Wystawa z okazji 140. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci Bolesława Leśmiana
image1 image2 image3 image4 image5

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Wystawa z okazji 140. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci Bolesława Leśmiana
piątek, 20 stycznia 2017 15:01

W 2017 roku przypada 140. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Bolesława Leśmiana. Chcąc uczcić te rocznice Mariola Pryzwan z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie przygotowała wystawę poświęconą poecie.

Bolesław Leśmian, a właściwie Lesman, urodził się prawdopodobnie 22 stycznia 1877 roku w Warszawie, zmarł 5 listopada 1937 także w stolicy. Z wykształcenia był prawnikiem.
Skończył Wydział Prawny Uniwersytetu św. Włodzimierza w Kijowie. Pracował jako notariusz w Hrubieszowie i Zamościu. Nie znosił tego zajęcia. Wszelkie dokumenty do końca życia podpisywał nazwiskiem Lesman. Dla miłośników poezji pozostał Bolesławem Leśmianem, niezapomnianym twórcą „Łąki” i cyklu „W malinowym chruśniaku”. Wielu twierdzi, że pisał najpiękniejsze erotyki. Jego wiersze w czasach debiutu u schyłku Młodej Polski i potem w dwudziestoleciu międzywojennym były niezrozumiane, a nawet lekceważone. Jego twórczość była oryginalna i nowatorska zwłaszcza w sferze językowej. Stworzone przez poetę neologizmy noszą miano leśmianizmów.
Po wojnie uznano Leśmiana za jednego z największych polskich poetów. Niektórzy historycy literatury uważają go nawet za najwybitniejszego polskiego poetę XX wieku.

1p 3p 9p 10p 2p 4p 5p 6p 7p 8p 11p

Poprawiony: piątek, 20 stycznia 2017 15:12