Akcja ŻONKILE w 74 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Akcja ŻONKILE w 74 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 16:18

19 kwietnia, w 74 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie uczestniczyli w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, w ramach której podjęto następujące działania:

 • Bibliotekarze wykonali papierowe żółte żonkile, wg szablonu przesłanego z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
 • Na radzie pedagogicznej, w której uczestniczyło 40 nauczycieli bibliotekarzy i pracowników biblioteki, przedstawiono ideę i cel akcji Żonkile. Po radzie odbył się pokaz filmu Nie było żadnej nadziei. Film wywarł na uczestnikach bardzo duże wrażenie. Liczymy na to, że w przyszłym roku do akcji ŻONKILE dołączą również nasze filie biblioteczne.
 • W wypożyczalni przygotowano dla czytelników wystawę książek o Powstaniu w Getcie Warszawskim.
  • W czytelni wystawiono w najcenniejsze zbiory PBW im. KEN ( zerówki, czyli książki wydane po 45 r.) Były to:
   • Edelman M., Getto walczy : udział Bundu w obronie getta warszawskiego, Warszawa, C.K. Bund, 1945, sygnatura 0 116042 GC.
  • Kermisz J., Powstanie w getcie warszawskim (19.IV.-16.V.1943) , Łódź, Centralna Żydowska Komisja Historyczna przy CK Żydów Polskich, 1946, sygnatura 0 116043 GC
  • Powstanie w ghetcie warszawskim 1943 r. : zbiór dokumentów, Warszawa, Państwowe Wydawnictwo Literatury Politycznej, 1945, sygnatura 0 167034 GC
 • Wszyscy czytelnicy otrzymywali symbol akcji – papierowego żonkila.

Dziękujemy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie za możliwość uczestnictwa w tak ważnej akcji i liczymy na dalszą współpracę.

czytelnia czytelnia1 projekcja filmu projekcja filmu 1 Rada pedagogiczna wreczamy zonkile wreczamy zonkile 1 wreczamy zonkile 2 wreczamy zonkile 3 wypozyczalnia wypozyczalnia 1 wypozyczalnia 2

Oprac. Barbara Szczepaniak, fot. Agnieszka Babula


Poprawiony: poniedziałek, 24 kwietnia 2017 16:48