBN 978-83-7554-978-2.
GCWYP 142678

okladka25W książce Mama i sens życia autor przedstawia sześć prawdziwych historii z życia swoich pacjentów, którzy cierpią z powodu lęku, depresji, nieuleczalnej choroby, czy wręcz zbliżającej się śmierci. Często podczas terapii okazuje się, że te zewnętrzne kłopoty pacjentów i zaburzające życie ich skutki są reakcją na troski ostateczne jak nieuchronna śmierć, brak oparcia, izolacja, brak sensu. To także książka bardzo osobista, w jednym z opowiadań autor analizuje swoją relację z matką.
Książka dla wszystkich, skorzystają z niej zarówno studenci psychologii i psycholodzy – obserwując warsztat świetnego terapeuty, jak i ci, którzy poszukują sensu w świecie, który sensu nie ma.

Źródło

Recenzja

 

 

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Baggini Julian, Filozof na kozetce : przewodnik po dobrym życiu, Warszawa, cop. 2014, ISBN 978-83-280-0919-6.
GCWYP 145738

okladka26 20 kwestii nurtujących każdego współczesnego człowieka zarówno z punktu widzenia psychologii, jak i filozofii!
Antonia Macaro to wybitna psychoterapeutka, Julian Baggini zaś to filozof, udowadniający jak fascynująca i przystępna może być ta dziedzina nauki.
Jest to poradnik zupełnie inny niż wszystkie! Czytelnik nie znajdzie tu gotowych recept i prostych odpowiedzi, otrzyma za to wiedzę zarówno z dziedziny filozofii, jak i psychologii, dzięki której ujrzy swoje rozterki i życiowe wybory w zupełnie nowym świetle.

Źródło

 

 

 

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Napier Augustus Y., Małżeństwo : krucha więź : w poszukiwaniu partnerstwa i trwałości, Kraków, 2008, ISBN 978-83-240-1013-4.
GCWYP 113120

okladka2d„Małżeństwo nie jest - jak się wydaje - związkiem dwóch osób. Być może na początku wierzymy, że jesteśmy tylko we dwoje, ale wkrótce pojawia się wielu konkurentów domagających się naszej lojalności. Rodzice, siostry, bracia, teściowie... Po czyjej stronie mamy stanąć? W dzisiejszych czasach małżeństwo stało się chyba najpopularniejszą formą psychoterapii - stosowaną doraźnie i często bez głębszego zastanowienia. Łudzimy się, że odmieni ono nasze życie i sprawi, że poczujemy się lepiej. Współmałżonek ma zaspokoić samotność, dać nam siłę, gdy czujemy się słabi, i pocieszyć, gdy dopada nas smutek. Wierzymy, że „tak” wypowiedziane na ślubnym kobiercu magicznie przekształci rzeczywistość. Wystarczy posłuchać słów popularnych piosenek albo obejrzeć kilka romantycznych komedii, by uświadomić sobie, jak powszechne są te oczekiwania. Bycie z kimś „dopóki nas śmierć nie rozłączy” jest jednak wielkim wyzwaniem i niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Co zrobić, aby małżeństwo było trwałe? Jak sprawić, by związek był naprawdę partnerski? Napier, na przykładzie swoich pacjentów oraz własnym, wnikliwie analizuje poszczególne etapy związku, pokazuje problemy, jakie mogą się pojawiać i podpowiada, jak sobie z nimi poradzić.”

Opis z okładki

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Gilbert Daniel, Na tropie szczęścia, Poznań, cop. 2007, ISBN 978-83-7278-249-6.
GCWYP 124273, GCWYP 91066

okladka5dDaniel Gilbert podzielił swoją książkę na sześć części. W każdej z nich analizuje inny aspekt naszej psychiki i tłumaczy, jakie odgrywa on znaczenie na drodze do osiągnięcia przez nas szczęścia, sukcesu i satysfakcji. Wydawałoby się, że poruszane przez profesora z Uniwersytetu Harvarda tematy są niezwykle trudne do zrozumienia dla zwykłego czytelnika. Owszem, nie są one łatwe, jednak Gilbert obok języka naukowego, którego w książce jest stosunkowo niewiele, posługuje się prostym stylem, z mistrzowską precyzją wplata tysiące przykładów, które ułatwiają zrozumienie tematu.

Źródło

 

 

 

 

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Jamison Kay Redfield, Niespokojny umysł : pamiętnik nastrojów i szaleństwa, Poznań, cop. 2000, ISBN 83-7150-724-0.
GCWYP 105462

okladka10d„Kay Redfield Jamison doświadczyła psychozy maniakalno- depresyjnej. Niespokojny umysł to pamiętnik, w którym opisuje tę chorobę z punktu widzenia zarówno lekarza, jak i pacjenta.”

„Barwny i zajmujący opis życia, miłości i doświadczeń kobiety – terapeuty, nauczyciela akademickiego i pacjenta, przynoszący wiele wiedzy, inspiracji oraz natchnienia dotkniętym przez psychozę maniakalno-depresyjną, a także tym, którzy chcą poznać jej naturę”

Opis z okładki

 

 

 

 

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Beattie Melody, Koniec współuzależnienia : jak przestać kontrolować życie innych i zacząć troszczyć się o siebie, Poznań, [2008?], ISBN 978-83-85594-58-1.
GCWYP 91927, GCWYP 91928

okladka12dSą osoby, które czują się odpowiedzialne za cały świat, ale nie chcą wziąć odpowiedzialności za swoje własne życie; ludzie, którzy doskonale wiedzą, jak troszczyć się o wszystkich wokół siebie, ale nie potrafią zająć się własną osobą. Tacy współuzależnieni nie są zdolni dostrzec tego, co dzieje się w ich własnej psychice. Nie umieją zdefiniować swoich uczuć. Nie są świadomi swoich myśli. Nie wiedzą, jak rozwiązać własne problemy.

Źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2003

 

 

 

 

 

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Penfold Rosalind B. [tekst i il.], Kochać zbyt mocno (kapcie potwora) czyli O tym jak wygląda przemoc domowa, Warszawa, 2007, ISBN 978-83-7534-000-06.
GCWYP 119944, GCWYP 89660, GCWYP 89661

okladka13Rosalind B. Penfold wkroczyła w związek, o którym myślała, że jest jak wspaniała "love story", związek z atrakcyjnym owdowiałym ojcem czworga dzieci. Okazał się dla Roz doświadczeniem, jakiego jeszcze nigdy wcześniej nie znała. Podczas gdy większość ludzi prowadzi dziennik, Rosalind rysowała swoje przeżycia, wszystkie swoje doświadczenia w tym związku, w najdrobniejszych szczegółach, a rysunki schowała do pudła i wyniosła do piwnicy. Teraz, wiele lat po zakończeniu swojego związku, jej rysunki zostały zebrane w formie szokującej lektury. Dramatyczne doświadczenie Roz - tego, co złożyło się na związek oparty na przemocy i tego, jak Roz znalazła siłę, aby się z niego wyzwolić, stanowi przykład dla innych, uczy i informuje o sposobie radzenia sobie w podobnych sytuacjach. Obrazki Roz przedstawiają wiele ostrzegawczych symptomów psychicznej przemocy partnera i odpowiadają na pytanie: "Co mnie tu trzyma?" .

Źródło

 

 

 


Juul Jesper, Szöllösi Ingeborg, Być mężem i ojcem : (książka dla niego), Podkowa Leśna cop. 2012, ISBN 978-83-62445-40-0.
GCWYP 139043

okladka16dCo to znaczy: być dobrym ojcem?
Jak zbudować ojcowski autorytet?
Kto ma dzisiaj władzę w rodzinie?

Do niedawna mężczyźni żyli w poczuciu, że ich rola polega głównie na zapewnieniu rodzinie środków do życia. Dzisiejsi ojcowie stopniowo przejmują odpowiedzialność za dzieci, jednak nie zawsze wiedzą, jak zbudować z nimi silną więź i zdobyć naturalny ojcowski autorytet.

Jesper Juul rozważa najważniejsze dylematy współczesnego męża i ojca. Radzi, jak odnaleźć swoją pozycję w rodzinie i odkryć radość bycia z bliskimi.

 

 

 

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Sacks Oliver, Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem, Poznań, 1994, ISBN 83-7120-068-4.
GCWYP 68641

okladka17dKsiążka Olivera Sacksa, angielskiego neurologa i psychiatry, z pozoru tylko podejmuje wąsko rozumianą tematykę medyczną związaną z neuropsychologią czy też z neurologią. Neuropsychologia, tak jak kiedyś psychoanaliza, jest pasjonującą dyscypliną naukową nie tylko dlatego, że poszerza naszą wiedzę o psychice człowieka, ale również dlatego a może przede wszystkim że studiowanie tych zagadnień nieodmiennie prowadzi czytelnika do postawienia sobie zasadniczych pytań egzystencjalnych. Tematem tej dziwnej, ale wspaniałej książki jest analiza tego, co się dzieje, kiedy następują jakieś zmiany w mózgu, o których większość z nas nawet nie ma pojęcia... Doktor Sacks pokazuje, jakie lęki drzemią ukryte w naszych umysłach i jak niewiele potrzeba, by się ujawniły.

Źródło

 

 

 

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Hellsten Tommy, Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików : hipopotam w pokoju stołowym : dziedziczenie nałogu, pokonywanie wstydu, spotkanie z dzieckiem w sobie, wyjście ze współuzależnienia, Łódź, 2008, ISBN 978-83-7229-206-3.
GCWYP 95547

okladka24dMówi się, że główny pokój w domu rodziny dotkniętej alkoholizmem zajmowany jest przez hipopotama, którego istnienia wszyscy stanowczo zaprzeczają.
W rodzinie ustalone zostają trzy reguły, których przestrzeganie staje się życiową koniecznością:
Nic nie mówić!
Niczego nie odczuwać!
Nikomu nie ufać!
Milcząc, zostawia się hipopotama w spokoju, a elementem tego milczenia jest udawanie, że wszystko jest w porządku. Wiadomo, że dzieci w rodzinach alkoholików, mimo fatalnego traktowania, bywają zwykle bardzo lojalne wobec rodziców... Odwagę, by wyrazić swój gniew, ma tylko ten, kto nie boi się zostać samotnym. Zatrzymywanie gniewu w sobie jest równoznaczne z uchylaniem się od odpowiedzialności za swoje życie. Dlatego objawianie swego gniewu jest tak trudne. Łatwiej jest przyjąć postawę zawiedzionych życiem, obarczając innych winą za nasz nieudany los. Nie ma nic trudniejszego od wzięcia odpowiedzialności za swoje dobre samopoczucie.

Źródło

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Miller Katarzyna, Konarowska Ewa, Chcę być kochana tak, jak chcę : rozmowy terapeutyczne, Łódź, 2008, ISBN 978-83-7229-197-4.
GCWYP 120504

oklada25Dzięki książce dowiemy się o: wspaniałym rycerzu i zaklętej w zamek królewnie, doborze niewłaściwym i niedoborze właściwym, okrucieństwach miłości, sensie życia kobiety, Panu Cześku i innych chłopakach, czyli wszystkich sprawach z życia kobiet i mężczyzn.

Źródło

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Stern Robin, Efekt gasnącego światła : [jak radzić sobie z przemocą emocjonalną], Warszawa, cop. 2008, ISBN 978-83-247-0753-9.
GCWYP 110901

okladka29Poradnik psychologiczny. Jak uniknąć tzw. przemocy emocjonalnej? Jak nie dać się złapać w pułapkę toksycznego związku i nie pozwolić manipulować sobą w życiu prywatnym czy w pracy? Autor, znany psychoterapeuta, omawia wszystkie aspekty sytuacji, w których wmawia się nam, że jesteśmy gorsi, głupsi czy słabsi i daje szereg praktycznych wskazówek, jak ustrzec się przed dominacją męża, partnera cz y szefa, obniżającego naszą wartość i depczącego poczucie godności rzekomo w trosce o nas samych.

Źródło

 

 

 

 

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Tannen Deborah, Ty nic nie rozumiesz! : kobieta i mężczyzna w rozmowie, Warszawa, 1995, ISBN 83-85554-25-4.
GCWYP 153050

okladka32Kobiety i mężczyźni, rozmawiając, reprezentują odmienne style konwersacyjne, lecz żaden nie powinien być uznawany za lepszy. Przyjęcie tej prawdy może przynieść tylko korzyści. Ułatwi wzajemne porozumiewanie się i zrozumienie.
Książka jest napisana żywym językiem, a wiele zaczerpniętych z życia przykładów urozmaica narrację.

Źródło

 

 

 

 

 

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Greenberg Leslie S., Watson Jeanne C., Terapia depresji skoncentrowana na emocjach, Gdańsk, Harmonia Universalis, 2014, ISBN 978-83-7744-039-1, GCWYP 151516.

9W niniejszej książce autorzy, Leslie S. Greenberg i Jeanne C. Watson, eksperci w dziedzinie terapii skoncentrowanej na emocjach (emotion-focused therapy - EFT), opisują zastosowanie tej techniki u pacjentów z depresją. Greenberg i Watson przytaczają wyniki badań, w których EFT porównano z terapią poznawczo-behawioralną i terapią skoncentrowaną na kliencie oraz wskazują, w jaki sposób pokierować leczeniem EFT, by było ono skuteczne u pacjentów depresyjnych.

W publikacji omówiono naturę depresji oraz różnorakie metody jej leczenia, a także rolę emocji w tym procesie.

Terapia depresji skoncentrowana na emocjach ma wymiar przede wszystkim praktyczny, choć rozważania mają solidne podstawy teoretyczne. Konkretnym narzędziom terapeutycznym towarzyszą opisy przypadków, tzn. zapisy z sesji oraz omówienie leczenia. Książka stanowi doskonałe wprowadzenie do EFT dla wszystkich, którzy chcieliby stosować tę technikę w leczeniu pacjentów z depresją.

Źródło

 

 

Aby zobaczyć spis treści kliknij.


Poprawiony: poniedziałek, 09 marca 2015 12:20