13.12.16 r. - Literacki wtorek z Małgorzatą Strzałkowską
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

13.12.16 r. - Literacki wtorek z Małgorzatą Strzałkowską
wtorek, 13 grudnia 2016 14:25

Sala pełna dzieci z klas 1-3 i kolejne już spotkanie z Małgorzata Strzałkowską. Za każdym razem jest inaczej. Dziś relacja z najnowszych zmagań autorki z materią słowa, a nawet filmu. Okazało się, że obecnie tłumaczy bajki Disneya do druku w języku polskim. Męczące to zajęcie, bo polega przede wszystkim na oglądaniu wielokrotnym bajek, by uchwycić zarówno treść bajki jak jej klimat i scenerię. Potem trzeba zmieścić się w wyznaczone ramy i wymagania wydawcy. Bardzo żmudna praca, w której uporanie się z zadaniem cieszy najbardziej.
Potem krótka refleksja nad słowami alfabet i abecadło, która jest wstępem do zaprezentowania dzieciom książki „Wielka podróż z abecadłem”. Dużo wyszukanych słów i zagadkowe ilustracje Piotra Rychela, który ukrył wiele obrazków odzwierciedlających słowa w niecodziennych miejscach i scenerii. „Dawniej, czyli drzewiej” to kolejna książka, o której mówiła autorka ponad 160 tytułów. Z pasją przywoływała pochodzenie słów, które wyszły całkowicie z użycia lub zmieniły na przestrzeni dziejów swoje znaczenie. Dowiedzieliśmy się, że słowo „pokurcz” oznaczało dawniej skrzyżowanie charta z psem innej rasy, a „linijka” to pojazd konny do podróżowania na krótkie odległości. Słowa „brzechwa” to część strzały, a „gniotek” to kiedyś bardzo smaczne ciasto. Pierwsze pytanie jakie padło z sali do Małgorzaty Strzałkowskiej to pytanie o zwierzęta. Dowiedzieliśmy się, że posiada kolekcję około 600 kotów z porcelany i innych materiałów. Jeżeli chodzi o żywe zwierzęta, to miała kotkę i psy: Matyldę, Ganę, Makarego, a obecnie małą Dziunię. Autorka zdradziła nam również co lubi czytać najbardziej. Przede wszystkim lubi poezję Gałczyńskiego i Tuwima, książki psychologiczne, krótkie opowiadania i kryminały. Nie lubi czytać biografii. Spotkanie trwało pełną godzinę, a potem długa kolejka do autografów.

MS literackie wtorki

Poprawiony: wtorek, 13 grudnia 2016 14:28