Wieści z dnia 18.01.2017 r. - XI Zimowy Bazar Zauroczeń Czytelniczych
image1 image2 image3 image4 image5

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Wieści z dnia 18.01.2017 r. - XI Zimowy Bazar Zauroczeń Czytelniczych
środa, 25 stycznia 2017 11:47

W środę 18 stycznia - w rozszerzonym gronie - spotkaliśmy się na XI już Bazarze Zauroczeń Czytelniczych. Nieobecna była stała uczestniczka naszych spotkań – Aldona. Przedstawiłam jednak książkę, którą koleżanka polecała mi wcześniej – „Trzy pory dnia” Krzysztofa Tyszkiewicza, brata Beaty Tyszkiewicz. Aldonka jest wielbicielką sztuki przez wielkie „S’, ale także codziennej sztuki kulinarnej. O tym traktuje ta książka. Można skorzystać z wielu porad i przepisów pana Krzysztofa, a także poznać rodzinne anegdoty znanego rodzeństwa.

zdj. 1

Jola. Następnie przeszłam do swoich propozycji – jednej powieści i trzech książek biograficznych. Dotychczas znałam Monikę Warneńską jako autorkę piszącą o kolegach po piórze. Teraz sięgnęłam po „Pałac Dioklecjana”, za który pisarka dostała w roku 1988 wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie literackim na powieść. Książka o pięknej miłości i brutalnej rzeczywistości: II wojny światowej w Europie i komunizmu w Polsce. Kończyłam czytać w nocy z wilgotnymi oczami (co nie jest dla mnie typowe).

zdj. 2

Kolejne moje propozycje to nieduże książeczki z serii „Ludzie niezwyczajni…”, które Towarzystwo im. Stanisława ze Skarbimierza publikowało w Wydawnictwie DiG pod koniec XX w. (1998-2000): „Dezydery Chłapowski” Krzysztofa Chłapowskiego, „Wincenty Witos” Jana Sałkowskiego i „Stefan Starzyński” Anny Kardaszewicz. Większość tych pozycji czyta się jednym tchem. Kim był Chłapowski? Adiutantem i ulubieńcem Napoleona, szwagrem… wielkiego księcia Konstantego, powstańcem 1830 r., politykiem, pionierem nowoczesnego rolnictwa w Wielkopolsce. Witos - trzykrotny premier w okresie II RP.
Czy wiemy, że największą pasją młodego Wicka było czytanie książek? Starzyński – wielki prezydent Warszawy, świetny organizator, człowiek prostolinijny, marzący o wielkiej Warszawie. W tych książkach czytelnik może znaleźć wiele interesujących szczegółów. Zachęcam do lektury.

Wątek biograficzny pociągnęła Misia przedstawiając dwie publikacje: swoją „Wymyśliłam cię. Irena Jarocka we wspomnieniach” i „Cybulski. Podwójne salto” Doroty Karaś. Książka o Jarockiej miała dwie promocje w Warszawie – 29 listopada 2016 r. w kinie Atlantic i 21 stycznia 2017 r. (w rocznicę śmierci popularnej i uwielbianej przez publiczność piosenkarki) w Klubie Księgarza. A sama piosenkarka będzie patronką lasu w warszawskiej Białołęce (Las Ireny Jarockiej).

zdj. 3

Do Misi, która wcześniej pisała o Zbigniewie Cybulskim, zgłosiła się Dorota Karaś prosząc o potrzebne materiały. Otwarta postawa naszej koleżanki spowodowała, że powstała dobra biografia aktora, a Misia zyskała nową przyjaciółkę z Trójmiasta. Dorota Karaś dotarła też do pamiętnika wujka gwiazdora – Marcina Jaruzelskiego, zawierającego cenne informacje, wcześniej nieznane.

Powrót do powieści nastąpił dzięki Lilce, chociaż nie było to dalekie odejście od rzeczywistości. Lilka przedstawiła nam nowego autora Jarka (dlaczego nie Jarosława??) Szulskiego i jego książki „Zdarza się” i „Sor”. Szulski jest nauczycielem, uczy geografii w gimnazjum. Terenem akcji jego powieści jest szkoła. Autor porusza różne problemy szkolne, a zwłaszcza relacje nauczyciel (Duży) – uczeń (Mały). Chętnie zaprosiłybyśmy autora na konferencje organizowane przez PBW dla nauczycieli!

Absolwentem geografii jest także nasz nowy uczestnik, pan Grzegorz – bibliotekarz i dyrektor szkoły. Zaprezentował trzy propozycje, każda w innym stylu. Zaczął od książki „Spowiedź”, której autorem jest Calek Perechodnik (1916-1944), urodzony w Otwocku, wykształcony Żyd (w 1937 r. skończył agronomię w Tuluzie). Calek, żeby uratować żonę i córkę, został policjantem w getcie otwockim (drugie co do wielkości getto na Mazowszu). W czasie wojny Perechodnik pisał pamiętnik. Po śmierci autora, jego brat zaniósł rękopis do Żydowskiego Instytutu Historycznego. Po wielu latach został opublikowany. Obecnie wyszło czwarte wydanie. Rzecz warta upowszechnienia!

zdj. 4

Pozostałe propozycje to „Brewiarz dyplomatyczny” Baltazara Gracjana pierwszy raz opublikowany w 1647 r. (jest to zbiór maksym z omówieniem. Pan Grzegorz lubi ofiarowywać ten tytuł nauczycielkom, z którymi pracuje) oraz „Opowieści z duszą” chilijskiej pisarki Rosario Gomez Alfonso.

zdj. 5

Bożena. Znów powrót do biografii. Koleżanka przedstawiła nam „Agnieszkę Osiecką”. Trudno nie lubić jej bohaterki! Książkę czyta się bardzo dobrze. Bożenka nie byłaby sobą, gdyby nie zaprezentowała nam jakiejś książki dla dzieci. Tym razem było to „Niezłe ziółko” Barbary Kosmowskiej. Opowieść świetna na podratowanie poczucia własnej wartości!

Przy książkach dla dzieci została Monika z Biblioteki Publicznej. Pierwsza z trzech propozycji to „Zuźka D. Zołzik jest wyjątkowa” Barbary Park – książka zabawna, śmieszna. Jej bohaterka zawsze chce dobrze, a wychodzi źle. „Mateuszek” napisany przez Elvirę Lindę przeznaczony jest dla czytelników w wieku 10-14 lat. Trochę przypomina słynnego Mikołajka. Jest wesoły, lubi przygody. Z nieprzewidzianych opresji ratuje go dziadek. Ostatnia propozycja Moniki to „Wielki kot w małym mieście” Deweya. Tytułowy bohater, znaleziony przez bibliotekarki, przeżywa swoje przygody w bibliotece.

zdj. 6

O bibliotece, tylko większej i poważniejszej, jest publikacja, którą przyniosła Greta, a mianowicie „Stary BUW” Piotra Matywieckiego. Koleżanka, absolwentka warszawskiego Bibliotekoznawstwa, miała w BUW-ie miesiąc praktyk podczas studiów. Poznawała tę zasłużoną placówkę właśnie pod kierunkiem autora książki. Z łezką w oku wspominała stare, dobre czasu! Większość z nas chadzała do czytelni BUW-u! Piotr Matywiecki pisze także wiersze, jest również autorem biografii Juliana Tuwima.

Jako ostatnia głos zabrała Marylka S. Zaczęła od książki „Skrawki” Krystyny Sienkiewicz, popularnej aktorki i plastyczki, która przeszła udar i operację czerniaka gałki ocznej. Czytała ją ze zmiennymi uczuciami – najpierw złościła się, że to zlepek, a nie literatura, później jednak nie mogła się od niej oderwać. Książkę poleciłaby różnym osobom po przejściach, zaraża optymizmem!

zdj. 7

Na zakończenie Marylka przeczytała nam kilka wierszy swej koleżanki Waldemary Anny Fiszer z nowych tomików „Senny kontur” (2015) i „Płomień w bieli” (2016).

zdj. 8

Nasze spotkania mają charakter otwarty. Każdy może do nas dołączyć. Przyjść ze swoimi książkami lub tylko posłuchać, co mówią inni o swoich lekturach. Przymusu dzielenia się wrażeniami nie ma, ale większość uczestników chce opowiadać! Może wiosną nasz krąg się jeszcze poszerzy? Zapraszamy serdecznie!

zdj. 9 zdj. 10

W imieniu uczestnków Jola


Poprawiony: piątek, 10 lutego 2017 15:59