image1 image2 image3 image4 image5 image6

Serdecznie zapraszamy nauczycieli na konferencję "Edukacja Varsavianistyczna w szkole - III edycja - [program konferencji]

Zgłoszenia: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl (imię i nazwisko, miejsce pracy, nr tel.),
Udzielanie informacji pod nr tel. 501-379-703 lub 22 810 46 64 wew. 110
Konferencja jest bezpłatna.
Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.

Jesteś tutaj: Start Filie

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

polona

KLANZA – co to takiego?
wtorek, 10 listopada 2015 08:32

KLANZA – Klub Animatora Zabawy to zapis działań i warsztatów prowadzonych przez ponad 20 lat „metodami pedagogiki zabawy oraz refleksja nad zdobytymi tą drogą efektami uczenia się we współpracy z grupą i uczenia się od siebie nawzajem”. Jest to prosta, a zarazem bardzo skuteczna metoda integracji, która wyzwala w uczestnikach chęć zmian rzeczywistości społecznej i edukacyjnej. Metoda KLANZY wykorzystywana jest w pracy wychowawczej z dziećmi i dorosłymi, osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Można więc powiedzieć, że jest wszechobecna, bo z powodzeniem sprawdza się w placówkach edukacyjnych, szkołach i uczelniach, jak i w domach opieki społecznej i na uniwersytetach trzeciego wieku. Aby móc opowiedzieć o metodzie KLANZY, PBW Filia Błonie zorganizowała w dniu 4 listopada br. warsztaty metodyczne dla nauczycieli bibliotekarzy i animatorów kultury, którzy wyrazili zainteresowanie taką formą pracy grupowej z dziećmi lub młodzieżą. Ponieważ zbliżają się święta Bożego Narodzenia, tematem przewodnim był wątek świąteczny. Zajęcia poprowadziły Panie Katarzyna Gołubiew i Katarzyna Pietraczyk z Wydziału Wspomagania Edukacji przy Bibliotece Głównej w Warszawie.

1 2

Na początku, aby grupę zintegrować, wszyscy zostali zaangażowanie w strojenie choinki zrobionej w formie stożka z zielonego kartonu. Każdy uczestnik przygotował dekoracje i zawiesił je.

 

3 4

Kolejnym etapem była zabawa pod nazwą Boże Narodzenie. Następnie było kilka przykładów innych gier m.in.: Robimy teatrzyk, Księżniczki, Rycerze, Smoki oraz gra planszowa na podstawie Opowieści Wigilijnej.

5 6 7

Wszystko to przemawia za potrzebą przeniknięcia tych metod do codziennej pracy pedagogicznej, by uczynić ją młodszą, żywą i bardziej atrakcyjną. Aby jednak tak się stało niezbędne jest osobiste zaangażowanie, ale także przypadek, który jest bodźcem do kolejnych ciekawych pomysłów. Znaczenie mają działania, które wspierają aktywność, i zadowolenie uczestników. Styl pedagogiki zabawy jest prosty i uniwersalny, trzeba się tylko do niego przekonać i zacząć stosować na zajęciach zarówno z dziećmi jak i z młodzieżą. Po zakończeniu zajęć praktycznych, odbyła się żywa dyskusja i wymiana uwag, i spostrzeżeń przy kawie i ciastku.
Uczestnicy byli zainteresowani innymi przykładami zabaw. Taki spis zamieszczony jest w zakładce „załącznik do warsztatów z metody KLANZY”. Zainteresowanych odsyłamy na naszą stronę www.pbw.waw.pl Filia Błonie.


Poprawiony: wtorek, 10 listopada 2015 09:46