Wieści z dnia 10.04.2018 r. - Wiosenny Bazar Zauroczeń Czytelniczych 2018
image1 image2

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Koło SBP

wwe_b

MOODLE2

MOODLE

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Wieści z dnia 10.04.2018 r. - Wiosenny Bazar Zauroczeń Czytelniczych 2018
czwartek, 19 kwietnia 2018 11:51

Piękna, wręcz letnia pogoda i niefortunnie wybrany termin (10 kwietnia) Bazaru negatywnie wpłynęły na frekwencję, ale te czynniki nie miały wpływu na atmosferę i czas trwania spotkania. Rozpoczęła je organizatorka – Misia. Przedstawiła książkę swego przyjaciela Rafała Podrazy Anna Jantar. Ikona z przypadku? Publikacja jest uzupełnioną wersją licencjatu autora. Zawiera bogaty materiał źródłowy. Przedstawia ostatnie lata zawodowego życia popularnej i lubianej piosenkarki. Podraza analizuje listy przebojów z końca lat siedemdziesiątych XX wieku, pokazuje, które miejsca zajmowały na nich przeboje Anny Jantar. Z wydania tej książki nie jest zadowolona (delikatnie ujmując) rodzina tragicznie zmarłej gwiazdy.
Świat emerytek bibliotekarek reprezentowała Bożenka, ale myliłby się ten, kto pomyślałby, że mówiła o książkach dla osób dojrzałych. Czyta książki psychologiczne dla młodzieży, doradza prywatnie koleżankom z dawnego Zespołu Samokształceniowego. Dziś przedstawiła nam trylogię Rebecci Donovan Oddechy [Powód, by oddychać; Oddychając z trudem; Biorąc oddech] – książkę o maltretowaniu nastoletniej dziewczyny. Emma była bita, okaleczana i dręczona psychicznie przez rodzinę. Nagromadzenie patologii przeraża i budzi pytanie: czy to możliwe, ale książka wciąga. Ze łzami w oczach sięga się w nocy po kolejny tom – zwierza się Bożena. Jola także poleciła powieść dla panienek, a mianowicie Duet. Opowieść o Klarze i Robercie Schumannach Elisabeth Kyle. Jest to jednak inna w nastroju publikacja, chociaż i tu znalazłyby się elementy przemocy domowej. Małą Klarę Wieck poznajemy na lipskim targowisku, gdy ma cztery lata. Jest nieśmiała, nie mówi. Kluczem do dziecka okazuje się muzyka. Obserwujemy rozwój przyszłej sławnej pianistki, jej młodzieńcze przyjaźnie i, oczywiście, miłość do Roberta Schumanna.
Kolejna biografia to książka popularnonaukowa, głębiej osadzona w historii, a mianowicie Mieszko II. 990-1034 Zdzisława S. Pietrasa. Ze szkoły wyniosło się obraz króla nieudacznika, tymczasem tu poznajemy władcę nie tylko wykształconego, ale także zdolnego wodza. To czego zabrakło Mieszkowi II, to szczęście. Trafił na złe czasy i nadmiar wrogów.
Obie książki zostały wydane w 1971 roku, więc dostępne tylko w niektórych bibliotekach oraz na Allegro. Tylko trzecia książka przedstawiona przez Jolę to „nówka” (jak mawia młodzież) z 2017 r. Jest życie po końcu świata Joanny Kos-Krauze i Aleksandry Pawlickiej to publikacja poświęcona ludobójstwu w Rwandzie, kraju zamieszkiwanym przez dwa wrogie plemiona. Wiosną 1994 r. przedstawiciele Hutu okrutnie wymordowali milion osób z plemienia Tutsi. Kos-Krauze opisuje życie Rwandyjczyków po tej okrutnej rzezi. Oskarża białego człowieka o podsycanie wzajemnej nienawiści obu plemion. Książka składa się z reportaży z Rwandy i wywiadów z reżyserką, dla której prywatnym końcem świata była śmierć męża Krzysztofa Krauze. Oboje zżyli się z Rwandą, a Joanna postanowiła tam zamieszkać.

Aldona również przedstawiła trzy swoje lektury. Tym razem nie były to książki z dziedziny sztuki, ale dwa tomiki poezji i nietypowa publikacja Agaty Tuszyńskiej. Świat bibliotekarski lubi zwierzęta. Z przyjemnością więc słuchał opowieści o Jamnikarium Agaty Tuszyńskiej. Wielu znanych ludzi łączyło „jamnikolubstwo”. Psa tej rasy mieli cesarze (Napoleon, Wilhelm II), politycy (John F. Kennedy, Jacek Kuroń), pisarze (Proust, Czechow, K. K. Baczyński, Samozwaniec, Wańkowicz), aktorki (M. Monroe, K. Sienkiewicz), malarze (Picasso, Mehoffer). Książka pisana z poczuciem humoru i dużym nakładem pracy (odnalezienie tylu informacji, wymaga czasu). Ale jest to pozycja dla każdego! Tego chyba nie da się powiedzieć o tomiku Lżejszym głosem. Wiersze z różnych lat zmarłej w ubiegłym roku poetki Julii Hartwig (1921-2017). Wydana w 1998 r. publikacja to coś dla koneserów. Zawiera utwory dojrzałe. Poetka opłakuje w nich męża i życie które minęło. Wiersze te można porównać z trenami Jana Kochanowskiego. Często pojawia się w nich motyw pustego domu, odchodzenia, mijania. Koleżanka przeczytała nam parę wierszy z frazami wartymi zapamiętania: „Kobieta, która ceruje obłok pamięci” i „Niech nas połączy mądrość milczenia”.

Następnie Aldona przeszła do omówienia Wierszy wybranych Wojciecha Wencla, poety młodszego od Julii Hartwig o pół wieku (rocznik 1972). Szerszemu ogółowi bardziej jest znany jako felietonista wielu tygodników. Do dziś pisze w „Gościu Niedzielnym” i „wSieci”. Będąc przeciwniczką ideową Wencla, koleżanka skrytykowała wiersze, które mają odniesienie do polityki, natomiast wysoko oceniła utwory, będące zapisem codzienności. Mają one płynną, ciekawą narrację. Zaprezentowała wiersz „Przez wieki” z pięknym zakończeniem:

wilgoć strawi sprzęty więc kobieta z krzesła
nagle się uniesie w sukni pełnej skaz
i oczyści wszystko poprawiając werniks
jakby chciała sprzątnąć nie przestrzeń lecz czas.

W imieniu koleżanek bibliotekarek zachęcam do czytania. Tych lub innych książek.
Życzę także udanych wakacji! Do jesieni!

 WBZCZ 2018 (2) WBZCZ 2018 (4)WBZCz na wwwRebecca Donovan

Jola


Poprawiony: piątek, 20 kwietnia 2018 12:48