image1 image2 image3 image4 image5 image6

Serdecznie zapraszamy nauczycieli na konferencję "Edukacja Varsavianistyczna w szkole - III edycja - [program konferencji]

Zgłoszenia: wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl (imię i nazwisko, miejsce pracy, nr tel.),
Udzielanie informacji pod nr tel. 501-379-703 lub 22 810 46 64 wew. 110
Konferencja jest bezpłatna.
Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.

Jesteś tutaj: Start Filie

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

polona

Jubileuszowe XV Jesienne Spotkanie z Książką w Bibliotece Pedagogicznej
wtorek, 10 października 2017 12:25

4 października w Bibliotece Pedagogicznej gościła znakomita biografistyka, autorka wspomnień o wybitnych postaciach polskiej sceny aktorskiej, muzycznej i literackiej, Mariola Pryzwan. Po raz piętnasty mogliśmy wysłuchać fascynującej opowieści o jednym z bohaterów jej książek. Tym razem spotkanie poświęcone było życiu i twórczości Ireny Jarockiej. W książce Marioli Pryzwan piosenkarka została przedstawiona w opowieściach rodziny, przyjaciół, znajomych i współpracowników. Wyłania się z nich obraz kobiety niezwykle wrażliwej, łagodnej, delikatnej i taktownej. Skromna, w bezpośrednich kontaktach ciepła, bezkonfliktowa, choć trochę tajemnicza mówi o niej Wojciech Gąssowski. Jerzy Gruza natomiast nazywa ją zwiewnym motylem.
W latach siedemdziesiątych Irena Jarocka była bezsprzecznie najpopularniejszą polską piosenkarką. Jej ówczesny mąż Marian Zaharewicz tak o niej opowiada: Pół Polski kochało się w niej. Sprawiła to jej niecodzienna wrażliwość. Podchodziła do każdego człowieka, do publiczności z olbrzymią miłością (…) Wszyscy, którzy się z nią zetknęli, mówili, że nie znają drugiej takiej osoby, która by nie miała w sobie nic z pozy, czy fałszu. Znana przede wszystkim z takich piosenek jak: Gondolierzy z nad Wisły, Wymyśliłam cię, czy Kocha się raz, artystka, szczególnie ceniła sobie piosenki francuskojęzyczne, które nie cieszyły się w Polsce zbyt dużą popularnością. W 1990 roku wyjechała wraz z córką i mężem do Stanów Zjednoczonych ale silna więź z ojczyzną sprawiła, że wielokrotnie wracała do Polski, by nagrywać płyty i koncertować. Zmarła w Warszawie w 2012 roku. W dniu śmierci piosenkarki, jej imieniem nazwano gwiazdę w konstelacji Lwa.

IMG_1982 WP_20171004_10_38_03_Pro

W spotkaniu autorskim uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze ze szkół powiatu warszawskiego zachodniego, znany błoński bibliofil p. Roman Nowoszewski oraz uczniowie z I L.O im. Władysława Broniewskiego pod opieką p. Renaty Szaszki. Po prelekcji kwiaty i podziękowania na ręce Marioli Pryzwan złożyli Kierownik Biblioteki Pedagogicznej Anna Buźniak i młodzież licealna.

IMG_2005 V__4686[1]

Następnym punktem programu była konferencja informacyjno-metodyczna, na temat reformy szkolnictwa i zmian w systemie nauczania w roku szkolnym 2017/2018, przeznaczona dla bibliotekarzy. Goście zapoznali się z ofertą biblioteki na nowy rok szkolny oraz dzielili się swoimi uwagami i doświadczeniami z pracy bibliotekarza szkolnego po wprowadzeniu reformy.
Wszystkich zainteresowanych osobą Ireny Jarockiej zachęcamy do zapoznania się z książką Marioli Pryzwan Wymyśliłam cię: Irena Jarocka we wspomnieniach.

Opracowała:
Agnieszka Abramowska


Poprawiony: czwartek, 23 listopada 2017 11:45