Lekcje biblioteczne
image1 image2 image3 image4 image5

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata”

źródło: UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

BM
Dziękujemy księgarni internetowej BookMaster za nieodpłatne przekazanie książek.

Lekcje biblioteczne
czwartek, 10 grudnia 2015 15:41

Proponowane tematy zajęć:

 

Przedszkola

1. Czemu Myszka się smuci? Kraina dziecięcych emocji

Zajęcia przeznaczone dla grup przedszkolnych z wykorzystaniem książki autorstwa Doroty Gellner Myszka. Na zajęciach dzieci dowiedzą się jak wiele uczuć i emocji drzemie w ich dziecięcych umysłach. Z pomocą tytułowej Myszki pomożemy im je poznać, nazwać, przybliżyć. Zajęcia kierowane są do grup 3-4 letnich.

2. Czy każdy wąż jest straszny? Zabawy z Crictorem

Jaki może być wąż? Nudny, powolny, straszny i zły. A może wesoły, szczęśliwy, zadowolony.
Na te i inne pytania odpowiemy na lekcji: Czy każdy wąż jest straszny? Lekcja z wykorzystaniem książki: Crictor i inne niesamowite stwory T. Ungerera. Lekcja przeznaczona jest dla dzieci 5-6 letnich.

Dla szkoły podstawowej

1. Historia książki

Lekcja przeznaczona dla uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Trwa 45-60 minut. Uczniowie poznają dzieje książki od tabliczek glinianych do wynalezienia druku. Lekcja z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.

2. Teatrzyk Kamishibai (I-III klasa)

Teatrzyk Kamishibai. Lekcja jest przeznaczona dla uczniów nauczania początkowego. Dzieci poznają formę teatrzyku Kamishibai (z języka japońskiego: teatr ilustracji), który łączy w sobie książkę z teatrem. Lekcja z wykorzystaniem skrzynki Butai (drewnianego parawanu) oraz gotowych plansz narracyjnych. Czas trwania zajęć: 45-60 minut.

3. Katalogi biblioteczne

Uczniowie poznają katalogi tradycyjne oraz katalog komputerowy. Ćwiczenia praktyczne mają na celu zdobycie przez uczniów umiejętności wyszukiwania i selekcji informacji. Lekcja z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.

4. Lekcja literacka dotycząca życia i twórczości Marii Kownackiej (na terenie biblioteki i w szkołach)

Uczniowie poznają najważniejsze fakty z życia Marii Kownackiej, główne nurty jej twórczości oraz historię powstania Plastusia. Prezentacja fotografii przedstawiających pisarkę. Wspólne słuchanie fragmentu książki „Za żywopłotem" czytanego przez Marię Kownacką.

5. Warsztat informacyjny biblioteki

Uczniowie poznają warsztat informacyjny Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie: księgozbiór podręczny, rodzaje katalogów tradycyjnych, katalog online. Ćwiczenia praktyczne mają na celu zdobycie przez uczniów umiejętności wyszukiwania informacji w katalogu Integro. Na zakończenie krótka wycieczką po bibliotece.

6. Wprowadzenie do konkursu Wydajemy Własną Książkę – regulamin, przykłady, sposoby realizacji

Wprowadzenie do konkursu "Wydajemy Własną Książkę". Celem zajęć jest budowanie motywacji do korzystania z książki, poprzez pogłębienie wiedzy o jej powstawaniu i funkcjonowaniu. Wspólnie omawiamy "życie książki" od jej narodzin w umysłach autorów (pisarzy, ilustratorów), przez drukarnie, introligatornie, księgarnie, biblioteki...do czytelników. Prezentujemy wybrane książki z biblioteki pedagogicznej i "Biblioteki Białych Kruków" - wydanych przez dzieci i młodzież. Bawimy się w wydawnictwo, wybieramy najpiękniejszą książkę lub ...wspólnie czytamy. Informujemy o konkursie i zachęcamy do udziału.

Dla gimnazjum

1. Encyklopedie i słowniki

Celem lekcji jest zapoznanie uczniów z budową i zasadami wyszukiwania w encyklopediach, słownikach. Uczeń rozumie funkcję żywej paginy i indeksu oraz układu haseł w wydawnictwach informacyjnych. Ćwiczenia praktyczne mają na celu zdobycie przez uczniów praktycznej umiejętności wyszukiwania informacji w wydawnictwach informacyjnych.

2. Katalogi biblioteczne

Uczniowie poznają katalogi tradycyjne oraz katalog komputerowy. Ćwiczenia w wyszukiwaniu informacji według różnych elementów opisu: autora, tytułu, hasła przedmiotowego. Lekcja z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.

Dla szkoły ponadgimnazjalnej

1. Komputerowe katalogi biblioteczne

Uczniowie poznają katalogi komputerowe kilku wybranych bibliotek. Ćwiczenia w wyszukiwaniu informacji według różnych elementów opisu: autora, tytułu, hasła przedmiotowego. Lekcja z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.

2. Lekcje literackie dotyczące życia i twórczości poetów polskich:
Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Władysława Broniewskiego, Bolesława Leśmiana i Juliana Tuwima (na terenie biblioteki i w szkołach)

Lekcja literacka przeprowadzana w konkretnej szkole (w grupach do 25 osób). Uczniowie poznają fakty i ciekawostki z życia wybranego poety oraz niektóre jego wiersze. Prezentacja fotografii i dokumentów związanych z danym twórcą. W przypadku większości poetów także prezentacja wiersza w interpretacji autora.


Poprawiony: piątek, 15 września 2017 11:30