26.01.17 r. - Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią
image1 image2 image3 image4 image5

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

26.01.17 r. - Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią
piątek, 27 stycznia 2017 13:15

Napisanie i wydanie książki to niełatwa sztuka, zwłaszcza dla nastolatka. Jednak nie dla wytrwałego w dążeniu do realizacji swoich marzeń zaledwie osiemnastoletniego Tomasza Sobani, ucznia I LO im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach.

1

Jego debiutancka powieść Speculo ukazała się w 2015 roku, a sam pisarz był gościem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie. Na spotkanie autorskie z debiutantem zaproszono młodzież z kilku gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych warszawskich szkół.
Nasz gość już na początku spotkania podkreślił wartość płynącą z czytania książek. On sam zawsze wolał zaszyć się gdzieś z książką, niż spędzać czas na oglądaniu telewizji czy graniu w gry komputerowe. Przeczytane książki go ukształtowały, wzbogaciły słownictwo, wreszcie… pośrednio zmotywowały do spróbowania swoich sił w posługiwaniu się piórem. Młody autor był konsekwentny i pracowity. Mimo wielu obowiązków, nie rezygnował z napisania swojej książki. Przyznał, że robił to nawet w trakcie lekcji, co zgromadzona młodzież przyjęła z entuzjazmem.
Wiele osób nie wierzyło, że uda mu się napisać i wydać książkę. On jednak nie rezygnował ze swoich marzeń i po prostu pisał dalej, rozwijając fabułę powieści…
Kiedy książka była już napisana, Tomek wysłał ją do dwóch wydawnictw. Obydwa zainteresowały się wydaniem Speculo chwaląc warsztat pisarski nastolatka i ciekawą fabułę powieści, ale ponieważ młody autor był debiutantem, zgodziły się na druk pod warunkiem, że młody pisarz pokryje 50% kosztów związanych z wydrukiem. Nastolatek nie zrezygnował, mimo że nie posiadał kwoty w wysokości prawie siedmiu tysiący złotych. Założył konto na portalu polakpotrafi.pl i w ciągu miesiąca zebrał wymaganą sumę.
Speculo jest powieścią z gatunku fantasy. Taki rodzaj literatury najchętniej czytają nastolatki. Jak autor sam przyznał, Speculo jest skierowana właśnie do nich. Autor zainteresował zgromadzoną w sali konferencyjnej młodzież. Uczniowie mieli do debiutującego pisarza mnóstwo pytań.
Po zakończeniu spotkania Tomek podpisywał swoje książki oraz pozował do pamiątkowych zdjęć.
Dziękujemy naszemu gościowi za spotkanie i życzymy realizacji kolejnych marzeń. Na koniec, za zgodą Tomasza Sobani, prezentujemy jego wiersz:

Wiedza sama,
Owo tchnienie,
Leży tylko
Na gór szczytach,
Osiągalna,
Światłem
Ćmy
!
!
!

3  12  6  10  13

fot. Barbara Szczepaniak
tekst: Katarzyna Gołubiew


Poprawiony: poniedziałek, 30 stycznia 2017 10:22