Kongres IFLA we Wrocławiu - Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo
image1 image2 image3 image4

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Kongres IFLA we Wrocławiu - Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo
środa, 13 września 2017 13:30

83. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA odbył się we Wrocławiu w dniach 19-25. sierpnia 2017 r. pod hasłem: Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo. Największe i najważniejsze wydarzenie bibliotekarskie roku zgromadziło 3500 bibliotekarzy ze 120 krajów. Polskie miasto było po raz trzeci gospodarzem tak prestiżowego wydarzenia (poprzednio był to rok 1936 i 1959). Światowy kongres to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, przedstawienia osiągnięć jak również trudności jakie napotykają biblioteki na świecie.
Takie wydarzenie było niepowtarzalną okazją do zaprezentowania bibliotek pedagogicznych w Polsce. W porozumieniu z dyrektorami bibliotek pedagogicznych z całej Polski zapadła decyzja o udziale w Sesji Posterowej Kongresu. W marcu 2017 roku spośród nadesłanych propozycji posterów w siedzibie głównej IFLA wybrano 188, które zostały zaprezentowane podczas Kongresu. Wśród nich plakat bibliotek pedagogicznych. Autorką projektu jest pani Ewa Krukowiecka z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Poster prezentuje specyfikę bibliotek pedagogicznych, jedynej takiej sieci bibliotek na świecie.

IFLA3

W dniach 21 i 22. sierpnia odbyła się Sesja Posterowa. Wśród licznych plakatów z całego świata został zaprezentowany również nasz. Do prezentacji posteru zgłosiły się panie: Beata Janik z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie i Dorota Walasek-Woźniak z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie, przy wsparciu pani Dagmary Kawoń-Noga z biblioteki pedagogicznej w Opolu. Naszym zadaniem było zaprezentowanie w języku angielskim bibliotek pedagogicznych w Polsce, odpowiedzieć na pytania osób zainteresowanych. W ciągu dwóch dni uczestnicy Kongresu tłumnie wzięli udział w Sesji Posterowej. Rozdałyśmy wszystkie ulotki wydrukowane z tej okazji, rozmawiałyśmy z kolegami m. in. z Francji, Słowenii, Czech, Niemiec, Kazachstanu, Danii a także Polski.

IFLA1 IFLA2
Poprawiony: środa, 13 września 2017 13:40