26.04.2018 r. - Trylogia kobiet atomu - spotkanie autorskie z dr hab. Tomaszem Pospiesznym
image1 image2 image3

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

moodle

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

26.04.2018 r. - Trylogia kobiet atomu - spotkanie autorskie z dr hab. Tomaszem Pospiesznym
piątek, 27 kwietnia 2018 08:30

W ostatni czwartek kwietnia, w 32. rocznicę wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu odbyło się w naszej bibliotece spotkanie poświęcone niezwykłym trzem kobietom związanym z nauką.

1a

Było to spotkanie autorskie z dr hab. Tomaszem Pospieszym, autorem trylogii kobiet atomu: Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie, Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie oraz Zapomniany geniusz. Lise Meitner - pierwsza dama fizyki jądrowej.

Tomasz Pospieszny jest doktorem habilitowanym nauk chemicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest fascynatem historii nauk przyrodniczych, ale przede podziwia pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki.

Moderatorką spotkania była Małgorzata Sobieszczak-Marciniak – prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie oraz wieloletnia dyrektorka Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Spotkanie miało charakter luźnej rozmowy pomiędzy autorem a moderatorką. Uczestnicząca w nim młodzież dowiedziała się m.in. dlaczego Lise Meitner była zapomnianym geniuszem fizyki jądrowej, jakie były prywatnie Irena Joliot-Curie oraz jej matka Maria Skłodowska-Curie. Jakie na swojej drodze trzy w.w kobiety musiały napotkać trudności, tylko dlatego, że były kobietami. Ponadto autor dodawał różne ciekawostki z życia bohaterek.

1 2 3

Po spotkaniu uczestnicy wykonali z naszymi gośćmi pamiątkowe zdjęcie oraz ustawili się w kolejce po autografy.

8 9 10 12

Poprawiony: piątek, 27 kwietnia 2018 08:55