Wieści z dnia 09.04.2015 r. - Wiosenny Bazar Zauroczeń Czytelniczych
image1 image2

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Koło SBP

wwe_b

MOODLE2

MOODLE

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Wieści z dnia 09.04.2015 r. - Wiosenny Bazar Zauroczeń Czytelniczych
środa, 15 kwietnia 2015 12:19

Piękna wiosenna pogoda 9 kwietnia 2015 r. sprawiła, że tylko najwytrwalsze uczestniczki były obecne duchem i ciałem na wiosennym Bazarze Zauroczeń Czytelniczych. Mówiłyśmy o książkach świeżych jak bułeczki – z 2015 r., ale też i o pozycjach wydanych kilka lat temu, do których chciałybyśmy zachęcić czytelników.

bzcz kol 8

Spotkanie zdominowały pozycje biograficzne. Misia przedstawiła książki poświęcone osobom związanym z piosenką. Zaczęła od publikacji, którą dostała w prezencie od autora: „Wieczór nad rzeką zdarzeń” Janusz Kondratowicz w rozmowie z Rafałem Podrazą. Jego piosenki śpiewała cała plejada polskich piosenkarzy. To Kondratowicz jest autorem tekstów takich przebojów jak: Zakochani są wśród nas, Nie wrócą te lata, Powrócisz tu, Trzynastego, Zielone wzgórza nad Soliną, Biały krzyż, Powiedz stary, gdzieś ty był czy Papierowy księżyc i wielu, wielu innych. Znamy je chyba wszyscy. Autor wywiadu umówił się z Kondratowiczem na dalszą część rozmowy, ale los chciał inaczej. Poeta poszedł do szpitala i tam zmarł 2 lipca 2014 r.
Kolejna publikacja, do której namawiała Misia to „Motylem jestem, czyli piosenka o mnie samej” Ireny Jarockiej. Piosenkarka opowiada w niej o swoim dzieciństwie spędzonym blisko lasu, przedstawia polskie środowisko muzyczne. Dużo pisze o pobycie w USA. Spędziła tam 18 lat. Poświęca też trochę miejsca zdrowemu żywieniu, które – nawiasem mówiąc - nie przyczyniło się do dłuższego życia piosenkarki.

Wątek biograficzny pociągnęła Jola. Jej bohaterami byli dwaj aktorzy, amanci, reżyserzy, uroczy gawędziarze: Andrzej Łapicki i Adam Hanuszkiewicz. „Po pierwsze zachować dystans” to tytuł wywiadu rzeki, który z Andrzejem Łapickim przeprowadzili Katarzyna Bielas i Jacek Szczerba. Książkę czyta się fantastycznie. Łapicki opowiada o swoim dzieciństwie, o rodzinie, o przeżyciach wojennych (PIST, AK), o początkach pracy zawodowej po wojnie, o spotkaniach z zagranicznymi aktorkami, o przyjaźni z Konwickim. Opowiada barwnie, jest szczery i świadomy swego uroku.
„Zbyt dużą różnicę płci” napisał Adam Hanuszkiewicz. Książka lekka w czytaniu, dla każdego czytelnika. Hanuszkiewicz przywołuje różne zdarzenia ze swego długiego życia, ale pisze nie tylko o sobie. Jest bystrym obserwatorem i znawcą ludzi, kobiet w szczególności. Zna je i rozumie, czasem zauważa pewne zjawiska wcześniej niż same zainteresowane. Jakie? Zajrzyjcie do książki! Jest w PBW w Błoniu i zapewne w wielu bibliotekach publicznych w Warszawie.
Jola zachęcała też do przeczytania „Nowych lektur nadobowiązkowych” Wisławy Szymborskiej. Miło jest śledzić jej myśl niezależnie od tego, czy pisze o cesarzach rzymskich czy o Muzeum Guzików w Łowiczu.

Aldona, której ojczyzną jest sztuka, przyniosła ze sobą „Dalsze gawędy o sztuce. VI-XX wiek” Bożeny Fabiani. Według Aldony jest to wyjątkowy tom. Przedstawia przekrój historii sztuki. Zawarte w nim gawędy o twórcach są pełne smaczków. Egzemplifikacją była krótka historia Francisco de Zurbarana – malarza epoki baroku, przedstawiciela caravaggionizmu oraz szkoły sewilskiej w malarstwie hiszpańskim, mężu trzech wdów, ojca 15 dzieci, z których przeżyło tylko dwoje.

Greta przedstawiła nową książkę swojej koleżanki Wiolety Wenerskiej „Zioła z romantycznej księgi natury” z piękną okładką, którą stanowi fragment obrazu Georga Henry’ego Grenville’a Mantona „Izabela”. Autorka tej publikacji jest doktorem nauk humanistycznych, napisała już kilka książek, niektóre z nich miałyśmy możność poznać. Jej zainteresowania twórcze skupiają się wokół sztuki, kobiecości i etnobotaniki. O jakich ziołach pisali romantycy? Publikacja przynosi bogatą wiedzę na ten temat. Mówią o tym tytuły kolejnych rozdziałów. Proszę bardzo: zioła lecznicze, obrzędowe, usypiające, miłosne, młodości, śmierci, kary, zemsty i cmentarne.
Greta wspomniała jeszcze o książce Jowity Zakrzewskiej „Miłość = szczęście”.

Na zakończenie Bożena, która zauroczeniowo niespodziewanie wyrosła z wieku dziecięcego, zaprezentowała nam nowe wydanie książki znanego i lubianego psychoterapeuty Wojciecha Eichelbergera „Kobieta bez winy i wstydu”. Powiedziała, że nie ze wszystkimi tezami autora się zgadza, ale lubi go czytać. Nie tylko ona! Zachęcamy czytelników, którzy nie mieli okazji przeczytać pierwszego wydania w 1997 roku do sięgnięcia po wznowienie. Naprawdę warto!
Jako pomysłodawczyni i szefowa cyklu BZCz, Bożenka zapowiedziała, że kolejne spotkanie odbędzie się, gdy przyjdzie chłód. Kochani, spotkamy się w jakiś wietrzny i dżdżysty dzień, a tymczasem życzymy przyjemnej wiosny i lata z książką!

Wasza Jola


 

Poprawiony: czwartek, 16 kwietnia 2015 07:11