Wieści z dnia 27.01.2016 r. - Zimowy Bazar Zauroczeń Czytelniczych
image1 image2

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Koło SBP

wwe_b

MOODLE2

MOODLE

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Wieści z dnia 27.01.2016 r. - Zimowy Bazar Zauroczeń Czytelniczych
czwartek, 11 lutego 2016 16:19

W środę 27 stycznia odbyło się kolejne kameralne spotkanie poświęcone naszym lekturom. Pierwsza głos zabrała Marylka – bibliotekarka z Gimnazjum 126. Do przeczytania „Złodziejki książek” Markusa Zusaka pośrednio namówili ją uczniowie, którzy obejrzeli film będący ekranizacją tej powieści. Akcja toczy się tuż przed i podczas II wojny światowej. Bohaterką jest nastoletnia Liesel Meminger, która z przybranymi rodzicami mieszka na przedmieściach Monachium. Powieść australijskiego pisarza wciąga i zmusza do myślenia. Bardzo ciekawym zabiegiem jest kreacja narratora (potwierdziły to także inne koleżanki). Kim jest narrator? Nie zdradzę!

Misia przedstawiła książkę Doroty Karaś, reporterki Gazety Wyborczej „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami”. Są w niej bardzo ciekawe wywiady z szesnastoma cudzoziemcami z Europy, Azji i obu Ameryk, które przynoszą nam wiedzę o imigrantach, ale także o nas, Polakach. Czyta się jednym tchem.

Bożena zaprezentowała nam dwie pozycje. Pierwsza z nich to album „Przybysz” australijskiego ilustratora książek Shaun'a Tan'a (ur. 1974), dwukrotnego laureata World Fantasy Award i laureat Nagrody im. Astrid Lindgren. Druga książka to debiutancka powieść młodej (ur. 1988) amerykańskiej pisarki Tahereh Mafi zatytułowana „Dotyk Julii”. Publikacja była doskonale przyjęta przez młodzież. Bożenkę książka zaintrygowała.

Jola przyniosła kilka książek, wśród nich dwie, których publikacja była zakazana w PRL: „Na probostwie w Wyszkowie” Stefana Żeromskiego i „Uśmiech Lwowa” Kornela Makuszyńskiego. Pierwsza mówi o „wizycie” Dzierżyńskiego, Marchlewskiego i Kona u proboszcza w Wyszkowie tuż przed cudem nad Wisłą w 1920 r. Ci trzej panowie nie jawią mu się jako bohaterowie, ale zdrajcy narodu. Druga, wydawać by się mogło, niewinna książeczka dla młodzieży grzeszy tytułem. Lwów z polskimi bohaterami był zakazany. A książka jest piękna, uczy, bawi i na koniec wzrusza do łez. Koleżanki zadeklarowały, że koniecznie muszą do niej sięgnąć. Trzecia książka to „Karol z Atmy” Krystyny Dąbrowskiej. Biografia, ale pisana z perspektywy dziecka. Siostrzenica wybitnego kompozytora Karola Szymanowskiego pisze o swoim Wujciu, który miał duży wpływ na jej wychowanie. Od tej strony nie znałam Szymanowskiego. A obraz jest bardzo ciekawy.

Jola zaprezentowała jeszcze dwa przewodniki kupione podczas letniej wycieczki do Bawarii. Jeden przedstawia bajkowe pałace Ludwika II szalonego - „Przewodnik po zamkach i pałacach Neuschwanstein, Hochenschwangau, Linderhof, Herrenchiemsee” ze zdjęciami Agencji Fotograficznej Huber i tekstem Dorothei Baumer, a drugi bawarską Częstochowę - „Altötting. Dzieje sanktuarium i miasta” Stefana Koniga. Było co oglądać i wspominać. Zachęcamy do zwiedzania tego landu.

Na zakończenie głos zabrała Aldona. Tym razem nie mówiła o sztuce, tylko o „Lekarzach Pawiaka”, książce pod redakcją Tadeusza Skoczka, wydanej w Warszawie w 2015 r. Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza jest zwięzłym opisem historii Pawiaka. Część drugą stanowią zebrane relacje felczerów, lekarzy i pielęgniarek. Wśród tych relacji są opowieści prof. Stanisława Lotha, lekarki Czaplickiej-Śliwińskiej. Temat trudny i mało znany. Wart rozpropagowania.

lekarze

W imieniu swoim i koleżanek zachęcam do sięgnięcia po którąś z tych książek.

kol

Wasza Jola


Poprawiony: wtorek, 23 lutego 2016 16:10