31.03.2016 r. - Spotkanie z Krzysztofem Zanussim
image1 image2 image3

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

31.03.2016 r. - Spotkanie z Krzysztofem Zanussim
poniedziałek, 04 kwietnia 2016 14:09

W czwartek 31 marca Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie miała zaszczyt gościć w swoich progach wybitnego polskiego reżysera, scenarzystę i filozofa – Pana Krzysztofa Zanussiego.

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Sebastianem Koseckim, któremu serdecznie dziękujemy. Wzięła w nim udział młodzież z L LO im. Ruy Barbosy i Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 oraz mieszkańcy stolicy.

Krzysztof Zanussi jest postacią niezwykłą. To prawdziwy intelektualista i poliglota, laureat prestiżowych nagród, ale przede wszystkim ciepły i komunikatywny człowiek, prawdziwy „opowiadacz historii” – jak sam siebie określił. Reżyser chętnie dzielił się swoją ogromną wiedzą, przemyśleniami i zdobytym doświadczeniem. Często zabawiał zgromadzoną publiczność anegdotami, chętnie odpowiadał na liczne pytania.

Ważne słowa związane z dokonywaniem życiowych wyborów skierował do młodzieży. Jego zdaniem młodzi ludzie, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, są w trudnym, ale kluczowym dla nich momencie życia. To właśnie teraz muszą dokonać takich wyborów, które ukształtują ich przyszłe życie. On sam był najpierw studentem fizyki, którą jak podkreślał, „pokochał bez wzajemności”. Potem studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, aż w końcu uzyskał indeks Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 1966 roku ukończył tam studia reżyserskie.

Jako autor licznych publikacji książkowych wskazywał również na wielką wartość literatury, ale tej wybitnej, z tzw. „górnej półki”. Nawiązał do dzieł Szekspira, które, mimo że napisane ponad czterysta lat temu są ponadczasowe, ponieważ zawierają wiele uniwersalnych i nadal aktualnych prawd, a przede wszystkim znakomicie ukazują niezmienną naturę ludzką z całym wachlarzem dobrych i złych charakterów.

Na koniec spotkania młodzież ze zgromadzonych szkół wręczyła Krzysztofowi Zanussiemu kwiaty. Reżyser otrzymał również od organizatorów pamiątkowy dyplom. Nasz gość podpisywał książkę Strategie życia, czyli jak zjeść ciastko i je mieć i pozował do pamiątkowych zdjęć.

Dziękujemy Krzysztofowi Zanussiemu za to interesujące spotkanie. Na długo zapamiętamy jego cenne uwagi i spostrzeżenia.

To wydarzenie zainaugurowało cykl spotkań z ludźmi kultury i sportu, na które serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji ze spotkania z Krzysztofem Zanussim. Autorem zdjęć jest współorganizator Sebastian Kosecki.

Zanussi1 Zanussi2 Zanussi3 Zanussi4 Zanussi5 Zanussi6 Zanussi7 Zanussi8 Zanussi9 Zanussi10 Zanussi11 Zanussi12 Zanussi13 Zanussi14 Zanussi15 Zanussi16 Zanissi17 Zanussi18

Poprawiony: środa, 06 kwietnia 2016 10:51