23 kwietnia 2015 r. – Świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
image1 image2 image3 image4 image5

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

23 kwietnia 2015 r. – Świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
środa, 29 kwietnia 2015 08:34

Maraton literacki – to pomysł na świętowanie wspólnie z autorami książek dla dzieci tego wyjątkowego dla bibliotekarzy i czytelników święta książki.

zdj. 1 dorotamm

Było gwarno i radośnie. Pani Dorota Gellner bawiła się słowem i piosenką z dwiema grupami uczniów. Oba spotkania były jednak odmienne. Najpierw przybyła duża grupa uczniów z klas 1-2. Pani Dorota opowiadała o swoich książkach adresowanych do tej grupy wiekowej, czytała fragmenty, zachęcała dzieci do śpiewania, klaskania i tańczenia w rytm utworów, które zostały zinstrumentalizowane. Na koniec ustawiła się bardzo długa kolejka po autografy. Uczniowie nawiązywali krótkie rozmowy i zadawali pytanie autorce, którą mieli w tym dniu tak blisko siebie.

zdj. 2mm

W drugiej turze przybyły dzieci trochę starsze. Obok omówionych wyżej form zabawy słowem i piosenką Pani Dorota Gellner przygotowała dla uczniów klas 3-4 quiz na podstawie książki pt. „W czepku urodzone”. Jak się okazało, w książce tej autorka wykorzystała bardzo dużo związków frazeologicznych, które teraz chciała z dziećmi przypomnieć i utrwalić. Dzieci zgłaszały się do poszczególnych pytań z wielką ochotą. Wszystkie odpowiadały bezbłędnie, co zdumiało dorosłych opiekunów i samą autorkę. Uczniowie otrzymywali w nagrodę piękne znaczki do przypięcia na piersi, promujące ww. książkę.
Również i tym razem dzieci cierpliwie czekały w długiej kolejce na podpis autorki okraszony rysuneczkiem. Wyszły ze spotkania zadowolone i zrelaksowane. Atmosfera była wyjątkowa, nawet dla Pani Doroty, która często ma do czynienia z młodymi czytelnikami.

zdj3 marcinmm

W samo południe do biblioteki przybył pan Marcin Szczygielski, by spotkać się z uczniami z klas 5-6 szkoły podstawowej. Miał ze sobą wszystkie książki napisane dla dzieci i młodzieży oprócz „Czarnego młyna”, o którym jednak powiedział kilka słów, obiecując nowe wydanie. Opowiadał o fabule wybranych tytułów, czytał obszerne fragmenty, odpowiadał na pytania związane z procesem twórczym. Imponował szczerością i bezpośredniością odpowiedzi. Pan Marcin był u nas na spotkaniu z uczniami nie pierwszy raz, ale tym razem z trochę starszymi odbiorcami. Młodzież chętnie kupowała książkę pt. „Omega” i „Za niebieskimi drzwiami”. Chyba było to najlepsze spotkanie z tych, które u nas odbył. Wiadomo – jak święto książki to i autorzy i odbiorcy w dobrych nastrojach.

Relacja i zdjęcia Bożena Dawidowska-Langer


Poprawiony: środa, 29 kwietnia 2015 08:43