image1 image2 image3 image4 image5 image6

Serdecznie zapraszamy nauczycieli na konferencję "Edukacja Varsavianistyczna w szkole - III edycja - [program konferencji]

Zgłoszenia: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl (imię i nazwisko, miejsce pracy, nr tel.),
Udzielanie informacji pod nr tel. 501-379-703 lub 22 810 46 64 wew. 110
Konferencja jest bezpłatna.
Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.

Jesteś tutaj: Start Filie

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

polona

Wieczór poezji w Bibliotece Pedagogicznej
wtorek, 19 maja 2015 07:42

Biegła tańcząc ze szczęściem…
Spotkanie z poetką Zofią Zawadzką w Bibliotece Pedagogicznej

Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku pachnący bzem i konwaliami, dający radość i nadzieję, której przecież każdy z nas tak bardzo potrzebuje. Na przekór twierdzeniu, że 13-tka to liczba pechowa, właśnie 13 maja br. Biblioteka Pedagogiczna wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół nr 1 im. M. Wańkowicza w Błoniu pod opieką nauczycielki - Katarzyny Skierskiej-Wójcik, zorganizowały spotkanie poetyckie z Zofią Zawadzką - katechetką, pedagogiem i autorką pięknych wierszy, które zachwycają prostotą i głębią jednocześnie.

IMG_0037 IMG_0062

W nastrojowym klimacie płonących świec i udekorowanej bukietami bzu czytelni, witaliśmy zaproszonych gości, wśród których był ksiądz proboszcz Tadeusz Gałecki, Dariusz Sitarski - dyrektor CK, Roman Nowoszewski - prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej, Jerzy Wójcik - sekretarz powiatu warszawskiego zachodniego, przyjaciele, znajomi i najbliżsi oraz ci, którzy lubią dobrą, mądrą i refleksyjną poezję.

IMG_0107 IMG_0038 IMG_0083 IMG_0088 IMG_0098

Pani Zofia, absolwentka wydziału teologii KUL, studia doktoranckie kończyła na UKSW, przez wiele lat była wykładowcą akademickim, współpracowała z palotyńskim czasopismem Być Sobą. Obecnie jest doradcą metodycznym ds. religii w powiecie warszawskim zachodnim i katechetką w ZS nr 1 im. M. Wańkowicza w Błoniu. Pracuje z młodzieżą i ma z nimi bardzo dobry kontakt. Wyznaje zasadę, że każdy młody człowiek jest kimś wyjątkowym, i że każdy ma w sobie jakiś talent, trzeba tylko umieć go odkryć i pokazać innym. Spotkanie rozpoczęła uczennica Julia Wójcik krótką prezentacją, wyjaśniając, kim jest dla nich p. Zofia, jak umiała zarazić ich poezją i śpiewem, jak razem organizują spotkania, wyjeżdżają w góry, i ile to daje im zadowolenia i satysfakcji.

IMG_0043 IMG_0048 IMG_0053

Młodzież recytowała wybrane przez siebie wiersze poetki i wszyscy czuliśmy emocje, jakie temu towarzyszyły. Do kilku utworów uczeń Piotr Mazur skomponował muzykę, by tym samym uświetnić odbiór twórczości poetki. Śpiewu wszyscy słuchali z ogromnym zachwytem. Jedna z uczennic, Ania Dmoch zadedykowała dwa własne wiersze dla pani Zosi.

IMG_0056 IMG_0058IMG_0063 IMG_0065IMG_0069 IMG_0072IMG_0077 IMG_0081 IMG_0081 IMG_0096

Po występie młodych artystów, swój czas miała poetka. Powiedziała kilka słów o sobie, a następnie przeczytała nam wybrane wiersze, dołączając do niektórych krótki komentarz. Była też gitara i utwory śpiewane w jej wykonaniu.

IMG_0122 IMG_0124 IMG_0134

Po zakończonej recytacji czas wypełniły podziękowania, kwiaty i gratulacje. Głos zabrał ks. Tadeusz Gałecki, który w kilku ciepłych słowach wyraził uznanie dla p. Zofii i jej twórczości. Mówił, że w jej poezji każdy odnajduje to, co jest dla niego ważne - Boga, miłość, przebaczenie…

IMG_0147 IMG_0127

Następnie można było zakupić zbiorek poezji i uzyskać dedykację z autografem poetki.

IMG_0152 IMG_0154

Wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek składając się z pysznych domowych wypieków, za który przygotowanie serdecznie dziękujemy młodzieży.

IMG_0026 IMG_0149

Szkolna telewizja MelchiorTV w ciągu spotkania nagrywała uroczystość, a następnie przeprowadzała wywiady z gośćmi, poetką i organizatorami. Zależało im na uchwyceniu pierwszych emocji i wrażeń odbioru poezji. To było piękne duchowe przeżycie, za które z serca dziękujemy. Zaproszeni goście wyrazili nadzieję na nowy zbiorek poezji i kolejne miłe spotkanie. Aby upamiętnić tę chwilę, zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie.

IMG_0145 IMG_0169

Już na koniec chciałam podziękować młodzieży z ZS nr 1 w Błoniu: Beacie Poterek, Katarzynie Zdanowskiej, Julii Wójcik, Paulinie Kuropatwie, Annie Dmoch, Jakubowi Krzyżakowi, Piotrowi Mazurowi, Adamowi i Jankowi Krukowskim za ogromny wkład pracy i profesjonalny występ. Dziękuję swoim pracownikom i panom z CK za sprzęt i pomoc w organizacji spotkania.

Anna Buźniak
Zdjęcia Dorota Dmoch


Poprawiony: wtorek, 19 maja 2015 08:19