XX - 14.05.2015 r. - „Moja Australia” - wspomina Jola Przybylska
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start PBW w Warszawie

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

XX - 14.05.2015 r. - „Moja Australia” - wspomina Jola Przybylska
piątek, 22 maja 2015 13:51

To było dwudzieste, jubileuszowe spotkanie z cyklu „Bibliotekarze z pasją”. W czwartek 14 maja nasza Koleżanka z PBW Jolanta Przybylska zabrała nas w sentymentalną podróż do Australii.

Pełną emocji opowieść rozpoczęła od opisu przygotowań do wyprawy i komplikacji paszportowych.

A wszystko działo się … w ubiegłym wieku, jesienią 1988 roku. To była Jej pierwsza zagraniczna podróż i od razu na antypody. Pierwsza, więc niezapomniana.

Australię kojarzymy z kangurami i misiami koala. Były więc barwne slajdy przedstawiające faunę tego kraju. Bo Australia to także papugi kakadu, jaszczurki, pingwiny, ale też owce i krowy.

Nasza prelegentka mieszkała w Melbourne. Stamtąd odbyła podróż na północ kraju mijając po drodze plantacje trzciny cukrowej, bananów i cytrusów. I drzewa podobne do polskich, których dużo w najpopularniejszym parku narodowym Australii – Noosa National Park. Rocznie odwiedza go milion osób.

Uwagę Joli zwrócił brak pomników historycznych, do jakich przywykliśmy w Europie. Natomiast widziała pomnik ananasa, banana i krowy. No cóż, co kraj, to obyczaj…

W Brisbane trafiła na światową wystawę EXPO 1988. W Bli Bli odwiedziła Muzeum Lalek.

Jako rasowa bibliotekarka musiała zobaczyć miejsce pracy naszych australijskich kolegów. W niewielkiej bibliotece w małym mieście nikt nie prosił o dokument, o nic nie pytał, gdy weszła.

Takich zaskoczeń przeżyła w Australii kilka.

1. Moja Australia JP Noosa Nat Park Przed chinska knajpka 2. Uczestniczki 14 maja (1) 3. Uczestniczki 4. Uczestniczki 14 maja (3) 5. Uczestniczki 14 maja (2) Ja w Australii Nad zatoka Noosa Nat Park 1 Plaza nad oceanem Pomnik ananasa Wrak statku

Poprawiony: piątek, 22 maja 2015 14:06