Wieści z dnia 27.02.2018 r. - Zimowy Bazar Zauroczeń Czytelniczych 2018
image1 image2

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Koło SBP

wwe_b

MOODLE2

MOODLE

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Wieści z dnia 27.02.2018 r. - Zimowy Bazar Zauroczeń Czytelniczych 2018
czwartek, 08 marca 2018 12:52

W bardzo mroźny wtorek 27 lutego 2018 r. odbył się już czternasty Bazar Zauroczeń Czytelniczych. Cykliczne spotkanie poświęcone lekturom ma charakter otwarty, ale tradycją stało się, że przychodzą nań pracowniczki różnego typu bibliotek, wyjątkowo osoby spoza branży.

Mimo że podstawowy gatunek beletrystyki to powieść, rzadko poświęcamy jej czas. We wtorek jedna z naszych Marylek zachęcała do przeczytania tetralogii Agnieszki Krawczyk Czary codzienności (tytuły kolejnych tomów: Siostry, Przyjaciele i rywale, Słoneczna przystań i Magiczny wieczór). Najlepszą rekomendacją jest fakt, że Maryla wszystkie tomy przeczytała w ciągu trzech dni! Jest w nich psychologia i obyczaj, elementy kryminału. Całość napisana ładną polszczyzną, wciąga tajemniczością i wartką akcją.

Od fikcji do rzeczywistości przeszła bibliotekarka szkolna Monika. Dziś przyniosła Świat na krawędzi. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski. Koleżanka podziwia intelekt pisarza, jego przenikliwość, refleksyjność, zdolności prognostyczne dotyczące nauki i techniki. Z pełnym przekonaniem poleca tę książkę czytelnikom.

Misia, jak zwykle, omówiła publikacje biograficzne. Zaczęła od książki Madzia i... Magdalena, którą, na podstawie wspomnień aktorki Krystyny Chruścielskiej, przyjaciółki Magdaleny Samozwaniec, napisali Rafał Podraza (kolega Misi) i Róża Czerniawska-Karcz. Świetnie czyta się te krótkie, dowcipne opowiadanka o Pierwszej Damie Polskiej Satyry.
Później koleżanka podzieliła się wrażeniami z lektury publikacji Z Pokorą przez życie. Wojciech Pokora w rozmowie z Krzysztofem Pyzią. Jest to pierwszy – i niestety ostatni – wywiad rzeka z wybitnym i bardzo lubianym aktorem Wojciechem Pokorą. Misia, po paru miesiącach trzymania książki, zaczęła ją czytać 4 lutego br., nie mając jeszcze świadomości, że bohater właśnie tego dnia zmarł. Koleżanka skutecznie zachęciła do lektury – już bibliotekarki czytają tę książkę!

Kolejny wywiad rzekę poleciła uczestniczkom Jola. I tym razem bohaterem jest osoba ze świata aktorskiego. Nietypowa baba jestem. Anna Seniuk w rozmowie z Magdaleną Małecką-Wippich jest ciekawą publikacją opowiadającą o kresowych korzeniach Seniuk, o jej rodzinie, pracy zawodowej, chorobie. Książką pisaną inteligentnie i z taktem. Kolejna biograficzna pozycja przedstawiona przez Jolę to Z pamięci Marii Iwaszkiewicz. Krótkie wspomnienia ze Stawiska ukazują rozgałęzione rodziny Lilpopów i Iwaszkiewiczów, przedwojenne życie towarzyskie, wojenne losy rodziny pisarza i literatów, którzy zamieszkali w „bezpłatnym pensjonacie” Anny i Jarosława. Pisane lekko i z humorem. Pozostając w kręgu biografii koleżanka poleciła Listy do narzeczonej i żony 1879-1894 Wacława Nałkowskiego, wybitnego geografa, autora pierwszej syntezy geograficznej Polski, ojca Zofii Nałkowskiej. Znakomity przykład zapomnianej sztuki epistolografii i... świadectwo miłości do Anny Šafránek (Czeszka, też geograf jak mąż, autorka podręczników dla polskich uczniów).

Czwarta pozycja proponowana przez Jolę to najnowszy tomik wierszy Odbicia oblicza naszej koleżanki bibliotekarki z Łęcznej Danusi Binkiewicz-Kołodziej. Wiersze o miłości, przemijaniu i pięknie przyrody, które (to piękno) jest lekiem na różne kłopoty. Warto przeczytać. Ciekawa okładka (zob. zdjęcie) i grafika w środku. Interesującym opracowaniem graficznym charakteryzuje się też książka Karen Katafiasz Terapia żałoby, która – zdaniem Joli – powinna znaleźć się w każdej bibliotece szkolnej. Prosty, ciepły poradnik. Nigdy nie wiemy, kiedy nadejdzie potrzeba skorzystania zeń...

Na zakończenie swoje lektury przedstawiła Aldona. Zaczęła od pozycji dla niej nietypowej, ale dość popularnej w środowisku bibliotekarskim, a mianowicie od Duchowego życia zwierząt Petera Wohllebena. Autor jest leśnikiem i miłośnikiem przyrody. Odkrywa przed czytelnikami świat zupełnie nieznany! Pisze lekko, przystępnie, z poczuciem humoru. Nie można oderwać się od czytania!
Kolejne książki tradycyjnie dotyczyły sztuki. Pierwsza to Dom polski. Meblościanka z pikasami Małgorzaty Czyńskiej. Autorka przeprowadziła wywiady z ludźmi zawodowo związanymi z dizajnem, m.in. Danutą Duszniak (projektantką ceramiki), Zbigiewem Horbowym (szkło artystyczne), Hanną Rechowicz (dekoracje architektoniczne, tkaniny dekoracyjne). Dzięki tym artystom tradycje przedwojenne zostały przeniesione do PRL-u.
O tym samym okresie traktuje Księżyc z pewexu. O luksusie w PRL Aleksandry Boćkowskiej. O ile poprzednia publikacja opowiada o pięknych przedmiotach widzianych oczyma twórców, o tyle ta – od strony użytkowników. Ten ciekawy reportaż powstał w wyniku podróży autorki po Polsce i rozmów z ludźmi, którzy wówczas mogli mieć pieniądze: marynarzami, dyrektorami, sekretarzami partii, prywaciarzami. Książka pokazuje kawałek życia Polaków przed transformacją.

A jeśli chcą Państwo przedstawić swoje lektury lub tylko posłuchać, co mówią inni czytelnicy, to zapraszamy już na początku kwietnia (10.04.2018). Będzie to ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym. O czym zawiadamia

DSC09492 DSC09498 DSC09503 Tomiki Danki z Lecznej

Wasza Jola


Poprawiony: piątek, 09 marca 2018 14:55