2.03.2016 - Spotkanie z nową książką - warsztaty dla nauczycieli pracujących w gimnazjach
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

2.03.2016 - Spotkanie z nową książką - warsztaty dla nauczycieli pracujących w gimnazjach
piątek, 04 marca 2016 11:26

Na warsztaty dotarło 16 osób zatrudnionych w bibliotekach szkolnych (przeważnie w gimnazjach). Zaczęliśmy od wysłuchania tekstu Małgorzaty Strzałkowskiej „Zielony i Nikt”, którą to książkę zaproponowałam jako uniwersalną i poruszającą czytelnika w każdym wieku. Po wysłuchaniu i obejrzeniu ilustracji był czas na krótką refleksję nad jednym (najważniejszym) słowem, które nam przyszło do głowy w trakcie słuchania tekstu. Potem padło polecenie: „Nic nie mów – pomyśl (przekazując srebrną kulę do osoby po prawej stronie) o kimś, kto pomógł Ci w życiu najbardziej”. Następnie jeszcze jedno zadanie: „Nic nie mów - pomyśl (przekazując światełko) czy jest w twoim otoczeniu osoba potrzebująca pomocy. Czy zastanowisz się jak to zrobić?

Drugą książką, która miała nas poruszyć tego dnia był tekst Ewy Nowak zatytułowany Dane wrażliwe. Omawiane problemy to: kłamstwo, manipulacja, presja grupy. Tym razem uczestniczki warsztatów wylosowały cytaty wybrane wcześniej przeze mnie z całej książki. Po chwili zastanowienia snuły opowieść, w której przeplatały się zdania z książki ze zdaniami wymyślonymi przez panie bibliotekarki. Powstała jedyna w swoim rodzaju opowieść, która miała zainspirować do przeczytania omawianej książki.
Wymyślona historia posłużyła wymianie zdań na temat „niewinnych, sytuacyjnych kłamstw”, które wymykają się spod kontroli i zaczynają żyć własnym życiem prowokując osobę mijającą się z prawdą do brnięcia w nieprawdziwą sytuację.
Przed przerwą zaproponowałam jeszcze grę „W pogoni za rubinową piłką”, która miała uzmysłowić, że nie wszystko co nam się wydaje cenne i wartościowe w danym momencie, jest takie w rzeczywistości. Trudna sztuka rozróżniania tego, co wartościowe od tego, co cenione w danej chwili przez otoczenie wymaga wysiłku, wiedzy, przemyśleń i odwagi cywilnej. Do tego zachęca pośrednio książka Ewy Nowak.

gramy

Po przerwie „zakręciłam karuzelami”, by w ciekawy i aktywny sposób zapoznać uczestniczki szkolenia z bohaterami książki Barbary Ciwoniuk pod tytułem Ania. Panie otrzymały ksero fragmentów książki obfitujące w informacje o jej bohaterach. Każda uczestniczka „karuzeli” miała za zadanie zdobyć jak najwięcej informacji (zanotować je) w trakcie prowadzonej rozmowy podczas obrotów karuzeli. Uczestniczki miały za zadanie dopytywać się o informacje, które posiadały ich rozmówczynie. Po cyklu obrotów „karuzeli” każda uczestniczka szkolenia dysponowała bankiem informacji o najważniejszych bohaterach książki. Dzięki temu szybko zdobyły potrzebną wiedzę do dyskusji o bohaterach książki i ich problemach.

karuzela

Gdy ucichły emocje związane z różnym spostrzeganiem Ani, jej rodziny i przyjaciela zaproponowałam zabawę w plotkowanie o głównej bohaterce książki napisanej przez Barbarę Kosmowską zatytułowanej Niechciana. Tym razem znowu rozdaję ksero starannie wybranych fragmentów książki. Dzielę wszystkich uczestników na 2 grupy. Każdy uczestnik grupy zapoznaje się z otrzymanym fragmentem książki. Poszczególne osoby relacjonują, czego dowiedzieli się ze swoich fragmentów. W ten sposób cała grupa szybko poznaje główne postaci i wątki. Następnie grupy otrzymują polecenie przygotowania się w grupach do odegrania scenki plotkowania. Zadaniem jest wcielić się w rolę kolegów z klasy, którzy plotkują na temat Kasi i jej problemów. Jedna grupa plotkuje, druga słucha. Potem następuje zmiana ról. Ponieważ plotkowanie wyzwala niezbyt dobrą energię i sposób myślenia o koleżance, zmieniam polecenie. Siadamy w kręgu i każdy ma powiedzieć jedno zdanie traktujące o tym, dlaczego współczuje Kasi. Teraz nastrój się zmienia całkowicie, a wypowiadane zdania prowokują do dyskusji i pytań pozwalających zrozumieć dokładniej sytuację głównej bohaterki książki.

plotka 2 plotkujemy

Na zakończenie „Błyskawiczny stosik”, czyli kilka słów o książkach polecanych, wybranych na stosik z ich fizycznym wyeksponowaniem i możliwością obejrzenia przez krótką chwilę. To zachęta do przeczytania książek wybranych przez bibliotekarza według określonej zasady np. nabytki miesiąca, książka, którą polubisz, zaryzykuj w ciemno ...itd.
Ocenę zajęć dokonano przy pomocy metody „Informacja błyskawiczna”.
Każdy uczestnik szkolenia napisał na karteczce 1-3 zdań, które uważał za istotne przy ocenie zajęć. Otrzymana informacja zwrotna zachęciła mnie do dalszych wysiłków w poszerzaniu oferty szkoleniowej z zakresu popularyzacji czytelnictwa. Panie zadeklarowały, że wykorzystają nabyte umiejętności w swej pracy z czytelnikiem.

Opracowała: Bożena Dawidowska-Langer


Poprawiony: poniedziałek, 07 marca 2016 11:30