Październikowe konferencje metodyczne "Książka ma moc! Biblioterapia w procesie edukacji i terapii"
image1 image2 image3 image4 image5

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Październikowe konferencje metodyczne "Książka ma moc! Biblioterapia w procesie edukacji i terapii"
czwartek, 26 października 2017 10:58

Nasze październikowe konferencje Książka ma moc! Biblioterapia w procesie edukacji i terapii cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

17

Zarówno osiemnastego jak i dwudziestego piątego października naszym ekspertem była dr hab. Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Nauczycielom ze szkół podstawowych mówiła jak ważne są Bajkoedukacja i bajkoterapia w procesie wspierania rozwoju dzieci. Tydzień później, dwudziestego piątego października zgromadzonym w sali konferencyjnej nauczycielom na co dzień pracującym w oddziałach gimnazjalnych oraz w szkołach ponadgimnazjalnych opowiedziała o biblioterapii ekspresyjnej. Wspomniała również o obszarach spotkań i dialogu w kontekście literatury dla młodzieży.

7 4 2 12 13 IMG_7981 IMG_7986 IMG_7991

Swoją ofertę edukacyjną przedstawiła Karolina Jusińska, reprezentująca Muzeum Warszawskiej Pragi.

IMG_7971 IMG_7973

Osiemnastego października jedną z prelegentek była Zofia Piątkowska-Wolska z Wydawnictwa Tibum. Jej wykład Papierowy Teatr Kamishibai jako narzędzie wielofunkcyjne pokazał uczestnikom konferencji, jak w praktyczny, i co istotne, biblioterapeutyczny sposób, wykorzystać teatrzyk Kamishibai w codziennej pracy z dziećmi.

3 5

Dwudziestego piątego października o podręczniku Mam zespół Aspergera jako jednym z narzędzi do wzmacniania kompetencji społecznych wśród starszych dzieci i młodzieży opowiadały autorka książki – Karolina Dyrda oraz ilustratorka - Edyta Ołdak. Warto podkreślić że Mam zespół Aspergera to prawdziwa nowość na rynku wydawniczym. Tym cenniejsze jest dla nas, że po raz pierwszy trafi do szerszego grona odbiorców dzięki naszej konferencji metodycznej. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że podręcznik Mam zespół Aspergera został wyróżniony w plebiscycie MUST HAVE 2017 w ramach Łódź Design Festival 2017.

IMG_8002 IMG_7996 IMG_8006

II sesja konferencji metodycznych Książka ma moc! Biblioterapia w procesie edukacji i terapii była częścią warsztatową. Nauczyciele mieli możliwość uczestnictwa w jednym z trzech warsztatów. Osiemnastego października odbyły się takie warsztaty jak: Magia obrazu i siła słów w bajkowym świecie literatury dla dzieci i młodzieży, prowadząca dr hab. Wanda Matras-Mastalerz ; „Wstawaj ludzkości! Dzisiaj ubiorę wasze nosy!” czyli twórcze działania inspirowane tekstem Pawła Beręsewicza, prowadząca Grażyna Sobieska-Szostakiewicz ; Niepewna pewność – literatura dla dzieci i młodzieży pomocą w odnajdywaniu poczucia własnej wartości, prowadząca Iwona Szagała.

14 15 16 18 19 21 25 26

Warsztaty Niepewna pewność – literatura dla dzieci i młodzieży pomocą w odnajdywaniu poczucia własnej wartości prowadzone przez Iwonę Szagałę, naszą koleżankę z Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego, odbyły się również dwudziestego piątego października.

31 32 IMG_8025 IMG_8018

Pani Grażyna Sobieska-Szostakiewicz, współautorka i współrealizatorka licznych kursów z zakresu biblioterapii i grantu MEN n/t Biblioterapii jako metody uwrażliwienia nauczycielom ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przedstawiła w II sesji swoją Propozycję zajęć warsztatowych z młodzieżą, uwzględniających problem radzenia sobie z własnymi słabościami oraz możliwości pomocy innym.

IMG_8040 IMG_8015

Aktywnie działająca w Polskim Towarzystwie Biblioterapeutycznym dr hab. Wanda Matras-Mastalerz zaproponowała warsztaty Czytam wędrując ku dorosłości. Umacnianie i modelowanie przez literaturę.

IMG_8033 IMG_8031

Na obu konferencjach metodycznych można było zakupić książki z Księgarni Akademii Pedagogiki Specjalnej.

34

Poprawiony: poniedziałek, 30 października 2017 13:18