18.03.2015 r. - Konferencja: Jak być aktywnym bibliotekarzem?
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

18.03.2015 r. - Konferencja: Jak być aktywnym bibliotekarzem?
piątek, 27 marca 2015 13:39

W pierwszym terminie gościliśmy 121 nauczycieli bibliotekarzy pracujących w szkołach podstawowych. W oczekiwaniu na spóźnialskich zachęciłam do udziału w akcji Zaczytani.pl

TU zaproszenie do udziału w akcji

Poinformowałam również o nowej formie współpracy, jaką jest oferta wypożyczania wystaw.

TU zobacz

Pełną salę przywitaliśmy wykładem psychologów Anny Salwy-Kazimierskiej i Beaty Chrzanowskiej Pietraszuk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Uniwersytetu dla Rodziców. Wysłuchaliśmy wypowiedzi o różnego typu zagrożeniach związanych z rozwojem dziecka i charakterystycznymi dla poszczególnych faz rozwoju zachowań, trudności wychowawczych i zadań dla opiekunów.

TU prezentacja

– Składanka 4 zdjęć. Na pierwszym widok na uczestników konferencji i pani Anna Salwa-Kazimierska – psycholog. Na zdjęciu drugim i trzecim widok na uczestników konferencji pokazujący frekwencję. Na zdjęciu 4 ekran i rzut jednej z ilustracji omawianej książki „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy” oraz trzy osoby dyskutujące o książce: Dorota Koman – krytyk literacki, Małgorzata Strzałkowska – autor, Katarzyna Szantyr-Królikowska – wydawca.

Giełdę pomysłów praktykujących bibliotekarzy rozpoczęły panie z SP nr 306 Agnieszka Kownatka-Ruszkowska i Barbara Stasikowska. Zaimponowały nam różnorodnością działań, aktywną postawą i kreatywnym podejściem do realizowanych zadań. Na szczególną uwagę zasłużyły seanse „Kino-biblioteka” i zdobywanie biletów na upragniony pokaz filmowy. Podziw wzbudziła skuteczność plebiscytów na „Książkę Jesieni” i „Książkę Wiosny”. Z zainteresowaniem słuchaliśmy o projekcie: Co czytali moi rodzice i nauczyciele, kiedy byli w moim wieku? O głośnym czytaniu i hipnotyzującym głosie pani Basi słuchaliśmy z zazdrością.

TU prezentacja

Następnie Mira Ciacharowska z SP nr 353 przedstawiła swoje najciekawsze akcje popularyzujące czytelnictwo. Wśród wielu działań omówiła: Dzień Postaci z Bajek – 4 etapowy konkurs wiedzy o bibliotece, książce i języku polskim. Opowiedziała o teatrzyku Kamishibai i jej własnych opowieściach z wykorzystaniem twórczości plastycznej dzieci. Tworzenie własnych książek, tematyczne wystawy książek, udział biblioteki w „Pikniku rodzinnym”, wielorakie akcje uzupełniania zbiorów to wybrane działania, którymi postanowiła się pochwalić Mira Ciacharowska.

TU prezentacja

Ostatnie wystąpienie przed przerwą miała Anna Grzymkowska reprezentująca Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Zakręcie. Akcja „Cały Zakręt czyta dzieciom” to sztandarowe działanie tej biblioteki szkolnej. Do udziału w programie zapraszano: pisarzy, poetów, twórców kultury, przedstawicieli władz gminnych, osoby znane w społeczności lokalnej, aktorów, rodziców, byłych pracowników szkoły, absolwentów. Program Rok Tuwima i Entropia Słowa – był okazją dla rodziców do głośnego czytania dzieciom książki Agnieszki Frączek „Rany Julek, czyli jak Julian Tuwim został poetą”. Wśród ostatnich działań pozytywnie zaskoczyły dobre efekty włączenia się do akcji Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza. Zgromadziło dużą grupę rodziców chętnych do głośnego czytania swoim pociechom. Uczniowie szkoły chętnie przyjeżdżają do PBW na Literackie Wtorki, które są okazją do spotkań z autorami bez ponoszenia kosztów tychże spotkań. I ostatnie wydarzenie to „Ogólnopolskie wybory książek”. Uczniowie głosowali na pozycje książkowe, które chcieliby czytać jako lektury szkolne. Tak wiele działań, a czasu na prezentację zbyt mało – chciałoby się przy tej okazji westchnąć wraz z Anią.

TU prezentacja

Na prośbę z ostatniej chwili gościliśmy również przedstawicielki Legalnej Kultury. Przykro nam było, że nie mogliśmy dać im dość czasu na zaprezentowanie się. Krótka informacja była tylko wstępem do indywidualnych rozmów w przerwie i rozdawania materiałów informacyjnych oraz rekrutowania zainteresowanych do współpracy.

TU zobacz

Po przerwie pani Anna Lipińska z SP nr 115 przedstawiła swoje działania w malutkiej bibliotece i poza murami szkoły umiejętnie wykorzystując kalendarz bibliotecznych wydarzeń do omówienia działań jednostkowych, cyklicznych i wieloletnich. Zainteresowałam się bardzo krótkimi formami akcji jednodniowych na każdej przerwie i w miarę możliwości również na lekcjach. Uwagę przykuły także działania warsztatowe metodą Klanzy.

TU prezentacja

Giełdę atrakcyjnych działań bibliotekarzy szkolnych zamknęła Ela Miłkowska-Łaszkiewicz z SP 109. Pochwaliła się swoimi osiągnięciami w wirtualnym świecie. Od wielu lat prowadzi stronę internetową szkoły i biblioteki, i jest prekursorką działań w tym zakresie. Na dzisiejszej konferencji próbowała zachęcić koleżanki po fachu do wykorzystywania we współpracy z dziećmi strony Pinterest.com i pokazywała możliwości jakie stwarza przypinanie pinów w celu porządkowania i eksponowania pewnych treści w formie atrakcyjnej dla najmłodszych. Skupiła się na tym wybranym działaniu, choć wiem, że biblioteka żyje różnymi akcjami i działaniami widocznymi nie tylko na terenie szkoły.

TU prezenatacja

Na zakończenie konferencji odbyła się ciekawa rozmowa między autorem, wydawcą i krytykiem literackim. Małgorzata Strzałkowska – autorka pięknej i bardzo wartościowej książki „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy” opowiadała o swoich poszukiwaniach informacji o szczegółach związanych z historią powstania i zmianach, jakie dokonały się przez lata w tekście hymnu Polski. Dorota Koman – krytyk literacki, dopytywała o szczegóły dając okazję autorce do wspomnień i refleksji nad swoimi intencjami i przeżyciami, które wyzwoliła praca nad książką. Wydawca Katrzyna Szantyr-Królikowska podkreśliła ważną rolę tej książki na rynku wydawniczym, gdzie od lat nie zajmowano się tym tematem. Przyznała, że to najważniejsza książka wśród wydanych do tej pory w Wydawnictwie Bajka. Jej edukacyjny i patriotyczny charakter dla wszystkich grup wiekowych jest nie do przecenienia.

Okładka książki

Sala do końca była pełna, choć konferencja trwała kwadrans dłużej niż planowaliśmy. Świadczy to o dużym zainteresowaniu poruszanymi zagadnieniami, co także niektórzy podkreślali dziękując nam za udane spotkanie.


Poprawiony: środa, 08 kwietnia 2015 12:05