XXI - 21.10.2015 r. - „Od Jane Austen do Virginii Woolf” - relacjonowała Renata Banasińska
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start PBW w Warszawie

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

XXI - 21.10.2015 r. - „Od Jane Austen do Virginii Woolf” - relacjonowała Renata Banasińska
poniedziałek, 26 października 2015 11:43

W minioną środę 21 października odbyło się pierwsze w roku szkolnym 2015/2016, a w ogóle już XXI, spotkanie z cyklu „Bibliotekarze z pasją”- Od Jane Austen do Virginii Woolf. Koleżanka z Biblioteki dla Dzieci – Wypożyczalni nr 26 na Bielanach, Renata Banasińska, opowiedziała zebranym o swoich podróżach literackich po Wielkiej Brytanii. Podróżowała po południowo-wschodniej Anglii – hrabstwach Hampshire i West Sussex – różnymi środkami lokomocji, oczywiście pieszo też.

Już na pierwszych zdjęciach zobaczyliśmy malownicze wzgórza pełne lawendy i kwitnących ostów. Stare zamki dziś zamienione na hotele, elżbietańskie domy, katedry, jak ta w Chichester z cennymi płaskorzeźbami z XII wieku i XIX-wiecznymi witrażami Marca Chagalla.

Tematem spotkania były literackie wędrówki, więc Renata Banasińska opowiadała o domach znanych pisarek angielskich: Eleanor Farjeon, Virginii Woolf i Jane Austen. Eleonor Farjeon mieszkała w hrabstwie West Sussex. Tworzyła w I połowie XX wieku przede wszystkim dla dzieci. Jest laureatką Nagrody im. Hansa Christiana Andersena i Nagrody im. Lewisa Carrolla.

Virginia Voolf razem z mężem Leonardem mieszkała w Rodmell nad rzeką Ouse, w której w 1941 popełniła samobójstwo. Posiadłość Monks House kupili w 1919 roku, a w 1940 zamieszkali na stałe. Dom nie zachwycił ich – był niski, ciemny, surowy, bez ogrzewania, ciepłej wody i elektryczności. Stał się przyjaźniejszy, gdy Woolfowie odremontowali go i pomalowali ściany na zielono. W umeblowaniu pomagali im przyjaciele z Grupy Bloomsbury, m. in. Roger Fry, Duncan Grant i siostra Virginii – Vanessa Bell. Dom otaczał i do dziś otacza wspaniały ogród, w którym są warzywa, drzewa owocowe i kwiaty. To on zdecydował o kupnie posiadłości przez Woolfów. W ogrodzie znajdują się popiersia właścicieli, a prochy Leonarda – zgodnie z jego wolą – rozrzucono na terenie ogrodu, miejscowości i hrabstwa.

Wszystko to mogliśmy zobaczyć na pięknych fotografiach, które w deszczowy warszawski wieczór przeniosły nas do starej Anglii – wyjątkowo pogodnej i barwnej. Stało się tak za sprawą wspaniałych angielskich ogrodów wyjątkowo zadbanych i znakomicie wkomponowanych w architekturę. Zachwyt nasz wzbudził XVI-wieczny folwark Southover Grange Gardens Lewes zbudowany z kamieni. Oczywiście folwark otoczony jest przepięknym ogrodem, w którym w 1951 roku królowa Elżbieta II, jeszcze jako księżniczka, zasadziła drzewko tulipanowca.

Czekaliśmy na zdjęcia domu Jane Austen w Bath w hrabstwie Somerset, w dolinie rzeki Avon. Za czasów gregoriańskich miejscowość stała się popularnym ośrodkiem wypoczynkowym i takim jest do dziś. Pisarka mieszkała w Bath w latach 1801-1806. Tam rozgrywa się akcja jej dwóch powieści: „Perswazje” i „Opactwo Northanger”. Co roku jesienią w mieście odbywa się festiwal Jane Austen.

Wędrówkę po literackiej Anglii zakończyliśmy w Hampstead – luksusowej dzielnicy północnego Londynu. Mają tu swe posiadłości znaczące postacie świata kultury, literatury i polityki. W latach 1918-1933 mieszkał w Hampstead John Galsworthy. Dzielnica słynie z ogromnego parku o powierzchni ok. 320 hektarów, jednego z największych w Londynie, a park – ze wzgórza, z którego można podziwiać centrum Londynu.

Skończył się pokaz zdjęć i ciekawa opowieść Renaty Banasińskiej. Czas wrócić do warszawskiej bibliotekarskiej rzeczywistości.

2015-10-21b

Poprawiony: poniedziałek, 26 października 2015 12:06