Wieści z dnia 14.11.2017 r. - Jesienny Bazar Zauroczeń Czytelniczych
image1 image2

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Koło SBP

wwe_b

MOODLE2

MOODLE

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Wieści z dnia 14.11.2017 r. - Jesienny Bazar Zauroczeń Czytelniczych
czwartek, 23 listopada 2017 13:50

We wtorek 14 listopada 2017 r. spotkałyśmy się na XIII spotkaniu BZCz. Bożenka - twórczyni tej formy propagowania czytelnictwa przeszła na emeryturę, ale obiecała nam solennie, że będzie się regularnie pojawiać w PBW. Słowa dotrzymała! Delektowałyśmy się razem z nią „Rozmowami przy stole”, które prowadzą Katarzyna Lengren, Jerzy Bralczyk i Jacek Wasilewski. Tę ciekawą i pełną humoru publikację o kulturze biesiadowania wydał Bosz, a zilustrował Lech Majewski. Zdradzę tajemnicę, że omawiana książka jest jednym z prezentów emerytalnych, który dostała Bożenka od bibliotekarek z PBW.
Misia przedstawiła swoje dwie nowe książki. Tym razem opracowywała listy.
Tylko mnie pogłaszcz. Listy do Haliny Poświatowskiej” Ireneusza Morawskiego – niewidomego studenta polonistyki i początkującego literata. Ta korespondencja ponad pół wieku czekała na publikację. Autor nie chcąc ranić żony, kategorycznie odmawiał druku listów do poetki, w której był zakochany. Wrażliwy Morawski zyskuje sympatię czytelnika, natomiast adresatka nieco traci. Dlaczego? Przeczytajcie.
Druga książka to „Nie wrócą te lata. Autobiografia i listy do męża” Ireny Jarockiej. Tu znów korespondencja miłosna. Tylko tym razem jest to miłość spełniona, ukazująca ciekawych, dojrzałych ludzi. Jest też autobiografia, którą kiedyś odrzuciło wydawnictwo Prószyński i Spółka. Teraz wydało całość. Polecam!

Rzadko pojawiająca się na BZCz Lilka doceniła biblioterapeutyczną rolę książki Reginy Brett „Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu”. Autorka pisze o swoich trudnych chwilach, opisuje doświadczenia ludzi, z którymi zetknął ją los. Wyciąga wnioski z tych doświadczeń i udziela wskazówek czytelnikom, których ma już na całym świecie. Lilka poleca ten poradnik osobom, które chcą pomóc bliskim, a nie wiedzą jak. Sama ją czyta i wykorzystuje praktycznie. W PBW mamy kilka tytułów Reginy Brett. Zachęcamy do lektury!

Dzieciństwo wielkich ludzi to konik Joli. Była szczęśliwa, że może zaprezentować publikacje na ten temat. Szukając materiałów o Józefie Henie znalazła książkę „Raz dwa trzy za siebie. Rozmowy o dzieciństwie”. Jest to zbiór czternastu wywiadów Joanny Rolińskiej ze znanymi pisarzami, poetami, krytykami literackimi, plastykami i aktorką. Książkę pięknie ilustrują przedwojenne pocztówki ze zbioru jednej z bohaterek – Małgorzaty Baranowskiej, tematycznie korespondujące z treścią. Warto obejrzeć i przeczytać!
Druga książka to „Dzieci i dzieciństwo królów polskich epoki nowożytnej” Kamili Grzymalskiej. Bohaterami są królowie i ich dzieci – od Zygmunta I Starego po ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Książkę dobrze się czyta, dziwi natomiast niefrasobliwy stosunek młodej autorki do dat historycznych. A może to tylko brak redaktora w Wydawnictwie Avalon?
Trzecia książka bardzo pośrednio wiąże się z dzieciństwem. No bo skąd znamy Mariana Walentynowicza? Przecież to ilustrator „Koziołka Matołka” i „Małpki Fiki-Miki”! Ale miał wiele innych talentów i zawodów. Był architektem, pedagogiem, pisarzem, dziennikarzem, korespondentem wojennym. I właśnie efektem tych ostatnich działań jest „Wojna bez patosu. Z notatnika i szkicownika korespondenta wojennego” - książka wydana po śmierci autora. Wszak w Polsce komunistycznej niebezpieczne byłoby nagłaśnianie akowskiej przeszłości. Walentynowicz ma lekkie pióro i ogromne poczucie humoru. Jego wspomnienia można wypożyczyć w PBW.

Wątek dzieciństwa kontynuowała Monika z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 26. O ile Jola prezentowała książki o dzieciach, o tyle Monika przedstawiła książki dla dzieci. Najmłodszym (od 4 do 7 lat) polecała „Przechwalaki” Agnieszki Zimnowodzkiej, pozycję wydaną w serii Humorki. Humorki to miasteczko, w którym żyje m.in. rodzina Przechwalaków. Co lubi robić? Wiadomo – przechwalać się! Książeczka dowcipna, czytana i lubiana przez maluchów.
Dla nieco starszych dzieci (6-9 lat) przeznaczona jest książka „Krzysia i tajemnica mieczy” autorstwa Frances Watts. Tytułowa bohaterka jest mądrą i dzielną dziewczynką żyjącą w średniowieczu. Mieszka w zamku, pracuje w kuchni, ale chętnie przygląda się ćwiczeniom rycerzy i marzy, by zostać Strażniczką Mieczy. Krótkie rozdziały, duża czcionka i wciągająca treść sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po tę książkę oraz kolejne opowiadające o przygodach Krzysi.
Ostatnia pozycja, którą zaprezentowała Monika to „Jasne dni, ciemne dni” Katarzyny Ryrych z serii „Plus Minus 16”. Nazwa serii sugeruje, iż jest to publikacja dla nastolatków. Witek, główny bohater, boryka się z wieloma poważnymi problemami rodzinnymi: śmierć siostry, paraliż ojca, matka wycofana z życia po śmierci córki, młodsza siostra nagle pozbawiona ciepła i opieki, a na dodatek babcia z Alzheimerem. To dużo jak na jedną nastoletnią głowę. Ale jest tu też promyk słońca. Na imię ma Konstancja… Jak potoczą się losy Witka i jego bliskich? Zajrzyjcie do powieści!

Do lektury kolejnej powieści namawiała Greta z biblioteki szkolnej. Zaproponowała „Labirynt duchów” Carlosa Ruiza Zafóna. Jest to czwarty, ostatni tom cyklu „Cmentarz Zapomnianych Książek”, opublikowany w Wydawnictwie Muza. Pierwszy tom „Cień wiatru” przeczytało ponad 35 milionów czytelników! Akcja „Labiryntu” toczy się w Barcelonie w latach 50-tych XX wieku. Jest w niej przygoda, tajemnica, niebezpieczeństwo, emocje, ale także hołd dla świata książek.

Jako ostatnia głos zabrała Aldona, również bibliotekarka szkolna. Zarekomendowała dwie pozycje. Pierwsza to „Dalsze gawędy o sztuce VI-XX wiek” Bożeny Fabiani ze znanego cyklu „Gawędy o sztuce”. Autorka jest historykiem, pedagogiem i popularyzatorką historii sztuki. Z niesamowitą werwą pisze o ulubionych twórcach. Bohaterami tego tomu są m.in. Albrecht Dürer, Hans Memling, El Greco, Goya, Diego Velazquez, Jan van Eyck, Jacques Louis David oraz Salvador Dali.
Druga propozycja to Józefa Hena „Dziennik na nowy wiek. 2000-2007”. Pisarz odsłania swoje bogate i twórcze życie. Pisze o zdarzeniach codziennych i historycznych. Jego znajomi to nazwiska z encyklopedii. Przedstawia nam swoje lektury. Czyta różnych pisarzy i filozofów. Dzięki tej publikacji jesteśmy też świadkami rodzenia się kolejnych powieści Hena.
Na marginesie dodam, że 8 listopada 2017 r. Pisarz skończył 94 lata. Kilka z nas było na Jego Urodzinach zorganizowanych w kinie Atlantic. Takiej żywotności i werwy, jaką zaprezentował dostojny Jubilat, można tylko pozazdrościć!

1 2 3 4

Wasza Jola


Poprawiony: czwartek, 23 listopada 2017 14:19