image1

Godziny otwarcia

Biblioteka w Warszawie
pon., wt., czw., pt.: 9.00 - 19.00
środa: 14.00 – 19.00,   sobota: 9.00 – 15.00

Filie w Błoniu, Grodzisku Maz., Nowym Dworze Maz., Żyrardowie
pon., wt., czw., pt.: 9.00 - 18.00
środa: nieczynne,   sobota: 9.00 – 15.00

Filia w Sochaczewie
pon., wt., czw., pt.: 8.00 - 18.00
środa: nieczynna,   sobota: 9.00 – 15.00

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Wieści z dnia 23.09.2015 r. - Jesienny Bazar Zauroczeń Czytelniczych
środa, 30 września 2015 10:18

Jesienny Bazar Zauroczeń Czytelniczych

W środę 23 września 2015 r. kolejny raz odbył się Bazar Zauroczeń Czytelniczych. Spotkanie rozpoczęła Bożena. Od jakiegoś już czasu szefowa naszego koła SBP przedstawia nam nowe pozycje z zakresu literatury dla dzieci. Dziś były to książki „Panda Bonia” i „Czerwony Kapturek w wielkim mieście”. „Pandę Bonię” napisała Urszula Morga, zilustrowała Bogna Pniewska, a opublikowało Wydawnictwo Bis. Bohaterką jest mała panda, która nie chce nauczyć się chodzić po drzewach. Motywację do wysiłku i nauczenia się nowej umiejętności daje jej przyjaźń ze Szczekuszką. Książka ma walory terapeutyczne.
Dla kogo jest przeznaczony „Czerwony Kapturek w wielkim mieście”? Dla gimnazjalistów? Dla ich rodziców?- zastanawiała się Bożena. Czy w przypadku tej książki ważniejszy jest autor tekstu – Aaron Frisch – czy ilustracji – Roberto Innocenti? W każdym razie bardziej sugestywna jest strona graficzna książki. Autorzy przestrzegają przed zagrożeniami metropolii, w których może czyhać więcej niebezpieczeństw niż w lesie. Książkę opublikowało wydawnictwo Media Rodzina w 2014 r.

Misia zaprezentowała książki z najbliższego podwórka – swego kolegi Rafała Podrazy oraz swoje. Rafał Podraza jest autorem monografii „Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień”. Bohaterka książki to znana polska piosenkarka, która wyśpiewała takie przeboje jak „Rudy rydz”, „Zakochani są wśród nas” czy „Czarny Alibaba”. Gwiazdę bigbitu wspomina kilkadziesiąt osób, m.in. Cz. Niemen, I. Jarocka, K. Gaertner oraz ukochana bratanica – Małgorzata Majdaniec.
Misia przyniosła też dwie swoje książki, właśnie teraz wznowione przez różne wydawnictwa: „Lilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach” (wydało MG) i „Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach” (Marginesy 2015). Wszystkie trzy książki były okazją do opowiedzenia różnych ciekawostek z życia ich bohaterek.

Następnie głos zabrała nasza nowicjuszka Monika, którą zauroczyły publikacje Zofii Kucówny. Zaczęła od książki „Opowieści moje. Wybór felietonów z lat 1995-1999”, później czytała „Zatrzymać czas”, „Szarą godzinę”, „Zapach szminki”. Podziwiała piękną polszczyznę aktorki, jej mądrość życiową. Książki Kucówny uprzyjemniały Monice pracowite wakacje.

Wśród książek, do których przeczytania zachęcała Jola były też felietony wybitnego aktora – Andrzeja Łapickiego „Przed lustrem”. Łapicki był człowiekiem, który miał wiele do powiedzenia i robił to w sposób uroczy. Jego felietony pisane dla „Teatru” w latach 1977-1980, a zebrane w książce Wydawnictw Artystycznych i Filmowych w 1983 r. czyta się znakomicie.
Jola nie byłaby sobą, gdyby nie przeniosła koleżanki w odległe czasy. Tym razem XVIII/XIX w. za sprawą książki Danuty Wójcik-Góralskiej „Władztwo księżnej Izabeli”. Zarekomendowała też książkę „Almanach piękności” napisaną przez Bognę Wernichowską i Macieja Kozłowskiego. Zajrzała do niej kolejny raz po wycieczce do Natolina, by obejrzeć portret Natalii z Potockich Sanguszkowej, od której Natolin wziął nazwę. Trudno szukać tych książek w księgarniach, trzeba w bibliotekach (także naszej) i antykwariatach.

Na zakończenie głos zabrała nasza miłośniczka sztuki numer jeden – Aldona. Przyniosła dwie pozycje. Pierwsza to „Przygoda bycia Polakiem” Janusza Miliszkiewicza – gawędy o kilkunastu Polakach, m.in. Janie Nowaku-Jeziorańskim, Andrzeju Wajdzie, Czesławie Apiecionku, prof. Władysławie Jaworskiej. Znamy ich z różnej działalności, ale łączy ich kolekcjonerstwo dzieł sztuki i pamiątek narodowych. Książka jest kopalnią wiadomości, informacji, których trudno szukać gdzie indziej. Któż z nas wie, że Zapolska zrobiła prywatną wystawę w Krakowie i Lwowie? Nie informują o tym poważne biografie pisarki. Kolejna propozycja Aldony na długie jesienne wieczory to autobiografia wybitnej reżyserki Izabelli Cywińskiej „Dziewczyna z Kamienia”. Pisana z werwą. Nie można się od niej oderwać!

Zachęcamy do czytania i dzielenia się wrażeniami na kolejnych BZCz!
W imieniu swoim i koleżanek serdecznie zaprasza Jola

bzcz 1 bzcz 2

Poprawiony: poniedziałek, 18 stycznia 2016 13:09