image1 image2 image3 image4 image5 image6

Serdecznie zapraszamy nauczycieli na konferencję "Edukacja Varsavianistyczna w szkole - III edycja - [program konferencji]

Zgłoszenia: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl (imię i nazwisko, miejsce pracy, nr tel.),
Udzielanie informacji pod nr tel. 501-379-703 lub 22 810 46 64 wew. 110
Konferencja jest bezpłatna.
Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.

Jesteś tutaj: Start Filie

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

polona

XIV Jesienne spotkanie z książką w Bibliotece Pedagogicznej opowieść o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
piątek, 07 października 2016 12:59

„Lilka”

XIV Jesienne spotkanie z książką w Bibliotece Pedagogicznej opowieść o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to jedna z najpopularniejszych i najchętniej czytanych polskich poetek. Jej poezja jest pełna emocji i wyznań. Rok temu obchodziliśmy 70. rocznicę jej śmierci. Pochodziła ze słynnego rodu Kossaków. Urodzona w Krakowie jako wnuczka wybitnego polskiego malarza Juliusza Kossaka, córka Wojciecha i siostra Magdaleny Samozwaniec. Od najmłodszych lat była bardzo utalentowana. Mówiono o niej cudowne dziecko, jednak jej dzieciństwo było naznaczone kalectwem, którego skutki odczuwała przez całe życie. Jako kilkuletnia dziewczynka upadła, a złamania obojczyka, którego doznała, lekarze nie byli w stanie wyleczyć. Będąc „panną na wydaniu” maskowała swoją ułomność pięknymi włosami, nosiła szale, peleryny, lisy i zwiewne tiule. „Lilka” to zbiór wspomnień i listów napisanych do poetki, to również imię przybrane przez pisarkę, a wzięło się prawdopodobnie od fioletu, który był jej ulubionym kolorem. Była bardzo płodną pisarką. Jej natchnieniem była miłość.

IMG_1104

Beata Obertyńska pisze o niej „kochała i była kochaną, a jej wiersze powstawały na odwrotach kopert, na marginesach gazet, na sklepowym papierze. Wiersz raz napisany przestawał ją interesować. Gubiła je jak paw pióra. Można było chodzić za nią i zbierać je garściami”. „Pisząc o Lilce, nie sposób pominąć jej „dziedzicznych obciążeń”… wybitny – o dziwo w niczym do kossakowskiego niepodobny malarski talent przekreśliła w sobie dla poezji, a właściwie nie przekreśliła, tylko zmieniła technikę, przechodząc z linii i koloru na słowo”. Jej pierwsze małżeństwo trwało krótko i było raczej nieporozumieniem. Kiedy uzyskała rozwód z Bzowskim, poślubiła Jana Pawlikowskiego, niestety, to małżeństwo też ją rozczarowało. Dopiero związek z Jasnorzewskim dał jej poczucie bezpieczeństwa. „Gdy kochała, pisała wspaniałe wiersze, gdy brakowało kochania, usychała jak kwiat”. Zygmunt Leśnodorski pisze o niej, że „chwilami była istotą zupełnie nierzeczywistą. Uosobioną magią poezji”. Natomiast Stanisława Potocka, przyjaciółka siostry, o którą Lilka była bardzo zazdrosna pisze o niej, że „kochała się chwalić i była próżna. Mocno obnosiła się z tym, że jest córką i wnuczką Kossaków. Lubiła, kiedy się nią zachwycano, męcząca w towarzystwie, lubiła rządzić”. Jej trzeci mąż Stefan Jerzy Jasnorzewski – Lotek tak pisze o swojej ukochanej. „Jest dla mnie wszystkim, co dać mi mogła ziemia. Jest wiatrem. Jest ciszą”. Wspomina ich pobyt w Anglii. Lilka nie lubiła tego miejsca. Bała się ludzi, chciała wracać do Polski, ale przecież trwała wojna. Bała się bólu i śmierci. Zmarła 9 lipca 1945 roku w Manchesterze mając 54 lata.
Te wspomnienia, listy i zdjęcia zebrała, opracowała i wydała w swojej kolejnej biograficznej opowieści znana nam ze wcześniejszych spotkań Pani Mariola Pryzwan. Właśnie w dniu 5 października 2016 roku Misia była gościem Biblioteki Pedagogicznej. Wspomnienia o Lilce uzupełniła prezentacją niepublikowanych dotąd zdjęć. Wysłuchaliśmy również wierszy śpiewanych przez Krystynę Jandę w spektaklu muzycznym „Dancing” wystawianym w Teatrze Polonia. Misia pochwaliła się swoją nową książką „Moje fascynacje”, która w dużym skrócie opowiada o jej bohaterach.

Po prelekcji były kwiaty i podziękowania.

IMG_1126 IMG_1127

Na spotkaniu gościliśmy koleżanki i kolegów bibliotekarzy z powiatu warszawskiego zachodniego, Pana Romana Nowoszewskiego, znanego błońskiego bibliofila oraz młodzież z I LO im. Wł. Broniewskiego w Błoniu pod opieką Pani Moniki Wolskiej.

IMG_1133 IMG_1139

Po spotkaniu autorskim odbyła się dalsza informacyjna część konferencji skierowana do nauczycieli bibliotekarzy.


Poprawiony: piątek, 07 października 2016 13:13